«Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրենն ու փաստաբանը գործընկեր են դարձել բրիտանական բիզնեսում
Փաստաբան Արմեն Մելքումյանը, որը տարբեր դատական գործերով ներկայացրել է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի շահերը, դարձել է այս ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի գործընկերը բրիտանական բիզնեսում:
2020 թ. փետրվարին Հայկ Ալոյանը Լոնդոնում հիմնել է «Mineral Investment Group Limited» ընկերությունը, որի գործունեության տեսակը, ըստ բրիտանական ռեգիստրի, գունավոր մետաղների արդյունահանումն է: Ալոյանն այս ընկերության միակ սեփականատերն է, իսկ մինչեւ այս տարվա հունվարը եղել է նաեւ միակ տնօրենը: 2021 թ. հունվարին տնօրեն է նշանակվել նաեւ Արմեն Մելքումյանը:
Ընկերության, Ալոյանի եւ Մելքումյանի կոնտակտային հասցեն նույնն է (134-146 Curtain Road, London):
Հիշեցնենք, որ Արմեն Մելքումյանը նախկին դատավոր Արայիկ Մելքումյանի երկվորյակ եղբայրն է: Դատավոր Մելքումյանի լիազորությունները ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդը դադարեցրել էր 2019 թ. փետրվարին՝ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վարույթի շրջանակներում: Դրանից հետո Մելքումյանը դիմել էր ՍԴ, որը հակասահմանադրական եւ անվավեր էր ճանաչել ԲԴԽ-ի կողմից կիրառված Դատական օրենսգրքի դրույթներից մեկը. այս որոշման հիման վրա էլ նախկին դատավորը դիմել էր ԲԴԽ-ին՝ նախկին պաշտոնում վերականգնվելու համար: 2020 թ. փետրվարին ԲԴԽ-ն վերացրել է իր նախորդ որոշումը եւ Ա. Մելքումյանին ընդգրկել դատավորների ռեզերվում, բայց մերժել է հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար միջին աշխատավարձ վճարելու նրա պահանջը:
Ինչ վերաբերում է «Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հ. Ալոյանին, ապա «Mineral Investment Group Limited»-ից առաջ՝ 2018-2020 թթ., նա եղել է Լոնդոնում գործող «Lydian U.K. Corporation Limited»-ի տնօրեններից մեկը: Թե՛ սա, թե՛ «Լիդիան Արմենիան» Ջերսիում գրանցված «Lydian International Limited»-ի դուստր ընկերություններն են:

Исполнительный директор и адвокат “Лидиан Армения” стали партнерами по британскому бизнесу
Адвокат Армен Мелкумян, который во время различных судебных процессов представлял интересы ЗАО “Лидиан Армения”, стал партнером исполнительного директора этой компании Айка Алояна по британскому бизнесу.
В феврале 2020 г. Алоян основал в Лондоне компанию “Mineral Investment Group Limited”, которая, согласно британскому реестру, занимается добычей цветных металлов. Алоян – единственный собственник этой компании, а до января этого года он был также ее единственным директором. В январе 2021 г. эту должность занял и Армен Мелкумян.
Контактный адрес “Mineral Investment Group Limited”, Алояна и Мелкумяна один и тот же – 134-146 Curtain Road, London.
Напомним, что Армен Мелкумян – брат-близнец бывшего судьи Араика Мелкумяна. Последний был привлечен к дисциплинарной ответственности, а в феврале 2019 г. Высший судебный совет прекратил его полномочия. После этого Мелкумян обратился в Конституционный суд, который признал примененное к нему положение Судебного кодекса недействительным и антиконституционным. На основании этого ВСС в феврале 2020 г. отменил свое решение и включил Араика Мелкумяна в резерв судей.
Что касается исполнительного директора “Лидиан Армения” Айка Алояна, то в 2018-2020 гг., то есть до “Mineral Investment Group Limited”, он был одним из директоров действовавшей в Лондоне компании “Lydian U.K. Corporation Limited”. И эта компания, и “Лидиан Армения” – дочерние компании зарегистрированной на острове Джерси “Lydian International Limited”.