Նույն հրապարակում գյումրեցները պայքարում են Գեորգի Վանյանի, իսկ քաղաքապետարանի աշխատակիցները` բնապահպանների դեմ
Այսօր օրվա երկրորդ կեսին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակը բավական մարդաշատ էր: «Ոչ Ադրբեջանական ֆիլմերին», «Գեորգի Վանյան, դու թուրք ես» վերտառությամբ պաստառներով «զինված» մի խումբ գյումրեցիներ որոշել էին բողոքի ակցիա կազմակերպել ընդդեմ Գյումրիում անցկացվող «Ստոպ» ֆիլմերի փառատոնի:
Այն կայանալու է ապրիլի 12-ին: Փառատոնի ընթացքում պիտի ցուցադրվեն 4 ադրբեջանական ֆիլմեր: Փառատոնն իրականացվում է ԱՄՆ դեսպանատան եւ Կովկասի խաղաղության կենտրոնի աջակցությամբ:
Երեւանում եւ Վանաձորում այն անցկացնելու փորձերը տապալվել էին քաղաքացիական ակտիվության ճնշման տակ: Գյումրիում բողոքի ակցիայի կազմակերպման նախաձեռնությունը թիվ 34 ընտրատարածքի պատգամավորության թեկնածու Արման Սահակյանի նախընտրական շտաբինն էր, թեպետ Ա. Սահակյանը «Հետքին» տված հարցազրույցի ժամանակ ժխտեց այդ հանգամանքը:
«Սա ինքնաբուխ հավաք է, ես այս ամենի հետ կապ ունեմ այնքանով, որ հայտնել եմ իմ հստակ դիրքորշումը: Ես որպես պատգամավորության թեկնածու չէի կարող զերծ մնալ Գյումրիում ընթացող այսպիսի հնչեղություն ունեցող գործընթացներից: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն անցկացնելն ինքնին շատ վատ նախաձեռնություն է, մասնավորապես Գյումրիում՝ անթույլատրելի: Ես կոչ եմ արել բողոքել, բայց ես կազմակերպիչը չեմ»,- նկատեց Արման Սահակյանը:
Բողոքի ակցիային ներկա էին նաեւ քաղաքապետն ու քաղաքապետարանի աշխատակիցները, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, մտավորականներ եւ այլք: Իսկ ահա գյումրեցի բնապահպան-ակտիվիստներին չեն թույլատրել մասնակցել ակցիային, քանի որ վերջիններս օգտվելով առիթից որոշել էին իրենց բողոքը հրապարակավ հայտնել տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներին:
Ըստ «Շիրակ» ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրության, երբ երիտասարդները մոտեցել են ցուցարանների բազմությանը, Գյումրու քաղաքապետարնի մամուլի խոսնակն ու քաղաքապետարանի մշակույթի բաժնի պետը բռնի կերպով խլել են դեռևս չպարզած ցուցապաստառներն ու բազմության միջից փորձել հեռացնել բնապահպաններին: Հնչել են նաեւ անպարկեշտ արտահայտություններ բնապահպանների հասցեին: Վերջիններիս անվանել են «ազգի դավաճաններ»: Իսկ ցուցապաստառների վրա գրված է եղել «Կանաչ, մաքուր Գյումրի» և «Պահանջում ենք բարեկարգված, առանց աղբի փողոցներ» արտահայտությունները:

На одной и той же площади в Гюмри одни ведут борьбу против Георгия Ваняна, а другие – против экологов
Сегодня во второй половине дня на площади Вардананц в Гюмри было многолюдно. Жители города, “вооруженные” плакатами с надписями “Нет!” азербайджанским фильмам”, “Георгий Ванян, ты – турок!”, организовали акцию протеста против проведения 12 апреля в Гюмри фестиваля под названием “Стоп!”. В рамках фестиваля должны были быть показаны 4 азербайджанских фильма. Мероприятие организовано при содействии посольства США и Кавказского центра мира.
Попытки провести этот фестиваль в Ереване и Ванадзоре провалились под давлением граждан. В Гюмри инициатива организации акции протеста принадлежала предвыборному штабу кандидата в депутаты от 34-го избирательного округа Армана Саакяна, однако сам Саакян в ходе беседы отрицал это обстоятельство.
“Это стихийная акция, я имею к ней отношение постольку, поскольку четко выразил свою позицию. Я как кандидат в депутаты не мог остаться в стороне от проходящих в Гюмри таких резонансных процессов. Я думаю, что инициатива проведения в Армении и в частности в Гюмри фестиваля азербайджанских фильмов сама по себе крайне неудачна. Я призываю всех выражать протест, но сам не являюсь организатором этой акции”,- отметил Арман Саакян.
Во время проведения пикета на площади присутствовали также мэр Гюмри, сотрудники мэрии, представители общественных организаций и интеллигенции. Между тем гюмрийским экологам-активистам не разрешили участвовать в акции, поскольку они, воспользовавшись случаем, хотели публично выразить свое недовольство представителям местных властей.
По сведениям общественной организации “Ширак”, когда молодые люди подошли к собравшимся на площади участникам акции протеста, пресс-секретарь и начальник отдела культуры мэрии, применив силу, отняли у них плакаты и попытались вывести с площади. Кроме того, в их адрес прозвучали оскорбительные выражения. Отметим, что на плакатах экологов-активистов было написано: «Зеленый и чистый Гюмри!», «Требуем благоустроенных, без мусора улиц!».