Փոխարժեքներն այսօր. դոլարը աճել է 1.47 դրամով
Դրամի արժեզրկումը նոր թափ է ստանում։ Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ այսօր՝ ապրիլի 7-ին, ԱՄՆ դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 536.58 դրամ, որը նախորդ օրվա համեմատ աճել է 1.47 դրամով։ Համեմատության համար՝ մեկ շաբաթ առաջ դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 532.14 դրամ։
Չնայած դոլարը անշեղորեն թանկանում է, սակայն Կենտրոնական բանկը իրավիճակը կառավարելի է համարում։ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը Ազգային ժողովի Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստին հայտարարեց, որ փոխարժեքի տատանումները պայմանավորված են սպասումներով։
«Բնականաբար, կան նաև համաշխարհային զարգացումներ, որոնք ազդում են դրամի արժեզրկման վրա։ Դոլարը արժևորվում է աշխարհի բոլոր արժույթների նկատմամբ։ Կան դրսից եկող գնաճային ճնշումներ։ Իրավիճակը կառավարելի է»,- նշեց ԿԲ փոխնախագահը։
Տնտեսագետները ևս դրամի արժեզրկումը պայմանավորում են ներքին սպասումներով ու արտաքին ճնշումներով։
Բարձրացել է նաև եվրոյի փոխարժեքը։ Եվրոյի միջին փոխարժեքը այսօրվա դրությամբ կազմել է 637.67 դրամ՝ նախորդ օրվա համեմատ աճելով 5.6 դրամով։

Доллар вырос на 1.47 драма
Девальвация армянского драма набирает новые обороты. По данным Центрального банка РА, сегодня, 7 апреля, средний курс доллара США составил 536.58 драма, что на 1.47 драма выше курса предыдущего дня. Отметим, что за неделю средний курс доллара составил 532.14 драма.
Несмотря на неуклонный рост курса американской валюты, Центробанк считает ситуацию управляемой. Заместитель председателя ЦБ Нерсес Ерицян на состоявшемся 6 апреля заседании постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил, что колебания курса обусловлены ожиданиями.
“Есть мировые процессы, которые влияют на девальвацию драма. Доллар укрепляется по отношению ко всем валютам мира. Давление извне оказывает рост цен. Ситуация управляемая”,- сказал зампредседателя Центробанка.
Экономисты тоже обусловливают падение драма внутренним ожиданиями и внешним давлением.
Вырос и курс евро. На сегодняшний день средняя стоимость евро составляет 637.67 драма, что на 5.6 выше, чем было накануне.