Զոհված, անհետ կորած զինծառայողների ծնողները ցանկանում են, որ քրեական գործերը քննվեն ԱԱԾ-ում
44-օրյա պատերազմից հետո զոհված և անհետ կորած զինծառայողների ծնողները անկախ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի և Սոֆիա Հովսեփյանի նախաձեռնությամբ հրավիրվել էին խորհրդարան: Թագուհի Թովմասյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ իրեն են դիմել զինծառայողների ծնողները՝ փորձելով հասկանալ իրենց որդիների մահվան, անհետ կորելու հանգամանքների առնչությամբ հարուցված քրեական գործերի ընթացքը:
«Իրենք խորը կասկած ունեն, որ հարուցված քրեական գործերի քննություն, ըստ էության, տեղի չի ունենում։ Պնդում են, որ գործերն ԱԱԾ-ն քննի: Մի ամսվա զինծառայողներին տարել են առաջնագիծ, վիրահատվելուց երկու օր անց տարել են առաջնագիծ: Եթե էս մարդիկ պահանջում են ԱԱԾ-ն քննի, ինչ է պատահել, թող քննի»,- ասաց Թովմասյանը:
Թագուհի Թովմասյանի խոսքով՝ զինծառայողների ծնողները ցանկանում են, որ պատերազմի ընթացքում հրամանատարների գործունեության վերաբերյալ ևս քննություն տարվի: Քանի որ վերջիններս հարցազրույցներում նշում են, թե զինծառայողների կյանքը չվտանգելու համար փոքր մեքենաներով են զինվորներին տեղափոխել, սակայն ծնողների վստահեցմամբ՝ նրանք տեղափոխվել են բեռնատարների թափքով:
«Թափքը բարձել են ու ուղղորդել կոնկրետ ճակատ, եթե մտավախություն ունեին, որ ԱԹՍ-ները հարվածելու են, ինչպես կարելի էր բեռնատարով տեղափոխել»,- ասաց պատգամավորը:
Թովմասյանը հայտնեց, որ խորհրդարան էին եկել Հադրութի Վանք գյուղում շրջափակման մեջ ընկած 50 զինծառայողների ծնողները, ինչպես նաև «Մարտունի 2» զորամասի 76 զոհված, անհետ կորած զինծառայողների ծնողները:

Parents of Armenian Servicemen Killed, Reported Missing Want Army Commanders to be Investigated
Parents of Armenian servicemen killed or reported missing during last year’s war in Artsakh want the Armenia’s National Security Service to investigate the circumstances in which their loved ones died or went missing.
Independent MPs Taguhie Tovmasyan and Sofia Hovsepyan told reporters today in Yerevan that they had been approached by the parents for help in this regard.
“They seriously doubt that any investigation of the criminal cases already filed will take place,” Tovmasyan said.
The parents, according to the MPs, want individual commanders to be investigated for issuing orders endangering the lives of the servicemen.
The parents allege that newly conscripted servicemen were dispatched to the front with little training and in trucks that were easy targets for Azerbaijani drones.
Today, the MPs invited to the National Assembly the parents of fifty servicemen trapped by Azerbaijani forces in Hadrut’s Vank village and the parents of 76 killed and missing servicemen of the Martuni 2 military unit.