Գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով ՄԻՊ-ը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտե
Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտե:
ՄԻՊ հաղորդագրության համաձայն՝ ներկայացված հատուկ հաղորդումը կապված է այն փաստի հետ, որ 2021թ. մարտի 9-ին ՄԻԵԴ-ը հրապարակային ծանուցում է ուղարկել Նախարարների կոմիտե՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի պահպանում գերիների հարցով դատարանի սահմանած ժամկետները, դատարանին տրամադրում է ընդհանրական ու սահմանափակ տեղեկություններ:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդման մեջ ցույց է տրված, որ ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքը կոպտորեն խախտում է միջազգային պահանջները՝ գերիներին ներկայացնելով «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ»:
Հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետևաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Բացարձակ դատապարտելի է, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հրապարակում իրենց երկրում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների իրական թիվը: Նրանք դրանով կրկնակի տառապանքներ են պատճառում անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին, քանի որ նրանց համար առավել ևս անորոշ է դառնում վիճակը և սա էլ այն ֆոնին, որ ադրբեջանական իշխանություններն անընդհատ խոչընդոտում են մարմինների որոնողական և հայտնաբերման աշխատանքները:
Այս հարցերի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում:
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղղված դիմումում ներկայացված է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջների հանգամանալից վերլուծություն, կոնկրետ օրինակներով ցույց են տրված մարդու իրավունքների խախտումները և բարձրացված է գերիների անհապաղ վերադարձին աջակցելու հարց:
Այս ամենի հետ միասին, Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ՀՀ պետական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են գերիների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ ապահովել պատշաճ հաղորդակցություն, նրանց տրամադրել սպառիչ տեղեկություններ, գործել համակարգված, ինչպես նաև ուշադիր լինել սեփական յուրաքանչյուր խոսքի նկատմամբ՝ բացառելու համար որևէ լարվածություն»,- ասված է ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ:

ЗПЧ Армении обратился в Комитет министров СЕ по вопросу немедленного возвращения пленных
Защитник прав человека Армении обратился сегодня в Комитет министров Совета Европы по вопросу немедленного возвращения всех незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
Согласно сообщению ЗПЧ, это связано с тем, что 9 марта 2021 г. Европейский суд по правам человека направил в Комитет министров публичное оповещение о том, что в вопросе пленных правительство Азербайджана не соблюдает установленные ЕСПЧ сроки, предоставляет суду общие и ограниченные сведения.
В сообщении Омбудсмена отмечается, что азербайджанские власти своим поведением грубо нарушают международные требования, представляя пленных “террористами” и “диверсантами”.
Все армянские военнослужащие и гражданские лица были взяты в плен азербайджанскими вооруженными силами в условиях продолжавшегося вооруженного конфликта, следовательно все они имеют статус пленных и должны быть немедленно освобождены и возвращены на родину без каких-либо политических или других предусловий.
Власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют процесс, грубо нарушая права пленных и их семей, причиняя им страдания и вызывая напряженность в обществе.
Решительному осуждению подлежит то, что азербайджанские власти не публикуют реальное число незаконно удерживаемых в их стране армянских пленных. Тем самым они причиняют еще большие страдания семьям без вести пропавших, для которых ситуация становится более неопределенной. И это все происходит на фоне постоянных препятствий со стороны азербайджанских властей проведению работ по поиску и обнаружению тел погибших.
Абсолютную актуальность этих вопросов следует рассматривать также в контексте политики арменофобии и вражды, которая проводится в Азербайджане на государственном уровне.
Вместе с тем в сообщении Омбудсмена Армении подчеркивается, что государственные органы и должностные лица РА обязаны обеспечивать надлежащее общение с семьями пленных и без вести пропавших, предоставлять им исчерпывающую информацию, действовать скоординированно и быть внимательными к любому своему слову во избежание какой-либо напряженности.