«Մեզ հետ բերեցինք մեծ վարկային պատմություն, մի ճամպրուկ հագուստ և մեր թութակները»
«Պատերազմի առաջին օրերին դուրս եկանք Փակահանից` մի քանի օրից տուն վերադառնալու ակնկալիքով: Չգիտեինք, որ գյուղը լքում ենք անվերադարձ: Մեր 25 տարվա ստեղծածը թողեցինք այնտեղ ու դատարկաձեռն վերադարձանք: Մեզ հետ բերեցինք մեծ վարկային պատմությունը, մի ճամպրուկ հագուստ և մեր թութակները»,- ասում է Ռիտա Բաբայանը՝ փորձելով ցրել դեմքի տրտմությունն ու աչքերի թախիծը:
25 տարի առաջ Գառնիից Քաշաթաղ տեղափոխված Ռիտա և Մաքսիմ Բաբայանների ընտանիքը 2020թ. Արցախյան պատերազմի ժամանակ վերադարձավ ծննդավայր, որտեղ այլևս ոչինչ չունեն: Գյուղից հեռանալուց 11 տարի անց՝ 2007թ.-ին, հարկադրված վաճառել էին Գառնիի տունը, որովհետև 4 ուսանող կար տանը, և բոլորի ուսման վարձը պետք է վճարեին:
«Մտածում էինք, որ մեր հիմնական բնակավայրն այսուհետ Բերձորն է, որտեղ ոտք դրեցինք 1996թ.-ի հոկտեմբերի 1-ին: Մենք 5 հոգանոց ընտանիքով գնացինք, վերադարձանք 3 ընտանիքով»,- ասում է 68-ամյա Մաքսիմը: Նրանց երեք երեխաները հասակ են առել Քաշաթաղում, ընտանիք կազմել, նույնիսկ երեխաներ են ամուսնացրել: Վերադարձել են 16 հոգով, ընտանիքը մասնատվել է ու տեղավորվել հարազատների տներում: Ամուսիներն որոշ ժամանակ հետո վարձով բնակարան են գտել Ջրվեժ գյուղում և որդիներից մեկի ընտանիքի հետ տեղափոխվել այնտեղ: Գեղեցիկ կահավորված առանձնատան մեջ Բաբայանների միակ սեփականությունը վանդակում ճռվողյուններ արձակող գույնզգույն թութակներն են, որոնց իրենց հետ տնից տուն են փոխադրում:
Տկն Ռիտան հիացմունքով է հիշում Քաշաթաղի Ղոչանց գյուղը, որը նրանց առաջին բնակավայրն էր: «Հեքիաթային կյանքով էինք ապրում Ղոչանցում, հետաքրքիր, արկածային կյանք էր: Տիպիկ հայկական գյուղ է, շուրջ տարին կանաչով պատված: Հրաշալի բնություն ունի, ամբողջովին շրջապատված է հարուստ ու փարթամ անտառներով: Հիասքանչ եկեղեցիներ կան գյուղում: Շատ հանգիստ էր այնտեղ, օդը՝ մաքուր, բերքն ու բարիքը՝ անարատ, Բերձորից վերադառնալիս տոպրակներով պոպոք ու պնդուկ էինք հավաքում»:
«2000 քմ խնձորի այգի ունեինք, ոչ մի բուժանյութ չէի գործածում»,- կնոջ ասածը հաստատում է Մաքսիմը:
Նորեկներն այդ գյուղի 7-րդ ընտանիքն են եղել: Ռիտան ասում է՝ մեզ լավ դիմավորեցին, այլապես ֆինանսական դժվարին վիճակում, ստորացված պայմաններում, ոչ ոք չէր կարող դիմանալ: «1996թ. հոկտեմբերի 1-ի վաղ առավոտյան ընտանիքով հասանք Քաշաթաղի շրջանի Ղոչանց գյուղ: Բնակիչները դիմավորեցին մեզ, ասացին՝ բարով եք եկել և մի հողակտոր ցույց տվեցին՝ սա ձեր բանջարանոցն է: Մեզ հատկացված տունը փոքր-ինչ բարեկարգեցինք, հարմարեցրինք բնակության համար և հաստատվեցինք այնտեղ: Առաջին 4 տարին գյուղում հոսանք չկար, ապրել ենք մոմի լույսով, հետո մի բարակ հաղորդալարով ամեն մեկի տունը մի լամպ անցկացրին»,- տարագրի իր պատմությունն այսպես է սկսում ուսուցչուհի Ռիտա Բաբայանը:
Ասում է՝ այդ տարիներին մինչև 27 ընտանիք ունեցավ գյուղը, որը մեծ թիվ էր տարածքի համար: Հայաստանի տարբեր բնակավայրերից այնտեղ էին տեղափոխվել կա՛մ սոցիալական, կա՛մ ընտանեկան խնդիրների պատճառով: Համայնքապետը կարողացել է շատ միասնական ու համերաշխ համայնք ձևավորել: Գյուղը նոր է կազմավորվել, բոլորը նոր կյանք են սկսել այնտեղ, և դա արել են համերաշխությամբ, սիրով ու միակամ:
«Մենք լիարժեք համայնքային կյանքով էինք ապրում: Տներն իրարից հեռու էին, շփվելու համար կա՛մ ձորով պետք է անցնեիր, կա՛մ սարը բարձրանայիր, սակայն հեռավորությունը չէր նվազեցնում միմյանց նկատմամբ ուշադրությունն ու ջերմությունը»,- շեշտում է տկն Ռիտան: Ասում է՝ երբ գնացինք Քաշաթաղ փոքր տղան 4 տարեկան է եղել, իսկ ավագ որդին մեկ ամիս հետո բանակ է գնացել: Գյուղացիներով հավաքվել են, միասին սեղան պատրաստել: Մեկը՝ վայրի խոզ է որսացել, մեկը՝ ձուկ, բոլորն իրենց տներից ալյուր են բերել, միասին լավաշ ու գաթա թխել և որդուն ուրախ ճանապարհել:
Այդ գյուղի հիմնական խնդիրը ճանապարհն է եղել, որը միշտ մառախլապատ է, երկու կողմը ձոր է: Գյուղից՝ Բերձոր 21 կմ էր, որն անցել են ձորերով, կածաններով ու լեռներով: Բերձորի հետ կապը շաբաթը մեկ եկող «Զիլ» մակնիշի բեռնատարն է եղել, որի թափքին բարձրանալով` գնացել են շրջկենտրոն:
Ռիտա Բաբայանը դասվար է եղել: Ասում է՝ մինչև իրենց գնալը Ղոչանցը դպրոց չուներ, գյուղի մի քանի աշակերտները մեկ տարի հարևան Սոնասար գյուղի դպրոցում են սովորել: Մեքենա էին տրամադրել նրանց տանել-բերելու համար, մինչև հաջորդ տարին իրենց դպրոցն են ունեցել: Բնակիչներով միասին մի շինություն են բարեկարգել ու վերածել դպրոցի:
«Մեկը դուռը բերեց, մյուսը՝ պատուհանը, մեկ ուրիշը ներկ գնեց և այլն: Աշակերտների թիվը գնալով աճում էր, այդ տարիներին մինչև 27 աշակերտ ունեցանք դպրոցում: Բնակիչներից ով քիչ թե շատ կրթություն ուներ, կարող էր մի բան սովորեցնել՝ ներգրավեցինք կրթական պրոցեսում: Միմյանց հետ պայմանավորվեցինք, թե ով ինչ է պարապելու, գնացինք Բերձոր, ներկայացանք շրջանի կրթության պատասխանատուին և մեր «պաշտոնները» հաստատած վերադարձանք: Այդպես ստեղծեցինք մեր դպրոցը»,- պատմում է նա:
Այնտեղ միայն ուսուցիչներն էին աշխատավարձ ստանում, նրանք էլ պարտավորված էին մատիտ, գրիչ, տետր գնել աշակերտների համար: Ծնողները գումար չունեին, որ երեխաների համար գրենական պիտույքներ գնեին: Առաջին տարիներին այդպես են դպրոցը պահել: Աստիճանաբար վիճակը բարելավվել է, մասնագետներ են բերել գյուղ, ուսուցիչներից, ովքեր հիմնական կրթություն են ունեցել, վերապատրաստվել են և շարունակել դասավանդել: Այնուհետև, դպրոցի աշակերտները սովորել են բուհում, և վերադարձել դպրոց` դասավանդելու:
Ռիտա Բաբայանը 23 տարի դասվար է աշխատել, ամուսինը՝ Մաքսիմը, 21 տարի զինվորական պատրաստություն է դասավանդել նույն դպրոցում: Տկն Ռիտան 2014թ.-ին, տղաներից մեկի ընտանիքի հետ տեղափոխվում է Քաշաթաղի շրջանի մեկ այլ գյուղ՝ Փակահան: Ասում է՝ Ղոչանցում աշակերտների թվաքանակը կրկին նվազել էր և ստիպված պետք է աշխատանք փնտրեր: Տեղեկանալով, որ Քաշաթաղի հարավում՝ Փակահանում, ուսուցչի տեղ կա` տեղափոխվել են այնտեղ:
Ղոչանցից՝ Փակահան տեղափոխումը նա այսպես է նկարագրում՝ Ղոչանցի հեքիաթային կյանքից անցանք բնականոն կյանքի: Ասում է՝ Փակահանում քաղաքակրթության հետագիծ կար, պայմաններն անհամեմատ ավելի լավն էին: Դպրոցը մեծ ու գեղեցիկ շենք է ունեցել, որտեղ 50-ից ավելի աշակերտ է սովորել:
Դաշտավայրային այս գյուղում շուրջ տարին բնակիչները զբաղված են եղել: Կլիմայական տաք պայմանները տարվա բոլոր եղանակներին պարտադրել են աշխատել, ժողովուրդն այնտեղ հանգիստ չի ունեցել:
Ընտանիքը որոշում է վերջնականապես հիմնվել Փակահանում, բանկից վարկ են վերցնում՝ իրենց հատկացված կիսաքանդ տունը բարեկարգելու և ընդարձակելու համար: «Անցած տարի 2,5 հա վարունգ էինք աճեցրել և հույս ունեինք, որ վարկը կմարենք այդ գումարով: Արդեն պետք է հավաքեինք վարունգը, շինարարական աշխատանքներն էլ գրեթե ավարտում էինք, երբ սկսվեց պատերազմը ...»,- պատմում է Մաքսիմը:
«Հոկտեմբերի 3-ն էր, ես կոմպոտ էի փակում, ամուսինս գինի էր պատրաստում այդ ժամանակ, երբ հրահանգեցին դուրս գալ գյուղից: Մեր գյուղից կրակն ու ծուխը տեսնում էինք, կրակոցի ձայները լսվում էր, բայց պատերազմը մեր տարածք չհասավ: Հացը սեղանին դրած՝ թողեցինք դուրս եկանք, որովհետև մտածում էինք հետ ենք գնալու»,- ասում է Ռիտան: Ամուսնու ասելով՝ Կառավարությունը համայնքապետերին ասել էր, թե տարհանում չկա, ընդամենը 2-3 օրով պետք է դուրս գան, որովհետև Մեխակավանի տարածքը ռմբակոծում են, կարող է արկերը այդտեղ հասնեն:
«Միայն անձնագրերը վերցրինք, մի ճամպրուկ հագուստ, թութակներին ու հարևանի մեքենայով դուրս եկանք գյուղից: Հարևանուհիս նույնպես մի ճամպրուկ հագուստ էր վերցրել և իր փոքրիկ կատվին»,- պատմում է տկն Ռիտան:
Գնացել են Բերձորի Մելիքաշեն գյուղ, որտեղ իրենց աղջկա ընտանիքն էր ապրում և մինչև հոկտեմբերի 27-ը մնացել են այնտեղ՝ հույս ունենալով, որ հետ կգնան, բայց այնտեղից դատարկաձեռն վերադարձել են Հայաստան: «Մեզ թույլ չտվեցին, որ գնանք մեր կահ-կարասին վերցնենք: Մեր 25 տարվա ստեղծածը թողեցինք այնտեղ՝ տուն, նոր գնված կահույքը, մեքենաները, անգամ ընտանեկան լուսանկարներն ու փաստաթղթերը»,- պատմում են ամուսինները: Տեղահանված և իրենց ինչքը կորցրած Բաբայան ամուսինները շեշտում են, որ միայն երիտասարդների կյանքն են ափսոսում, ուրիշ ոչինչ աչքներին չի գալիս:
Իրենց կյանքի լավագույն տարիները՝ 25 տարի, ընտանիքն անցկացրել է Քաշաթաղում: Թե ի՞նչն են ամենից շատ կարոտում հարցին տկն Ռիտան պատասխանում է. «Ես միայն հիշողություններն եմ կարոտում»:
«Ղոչանցում առաջին հարսանիքն իմ տանն է եղել, առաջին երեխան իմ տանն է ծնվել, իմ բոլոր ուրախություններն ու տխրությունները այդ գյուղի հետ են կապված»,- նշում է Մաքսիմը: Անչափ սիրում ենք գյուղը, բայց այսուհետ ինչ էլ լինի՝ չեմ վերադառնա այնտեղ, Գառնիի տունն էլ վաճառեցինք ու եղածը տարանք, թողեցինք այնտեղ: Մարդիկ իրենց գերեզմանները թողեցին այնտեղ»:
Հայաստանի կառավարությունը որոշակի դրամական աջակցություն է հատկացնում տեղահանված ընտանիքներին՝ սնվելու և իրենց կենցաղը հոգալու համար, բայց տուն ունենալու հեռանկարն անորոշ է:

“Мы привезли с собой большую кредитную историю, чемодан с одеждой и наших попугаев…”
“В начале войны мы уехали из Пакаана в надежде вернуться через несколько дней. Но мы не знали, что покидаем село навсегда. Мы оставили там то, что создавали на протяжении 25 лет. Сюда приехали с пустыми руками”,- говорит Рита Бабаян, пытаясь скрыть печаль в глазах.
Переехавшая 25 лет назад из Гарни в Кашатах семья Риты и Максима Бабаянов во время Арцахской войны 2020 года вернулась в родное село, где у них уже ничего нет. Спустя 11 лет после отъезда из Гарни, в 2007 г., Бабаяны вынуждены были продать свой дом, так как их четверо детей учились в вузах, и нужно было платить за их учебу.
“Мы думали, что отныне наш дом будет в Бердзоре, куда мы приехали 1 октября 1996 г. Отправились туда семьей из пяти человек, а вернулись тремя семьями”,- рассказывает 68-летний Максим. Его трое детей выросли в Кашатахе, создали там семьи, даже их дети успели жениться. В Армению вернулись 16 человек. Семья разделилась, пришлось размещаться в домах родственников. Через некоторое время супруги арендовали дом в селе Джрвеж и переехали туда вместе с семьей одного из сыновей. В красиво обставленном особняке единственной собственностью Бабаянов являются разноцветные попугайчики, которые вместе с ними переезжают из одного дома в другой.
Рита с восхищением рассказывает о селе Гочанц в Кашатахе, которое стало первым местом их проживания. “Наша жизнь в Гочанце была похожа на сказку – интересная, насыщенная. Гочанц – типично армянское село, окруженное густыми вечнозелеными лесами. Природа там замечательная, а какие там прекрасные церкви, какой чистый воздух, чистые продукты питания... При возвращении из Бердзора мы собирали по нескольку мешков грецких орехов, фундука. Площадь нашего яблоневого сада составляла 2000 кв.метров, никаких химикатов мы не использовали”,- продолжает рассказ жены Максим.
Бабаяны стали седьмой семьей, которая обосновалась в этом селе. Приняли их очень радушно. “Рано утром 1 октября 1996 года мы с семьей приехали в село Гочанц Кашатахского района. Нас встретили местные жители, показали участок земли, который должен был стать нашим огородом. Мы привели в порядок выделенный нам дом и обосновались там. Первые четыре года электроэнергии в селе не было, жили при свечах. Потом к каждому дому провели тонкий электрокабель, рассчитанный на одну лампочку”,- вспоминала о жизни в Гочанце работавшая там учительницей Рита Бабаян.
В те годы в селе жило до 27 семей, что для этой территории было довольно много. Люди приезжали сюда из различных районов Армении в силу социальных или семейных проблем. Село только формировалось, все начинали там новую жизнь, стремясь жить в любви и согласии.
“Мы жили полноценной общинной жизнью. Дома были расположены далеко друг от друга, и чтобы встретиться, нужно было проехать через ущелье или подняться в гору, но это не мешало нам относиться друг к другу с большой теплотой и уважением”,- говорит Рита Бабаян. Когда ее семья переехала в Кашатах, младшему сыну было четыре года, а старший через месяц отправился на военную службу. Провожали его всем селом, вместе накрыли стол: кто-то принес мясо кабана, кто-то – рыбу, кто-то – муку, вместе испекли лаваш, гату и устроили веселые проводы.
В Гочанце основной проблемой была дорога, которая проходила через глубокое ущелье и всегда была окутана густым туманом. Связь с Бердзором обеспечивал грузовик “ЗИЛ”, который приезжал раз в неделю.
Рита Бабаян работала в школе учительницей. По ее словам, до их приезда в Гочанц школы там не было. Несколько учеников год проучились в школе соседнего села Сонасар. Для школьников выделили машину, которая отвозила и привозила их, пока со следующего года в Гочанце не открылась школа. Она расположилась в строении, которое жители сообща отремонтировали и обустроили.
“Кто-то принес дверь, кто-то – окно, кто-то купил краску... Число учеников постоянно росло. В тот год в школе училось уже 27 детей. Всех местных, имевших мало-мальски приличное образование, мы вовлекли в образовательный процесс. Договорились между собой, кто что будет преподавать, после чего отправились в районное отделение образования в Бердзоре, откуда вернулись с утвержденными “должностями”. Так была создана наша школа”,- рассказала Рита Бабаян.
В школе зарплату получали только учителя, они же обязаны были покупать для учеников школьные принадлежности, поскольку денег у родителей не было. Постепенно ситуация стала улучшаться. В село приехали настоящие учителя, многие ученики поступили в вузы, отучились и вернулись преподавать в родную школу.
Рита Бабаян 23 года проработала классруком, а ее муж Максим 21 год вел в школе уроки военной подготовки. В 2014 г. Рита с семьей одного из сыновей переехала в другое село Кашатахского района – Пакаан. В Гочанце число учеников опять начало сокращаться, и пришлось искать новую работу. Узнав о том, что в расположенном на юге Кашатага Пакаане есть место учителя, семья переехала туда.
В Пакаане условия были значительно лучше. Там имелась большая красивая школа, где училось более 50 учеников.
Жители этого равнинного села круглый год были заняты работой. Теплый климат заставлял людей работать не покладая рук. Семья решила окончательно обосноваться в Пакаане. Бабаяны оформили в банке кредит для благоустройства и расширения своего полуразрушенного дома. “Последние 2,5 года мы выращивали огурцы, надеясь, погасить за счет этого кредит. Мы уже почти закончили сбор огурцов и строительные работы, когда началась война…” – рассказал Максим.
3 октября, когда я закатывала банки с компотом, а муж был занят получением вина, нас всех предупредили о том, что нужно уезжать из села. Мы слышали выстрелы, видели дым, но война до нас не дошла. Мы даже не успели доесть обед, оставили все на столе и уехали в надежде, что обязательно вернемся”,- говорит Рита.
“С собой мы взяли только наши паспорта, чемодан с одеждой, попугайчиков и на машине соседа уехали из села. Соседка тоже взяла один чемодан с вещами и котенка”,- рассказала наша собеседница.
Бабаяны отправились в село Меликашен Бердзорского района, где жила семья их дочери, и до 27 октября оставались там, надеясь вернуться обратно. Однако оттуда им пришлось уехать в Армению. “Нам не разрешили отправиться за своим имуществом. И все, что мы приобрели за 25 лет – мебель, автомобили, даже семейные фотографии и документы – осталось там”,- с горечью сказали супруги.
Вынужденно уехавшие из родных мест и потерявшие все свое имущество Бабаяны подчеркивают, что им больно только за гибель молодых ребят. Об остальном они не жалеют.
Лучшие 25 лет своей жизни семья провела в Кашатахе. На вопрос, о чем они тоскуют больше всего, Рита ответила: по воспоминаниям…
“В Гочанце первая свадьба была в моем доме, первый ребенок родился в моем доме. Все мои радости и печали связаны с этим селом,- добавляет Максим. - Мы очень любим село, но сейчас я ни при каких обстоятельствах туда не вернусь. Мы продали наш дом в Гарни, увезли все с собой и оставили там. Люди оставили там могилы родных…”
Правительство Армении оказывает перемещенным семьям определенную финансовую помощь, но перспектива получения жилья остается неопределенной.