Փոխվարչապետի ընկերոջ և նախկին նախարարի բարեկամն ու նրա ընկերները՝ մեկ ՊՈԱԿ-ում
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի ընկերները և նրանց ընկերներն ու բարեկամները 2020 թ.-ից աշխատանքի են անցել «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ում։ Ավինյանի ընկերը նաև աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Զարուհի Բաթոյանի քրոջ՝ Սյուզաննա Բաթոյանի տեգրն է։
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ը «Տրանսպորտի ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» իրավահաջորդն է։ Վերջինս էլ «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի իրավահաջորդն է։
«Հետք»-ի Կառավարության աղբյուրը տեղեկացրել է, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի ընկերներն ու նրանց ընկերները տարբեր պաշտոնների են նշանակվել «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ում։ Տեղեկությունները ստուգելու նպատակով մի շարք հարցումներ ենք հղել տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին և «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ստեփան Մաչյանին։
Երեք ամիս տևած նամակագրությունից հետո էական նշանակություն ունեցող տեղեկություններ այդպես էլ հնարավոր չեղավ ստանալ ո՛չ Սուրեն Պապիկյանից, ո՛չ Ստեփան Մաչյանից։ Ստեփան Մաչյանը նույնիսկ հրաժարվեց իր կենսագրականի վերաբերյալ տեղեկություններ հայտնել։
Այդուհանդերձ ներկայացնում ենք, թե ովքեր են 2020 թ.-ի երկրորդ կեսին հայտնվել «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ում։
Ստեփան Մաչյանը ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել նախորդ տարվա օգոստոսի 17-ին։ Մաչյանը փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի և նրա նախկին խորհրդական Դավիթ Մանուկյանի ընկերն է։ Բացի այդ՝ Ստեփան Մաչյանը աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին (2019-2020 թթ.) նախարար Զարուհի Բաթոյանի քրոջ ամուսնու եղբայրն է։ Երկու հարցմամբ դիմեցինք Մաչյանին՝ խնդրելով տրամադրել, ի թիվս այլ աշխատակիցների, նաև իր կենսագրականը։ Մաչյանը երկու անգամ էլ մերժեց տեղեկատվություն տրամադրելու մեր հարցումները՝ անձնական տվյալների պաշտպանության պատրվակով։ Ստեփան Մաչյանը ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի անցնելուց առաջ զբաղեցնում էր Զարուհի Բաթոյանի հասարակական հիմունքներով խորհրդականի, ապա նույն նախարարությունում՝ վարչության պետի պաշտոնները, որոշ ժամանակ էլ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար էր։ Մաչյանի կենսագրության վերաբերյալ այնքան հրապարակումներ կան բաց աղբյուրներում, որ տարակուսելի են կենսագրականը չտրամադրելու պատճառաբանությունները։
Վահագն Ստեփանյանը «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալն է։ Սուրեն Պապիկյանին ուղղված մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան տրամադրված հաստիքացուցակում Վահագն Ստեփանյանի տվյալները բացակայում էին։ Մինչդեռ ՊՈԱԿ-ի կայքում Ստեփանյանը ներկայացված է որպես գլխավոր տնօրենի տեղակալ։ Այդ պաշտոնում նա նշանակվել է 2020 թ.-ի հոկտեմբերի 26-ին։ 2021 թ.-ի մարտ ամսին ՊՈԱԿ-ի կայքում Վահագն Ստեփանյանի պաշտոնը նշվել է «Ծրագերի կառավարման դեպարտամենտի պետ»։
Վահագն Ստեփանյանը Ստեփան Մաչյանի մանկության ընկերն է։ Նա էլ է հրաժարվել իր կենսագրությունը մեզ տրամադրելուց։ Նշենք, որ Վահագն Ստեփանյանը նույնպես Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում է աշխատել։ 2019 թ.-ին նա համակարգել է նախարարության սոցիալական պաշտպանության վարչարարության ծրագրերը։ Հետագայում հետևելով Ստեփան Մաչյանի օրինակին՝ տեփափոխվել է ՊՈԱԿ։
Նարեկ Մկրտչյանը «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի խորհրդականի պաշտոնում է նշանակվել 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին։ Մկրտչյանը ևս Մաչյանի ընկերն է։ Ինչպես Վահագն Ստեփանյանի, այնպես էլ այս դեպքում Նարեկ Մկրտչյանի պաշտոնը փոխվել է մարտ ամսին։ Ըստ ՊՈԱԿ-ի կայքի՝ նա Ադմինիստրատիվ ծառայության ղեկավարն է։
Ստեփան Մաչյանի ընկերներից բացի՝ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ում պաշտոն է ստացել նաև նրա աներձագի կինը՝ Իզաբելլա Մուրադյանը։
Վերջինս Բագրատաշենի սահմանային հսկողության անցակետի նոր կամրջի շինարարության ծրագրի ղեկավարի պաշտոնում է նշանակվել 2020 թ.-ի նոյեմբերի 14-ին։ Մինչ ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի անցնելն Իզաբելլա Մուրադյանը զբաղեցնում էր Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բժշկասոցիալական փորձաքննության գրասենյակի խորհրդականի պաշտոնը։ Թե ինչպե՞ս է բժշկասոցիալական փորձաքննության ոլորտից հետո Բագրատաշենի կամրջի շինարարության ծրագիրը ղեկավարում Իզաբելլա Մուրադյանը, գիտի միայն Ստեփան Մաչյանը։
Բացի հաստիքային աշխատակիցներից, ՊՈԱԿ-ում եղել են նաև արտահաստիքային աշխատանքներ կատարողներ։ 2020 թ.-ի դեկտեմբերի 4-ից մինչև 2021 թ.-ի փետրվարի 2-ը ՊՈԱԿ-ը քաղաքացիաիրավական պայմանագիր է կնքել Լիլիթ Ասկարյանի հետ։ Նա օժանդակել է ՊՈԱԿ-ի փաստաթղթերը պահպանելուն, հետևել է նամակներին ժամանակին արձագանքելուն, կատարել է փաստաթղթերի պատճենահանում, օգնել է գլխավոր տնօրենի օգնականին, համակարգել է «Մալբրի» համակարգի փաստաթղթաշրջանառությունը։ Լիլիթ Ասկարյանը ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ստեփան Մաչյանի եղբոր՝ Արտավազդ Մաչյանի գործընկերոջ կինն է։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին խնդրել էինք ՊՈԱԿ-ի հաստիքների համար վերջին 6 ամիսներին վճարված աշխատավարձերի, պարգևավճարների և աշխատավարձին հավասարեցված այլ վճարների մասին տեղեկություններ տրամադրել։ Սուրեն Պապիկյանի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը տրամադրել է յուրաքանչյուր ամսվա համար ընդհանուր թիվ։ Դրանից պարզ չի դառնում, թե կոնկրետ վերը նշված անձինք յուրաքանչյուր ամիս որքան գումար են ստացել պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունից։
Բաց է մնում այն հարցը, թե մասնագիտական ինչ փորձառություն ունեն այս անձինք, որոնց վստահվել են Հայաստանի ճանապարհաշինական գլխավոր ծրագրերը համակարգող ՊՈԱԿ-ի համապատասխան պաշտոնները։

Друзья друга вице-премьера и родственницы бывшего министра оказались в одной государственной организации
В 2020 году друзья и друзья друзей вице-премьера Тиграна Авиняна, а также их родственники устроились на работу в Государственную некоммерческую организацию (ГНКО) “Дорожный департамент”. Отметим также, что друг Авиняна женат на сестре бывшего министра Заруи Батоян.
ГНКО “Дорожный департамент” – правопреемник Офиса реализации транспортных программ, который в свою очередь cтал правопреемником “Организации по осуществлению инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг”.
Источник Hetq.am в правительстве сообщил, что друзья вице-премьера Авиняна и друзья его друзей назначены на различные должности в “Дорожном департаменте”.
С целью проверки этой информации мы направили ряд запросов министру территориального управления и инфраструктур Сурену Папикяну и генеральному директору ГНКО “Дорожный департамент” Степану Мачяну.
После трехмесячной переписки нам так и не удалось получить от министра и Степана Мачяна какие-либо существенные сведения. Мачян даже отказался сообщить свои биографические данные.
Тем не менее мы представим тех лиц, которые во второй половине 2020 г. получили должности в ГНКО “Дорожный департамент”.
Степан Мачян
Временно исполняющий обязанности гендиректора ГНКО Степан Мачян был назначен на эту должность 17 августа прошлого года. Он друг Тиграна Авиняна и его бывшего советника Давида Манукяна. Кроме того, Мачян – муж сестры бывшего министра труда и по социальным вопросам Заруи Батоян (2019-2020 гг.). Мы отправили ему два запроса с просьбой предоставить биографии сотрудников, в том числе и его собственную биографию. Оба раза Мачян, сославшись на защиту личных данных, отказался предоставить нам эти сведения. До перехода на работу в ГНКО Степан Мачян занимал на общественных началах должность советника З.Батоян, затем должность начальника управления в Минтруда и по социальным вопросам, кроме того некоторое время работал врио главного секретаря. В открытых источниках публикаций о биографии Мачяна довольно много, поэтому непонятно, почему он отказался предоставить нам эти данные.
Ваагн Степанян
Ваагн Степанян – заместитель генерального директора ГНКО “Дорожный департамент”. В штатном расписании, присланном нам в ответ на адресованный Сурену Папикяну наш запрос, данные Ваагна Степаняна отсутствуют. Между тем на сайте ГНКО он представлен как заместитель гендиректора. На эту должность Степанян был назначен 26 октября 2020 г. В марте 2021 г. его должность была указана как “начальник департамента управления программами”.
Ваагн Степанян – друг детства Степана Мачяна. Он тоже отказался предоставить нам свои биографические данные. Было бы удивительно, если б Степанян не стал работать в Министерстве труда и по социальным вопросам. В 2019 он координировал программы администрирования соцзащиты в этом ведомстве. В дальнейшем, следуя примеру своего друга, Степана Мачяна, В.Степанян тоже перешел на работу в ГНКО.
Нарек Мкртчян
На должность советника гендиректора ГНКО “Дорожный департамент” Нарек Мкртчян был назначен 12 октября 2020 года. Мкртчян тоже друг С.Мачяна. Он, как и Ваагн Степанян, сменил должность в марте месяце. Согласной сайту ГНКО, Нарек Мкртчян является руководителем административной службы.
Помимо друзей Степана Мачяна, должность в ГНКО “Дорожный департамент” получила жена его шурина – Изабелла Мурадян.
Последняя 14 ноября 2020 г. была назначена руководителем программы строительства нового моста на пограничном пропускном пункте в Баграташене. До этого Изабелла Мурадян работала советником в офисе медико-социальной экспертизы Министерства труда и по социальным вопросам. О том, каким образом работавшая в социальной сфере г-жа Мурадян получила должность руководителя программы строительства Баграташенского моста, знает только Степан Мачян.
Кроме штатных сотрудников в ГНКО были и внештатные сотрудники. Организация заключила гражданско-правовой договор с Лилит Аскарян на срок от 4 декабря 2020 г. по 2 февраля 2021 г. Аскарян оказывала помощь в вопросах хранения документов, следила за своевременной отправкой ответов на письма, ксерокопировала бумаги, помогала помощнику гендиректора, координировала электронный документооборот системы “Малберри”. Лилит Аскарян – сестра коллеги Артавазда Мачяна, брата врио гендиректора ГНКО Степана Мачяна.
Мы просили министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна предоставить нам данные о размерах зарплат, премий и приравненных к зарплате других выплат за последние 6 месяцев. Заместитель Папикяна Кристине Галечян прислала нам общие данные за каждый месяц, которые не дают представление о том, какую сумму получал ежемесячно в ГНКО каждый из вышеуказанных лиц.
Помимо этого открытым остается вопрос о том, какой профессиональный опыт имеют эти лица, которым доверены соответствующие должности в Государственной некоммерческой организации, координирующей главные программы дорожного строительства в Армении.