Ադրբեջանցի գործիչները վիրավորանք և ատելություն են տարածում Հայաստանի Օմբուդսմենի նկատմամբ
Ադրբեջանցի պատգամավոր ու այլ գործիչներ ծայրահեղական վիրավորանք և ատելություն են տարածում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ՝ կապված ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների հարցով գործունեության հետ: Այդպիսի գրառումներն առանձնացրել է Պաշտպանի աշխատակազմը եւ հաղորդագրություն տարածել։
«Հայաստանի Օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը անգրագետ և չափից դուրս լկտի սուբյեկտ է», - նշել է ադրբեջանական Միլլի Մեջլիսի պատգամավորը՝ անդրադառնալով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների հարցով Պաշտպանի հայտարարություններին:
«Ժամանակ առ ժամանակ ընկնելով լիակատար հիստերիայի մեջ, նա առաջ է քաշում պահանջներ, որոնց մասին նորմալ մարդը նույնիսկ չէր էլ մտածի։ (․․․․) Այս ամենը վկայում է մանիակալ շիզոֆրենիայի ակնհայտ նշաններ ունեցող մարդու անհամարժեք պահվածքի մասին»,- նշել է ադրբեջանցի մեկ այլ գործիչ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին։
Ըստ ադրբեջանական հրապարակումների՝ «Ա.Թաթոյանը օրեր շարունակ չափազանցնում է ռազմագերիների թեման՝ նյարդայնացնելով օտարերկրյա գործընկերներին, խորհրդարանականներին և լրատվամիջոցներին»:
Ադրբեջանական գործիչները մանրամասն «վերլուծել» են Արման Թաթոյանի կենսագրությունը, ԱՄՆ-ում ստացած կրթությունն ու աշխատանքային կենսագրությունը և ակնհայտ աղավաղելով ամեն ինչ՝ արել վիրավորական բնույթի, իրենց ձեռնտու եզրահանգումներ:
«Վատ չէր լինի՝ հայկական իշխանությունները ուշադրություն դարձնեին նրա (…) հայտարարություններին, որոնք հակասում են եռակողմ պայմանավորվածություններին», - շարունակաբար նշում են ադրբեջանական գործիչներն ու մամուլը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հատուկ արձանագրում է, որ անկախ վիրավորանքի ու ատելության նշված արշավներից՝ շարունակելու է բարձրացնել Հայաստանի քաղաքացիների, Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքներին առնչվող բոլոր հարցերը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը փաստագրել է Պաշտպանի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ Արման Թաթոյանին ադրբեջանական քաղաքական ու այլ գործիչների կողմից, մամուլում հասցվող վիրավորանքի ու ատելության հրապարակումների հերթական ալիքը՝ դրանք միջազգային համապատասխան կառույցներին ներկայացնելու նպատակով:

Азербайджанские деятели распространяют ненависть и оскорбления в адрес Омбудсмена Армении
Азербайджанские депутаты и другие деятели распространяют ненависть и крайне оскорбительные выражения в адрес Защитника прав человека Армении в связи с его деятельностью по защите прав жителей приграничных районов РА. Об этом заявила администрация Защитника. Она также распространила сообщение.
“Омбудсмен Армении Арман Татоян – безграмотный и чрезвычайно наглый субъект”,- заявил депутат азербайджанского Милли Меджлиса, касаясь высказываний Защитника прав человека РА о правах жителей приграничных районов Армении.
“Впадая время от времени в полнейшую истерику, он выдвигает требования, о которых нормальный человек не стал бы даже думать. (․․․․) Все это свидетельствует о неадекватном поведении человека с явными признаками маниакальной шизофрении”,- сказал о Защитнике прав человека РА другой азербайджанский деятель.
Согласно публикациям в азербайджанской прессе, “А.Татоян на протяжении многих дней утрирует тему военнопленных, вызывая раздражение у иностранных партнеров, парламентариев и СМИ”.
Азербайджанские деятели подробно “проанализировали” биографию Армана Татояна, полученное им в США образование, его трудовую деятельность и, исказив все, пришли к выгодным для себя выводам оскорбительного характера.
“Было бы неплохо, если бы армянские власти обратили внимание на его (…) заявления, которые противоречат трехсторонним договоренностям”,- твердят о Защитнике прав человека Армении азербайджанские деятели и пресса.
Арман Татоян особо отмечает, что, независимо от этой кампании оскорблений и ненависти, он будет продолжать поднимать вопросы, касающиеся прав граждан и жителей приграничных районов Армении.
Администрация Защитника прав человека задокументировала все проявления очередной волны оскорбительных высказываний и ненависти азербайджанских политических и других деятелей и прессы в адрес Защитника прав человека РА Армана Татояна с тем, чтобы передать их в соответствующие международные структуры.