Դրամը շարունակում է դանդաղ արժեզրկվել ներքին ու արտաքին գործոնների ազդեցությամբ
Հայկական դրամը շարունակում է դանդաղ արժեզրկվել ամերիկյան դոլարի նկատմամբ։ Ըստ փոխարժեքների դինամիկան ներկայացնող rate.am կայքի՝ 2021թ. ապրիլի 2-ի ժամը 12:00-ի դրությամբ հայաստանյան բանկերում և փոխանակման կետերում դոլարը վաճառվում է 535-536 դրամով, գնվում՝ 531-534 դրամով։
Հայաստանի կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) հրապարակած վերջին տվյալներով՝ ապրիլի 1-ի դրությամբ ԱՄՆ դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 532.14 դրամ, որը նախորդ օրվա համեմատ աճել է 0.97 դրամով։
Այս տարվա հունվարի կեսերից դրամը աննշան արժևորման միտումներ էր ցույց տալիս։ Սակայն դա երկար չտևեց։ Փետրվարի սկզբից այն ոչ կտրուկ՝ դանդաղ տեմպերով շարունակել է արժեզրկվել մինչ օրս։
Տնտեսագետ Հայկ Մնացականյանի դիտարկմամբ՝ այս պահին երկու հիմնական ուղղություն կա, որոնք ազդում են դրամ-դոլար փոխարժեքի տատանման վրա։ Մեկը արտաքին գործոններն են, մյուսը՝ ներքին։
Ներքին գործոնները կապված են բիզնեսի և ֆիզիկական անձանց՝ անհատների սպասումներին։
«Մի շարք միջազգային շուկաներում՝ բենզինի, ապրանքահումքային շուկաներում, գները բարձրացել են։ Եվ մեր ներկրողները պահանջարկ են ստեղծում արտարժույթի նկատմամբ։ Դա հանգեցնում է դոլարի թանկացմանը։ Մենք սպառողական ապրանքների մեծ մասը ներկրում ենք, այսինքն՝ դրամի արժեզրկման ներքին գործոնը կապված է նաև մեր տնտեսության կառուցվածքի հետ»,- «Հետքի» հետ զրույցում բացատրեց տնտեսագետը։
Երկրորդ ներքին գործոնը, որ ազդում է դոլարի թանկացման վրա, բնակչության սպասումներն են։ Մարդիկ սպասում են, թե այս տնտեսական ու քաղաքական անորոշ վիճակն ինչ հանգուցալուծում է ունենալու։ Նման անորոշությունները ցանկացած երկրում, այդ թվում՝ Հայաստանում, բացասաբար են ազդում սեփական արժույթի նկատմամբ վստահության վրա։ Մեծանում է պահանջարկը առավել ապահով փողի նկատմամբ, այս դեպքում՝ ԱՄՆ դոլարի։ Մարդիկ սկսում են ավելի շատ դոլար գնել։ Պահանջարկի մեծացումը հանգեցնում է դոլարի արժևորմանը։
Համարվում է, որ բնակչության սպասումներով էր պայմանավորված նաև դոլարի տեսանելի թանկացումը 2020 թվականի մարտին, երբ կորոնավիրուսի տարածումը լայն թափ էր ստացել։ Մարտին դոլարի միջին փոխարժեքը 480 դրամից հասավ 505 դրամի։ Դրանից մեկ ամիս հետո այն աստիճանաբար նվազեց՝ կրկին հասնելով 480 դրամի մակարդակին։
Դոլարի թանկացման երկրորդ փուլը սկսվեց 2020 թվականի սեպտեմբերի վերջից, երբ Արցախում տեղի ունեցող պատերազմը կրկին մեծացրեց անորոշությունն ու տնտեսական ռիսկերը։ Թանկացման այդ միտումը որոշակի դադարներով շարունակվում է մինչև այսօր։
Միջազգային շուկաներում ևս նկատվում է դոլարի նկատմամբ պահանջարկի մեծացում։ Դա էլ իր հերթին որպես արտաքին գործոն ազդում է մեր երկրում դոլարի փոխարժեքի բարձրացման վրա։
«Հաշվի առնելով ԱՄՆ-ում կորոնավիորուսի հետևանքով առաջացած խնդիրները՝ ԱՄՆ դաշնային պահուստների համակարգը (Federal Reserve System) իրականացնում է խթանող քաղաքականություն։ Երկու անգամ մարտ ամսին իջեցրել են վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ Թեև սա ենթադրում էր, որ շուկաներում դոլարը պետք է էժանանար, բայց հաշվի առնելով, որ այլ արժույթների տատանողականությունը բավականին բարձր է, որը կորոնավիրուսի հետևանքներից է, միջազգային շուկաներում ևս նկատվում է դոլարի նկատմամբ պահանջարկի մեծացում։ Ժամանակ առ ժամանակ նավթի գները տատանվում են, այս պահին մի փոքր նվազում կա։ Այդ երկու գործոնը հանգեցրել են միջազգային շուկաներում դոլարի պահանջարկի մեծացմանն ու դրա գնի բարձրացմանը»,- նշում է Հայկ Մնացականյանը։
Նա համարում է, որ եթե անգամ չլինեին ներքին սպասումները, միևնույն է, արտաքին գործոնները նպաստելու էին, որ դոլարի գինը դրամի նկատմամբ բարձրանա։ Սակայն բարձրացումը գուցե ավելի մեղմ լիներ։
Տնտեսագետ Հրանտ Միքայելյանը ևս կարծում է, որ այս պահին դրամի արժեզրկման վրա էական ազդեցություն ունեն ոչ միայն բնակչության սպասումներն ու դրանցից բխող գործողությունները, այլև՝ արտաքին գործոնները։
Ըստ նրա՝ 2020-ի տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբերի համեմատ, այսօր սպառումը որոշ չափով ավելանում է։ Դա ենթադրում է ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ պահանջարկի, հետևաբար՝ նաև դոլարի նկատմամբ պահանջարկի մեծացում։
Տնտեսագետ, Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ (1994-1998թթ.) Բագրատ Ասատրյանը այս պահին դրամ-դոլար տատանումների ոչ մի արտառոց կամ անհանգստացնող միտումներ չի տեսնում։
«Լողացող տոկոսադրույք է։ Դրամի արժեզրկումն այս օրերին այնքան կտրուկ կամ բարձր չէ, որ անհանգստանալու կարիք լինի։ Տնտեսության մի հատվածի համար այն վատ է, մյուս համար՝ լավ»,- մեզ հետ զրույցում նշեց տնտեսագետը։
«Կանխատեսումն ամենաանշնորհակալ գործն է»
Տնտեսագետները, սովորաբար, նախընտրում են ձեռնպահ մնալ փոխարժեքի վերաբերյալ կանխատեսումներ անելուց։ Հայկ Մնացականյանը հիշեցնում է, որ դա «ամենաանշնորհակալ գործն է», քանի որ փոխարեժքի վրա ազդում են տասնյակ գործոններ, որոնք հստակ կանխատեսել գործնականում հնարավոր չէ։ Հետևաբար ոչ ոք չի կարող ասել՝ առաջիկայում դոլարը կիջնի՞, կմնա նույն մակարդակու՞մ, թե՞ էլ ավելի կթանկանա։
Տնտեսագետը միայն նշում է, որ եթե Հայաստանում տնտեսական ու քաղաքական անորոշությունը նվազագույնի հասցվի, ապա դրամը կսկսի կայունանալ։ Կմնան միայն արտաքին գործոնները, որոնց ազդեցությունը, գուցե, շատ մեծ չլինի։
Իսկ ավելի գլոբալ փոփոխությունների ու դրամի կայունացման համար, տնտեսության կառուցվածքն է հարկավոր փոխել։ Դրամը արտաքին գործոններից մեծ կախում կունենա այնքան ժամանակ, քանի դեռ սպառողական ապրանքների մեծ մասը ներմուծվողից չի փոխարինվել տեղականով։
Բագրատ Ասատրյանը ևս իրատեսական չի համարում այս պահին փոխարժեքի վերաբերյալ կանխատեսումներ անելը։
Դրամի արժեզրկումն ու գնաճը շղթայաբար հաջորդում են իրար
Վերջին ամիսներին Հայաստանում գնաճի տեմպերը արագացել են։ Մասնավորապես, առաջնային պարենային ապրանքները երկնիշ տեմպով են թանկանում։ Մասնագետները սա բացատրում են ինչպես համաշխարհային շուկաներում պարենահումքային ապրանքների թանկացմամբ, այնպես էլ՝ դրամի արժեզրկմամբ։ Ներմուծողները, որոնց ներկրած ապրանքները Հայաստանում վաճառվում են դրամով, էական վնասներ են կրում դրամ-դոլար փոխանակման և դոլարով գործարքներ կատարելիս։ Եվ այդ վնասների մի մասը չեզոքացնում են ապրանքների գները բարձրացնելով։
ԿԲ-ն ևս արձանագրել է, որ գնաճի վրա էապես ազդում է նաև դրամի արժեզրկումը։
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, գնաճի տեմպերը, ըստ ԿԲ-ի ներկայացրած կանխատեսումների գրաֆիկի, կնվազեն միայն այս տարվա վերջում և 2022 թվականի սկզբում՝ հասնելով 4%-ի միջակայքին։
Հիշեցնենք, որ վերջին տվյալներով՝ այս տարվա փետրվարին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանի սպառողական շուկայում գրանցվել է 5.3% գնաճ։

Медленная девальвация драма обусловлена как внутренними, так и внешними факторами
Армянский драм продолжает медленно девальвироваться по отношению к американскому доллару. Согласно сайту rate.am, по состоянию на 12:00 2 апреля 2021 г. в банках и обменных пунктах Армении доллар продавался за 535-536 драмов, покупался за 531-534 драма.
Последние данные Центробанка РА свидетельствуют о том, что по состоянию на 1 апреля средний курс доллара США составил 532.14 драма, что на 0.97 драма превышает предыдущий показатель.
Медленная девальвация драма началась в феврале этого года и продолжается до сих пор.
По мнению экономиста Айка Мнацаканяна, на данный момент воздействие на колебания курса драма оказывают и внешние, и внутренние факторы.
Внутренние факторы – это ожидания бизнеса и физических лиц. “На ряде международных рынков, в том числе торгово-сырьевом и рынке бензина, цены выросли. В связи с этим наши импортеры создают спрос на валюту, что приводит к подорожанию доллара. Большую часть наших потребительских товаров мы импортируем, а это значит, что вызывающий девальвацию драма внутренний фактор связан со структурой нашей экономики”,- сказал в беседе с Hetq.am А.Мнацаканян.
Вторым внутренним фактором, который влияет на подорожание доллара, являются ожидания населения. Люди хотят понять, как разрешится ситуация экономической и политической неопределенности. В любой стране, в том числе и в Армении, такая неопределенность отрицательно сказывается на доверии общества к национальной валюте.
Считается, что ощутимое повышение среднего курса доллара с 480 до 505 драмов в марте 2020 г. было обусловлено ожиданиями населения. Спустя месяц курс начал медленно снижаться, достигнув 480 драмов за доллар.
Второй этап подорожания американской валюты начался в конце сентября 2020 г., когда начавшаяся в Арцахе война вновь вызвала состояние неопределенности и экономические риски. Тенденция к подорожанию с некоторыми перерывами сохраняется до сих пор.
Увеличение спроса на доллар США проявляется и на международных рынках, что тоже приводит к повышение курса доллара в нашей стране.
По мнению Айка Мнацаканяна, внешние факторы способствовали бы повышению курса доллара даже в условиях отсутствия внутренних ожиданий, просто процесс происходил бы в более мягкой форме.
О существенном воздействии внешних факторов на девальвацию драма говорит и экономист Грант Микаелян. По его словам, в настоящее время, по сравнению с ноябрем-декабрем 2020 г., потребление увеличивается, что предполагает повышение спроса на импортируемую продукцию, а значит, и повышение спроса на доллар.
Бывший председатель ЦБ (1994-1998 гг.) Баграт Асатрян не считает нынешние колебания курса драма чем-то экстраординарным или вызывающим беспокойство.
“Это “плавающая” процентная ставка. Девальвация драма в эти дни происходит не настолько резко, чтобы вызывать обеспокоенность. Для одного сектора экономики это плохо, для другого – хорошо”,- отметил Б.Асатрян.
Прогноз – дело неблагодарное
Экономисты обычно предпочитают не давать прогнозы относительно курса валют. Айк Мнацаканян утверждает, что это “самое неблагодарное дело”, поскольку на курс влияют десятки факторов, которые практически невозможно спрогнозировать. А значит, никто не может сказать, понизится курс доллара в ближайшее время, повысится или останется на том же уровне.
По мнению нашего собеседника, если экономическая и политическая неопределенность в Армении будет сведена к минимуму, то драм начнет стабилизроваться. Останутся лишь внешние факторы, влияние которых может быть не очень значительным.
Что касается глобальных изменений и стабилизации драма, то для этого необходимо изменить структуру экономики. Драм будет находиться в большой зависимости от внешних факторов до тех пор, пока большая часть импортируемых потребительских товаров не будет заменена местной продукцией.
Девальвация драма и рост цен взаимно обусловлены
В последние месяцы темпы роста цен в Армении ускорились. Цены на продовольственные товары первой необходимости растут двузначными числами. Специалисты объясняют ситуацию как подорожанием продовольственных и сырьевых товаров на мировых рынках, так и девальвацией драма.
По прогнозам ЦБ, темпы роста цен замедлятся только в концу этого года и в начале 2022 г., достигнув 4%.
В феврале этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года цены на потребительском рынке Армении выросли на 5.3%.