Ն. Փաշինյան. «Կապիտուլյանտը դուք եք, դավաճանը` առավել ևս. սա ասում եմ 20 տարի Հայաստանը թալանած էլիտային»
Խորհրդարանում քննարկվում է Կառավարության 2020 թվականի գործունեության հարցը, հիմնական զեկուցողն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որի ելույթի առանցքային մասը վերավերում է Արցախյան երկրորդ պատերազմին: Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ այն քննարկումներին, որ ԼՂ հարցը կարգավորելու համար հանրաքվե է պետք հրավիրել` պնդելով, որ այս հարցում ևս հանրությանը մոլորության մեջ են գցել: Վարչապետը հայտնեց, որ բանակցային փաթեթներում եղել է հանրաքվեի դրույթ, և ասվել է, որ այն պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտումը:
«Չկա ընդգծում` որտեղ է տեղի ունենալու այդ հանրաքվեն, և սա սկզբունքային կարևոր հարց է, որովհետև Ադրբեջանը միշտ ունեցել է այն դիրքորոշումը, որ միջազգայնորեն ընդունված իր տարածքի մաս համարվող որևէ հատվածի կարգավիճակի հարց կարող է ճշգրտվել միայն այն հանրաքվեով, որը պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի տարածքում, և սա եղել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը: Երբ հարց է հնչել միջնորդներին, թե ոնց ենք մեկնաբանելու այդ դրույթը, միջնորդներն ասել են` այն մեկնաբանությամբ, որի շուրջ կհամաձայնեն թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ Հայաստանը»,- ասաց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև այն հարցին, թե ինչ է նշանակում ԼՂ ամբողջ բնակչություն, նրա խոսքով` Ադրբեջանի մեկնաբանությամբ այն նշանակում է ներքին տեղահանվածների, այդ թվում` տեղահանվելուց հետո ծնված ընտանիքի անդամներ: Նա հիշեցրեց, որ ԼՂԻՄ տարածքից Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում տեղահանվել է շուրջ 40 հազար ադրբեջանցի:
«Իսկ ի՞նչ հարց է դրվելու հանրաքվեի, ո՞վ է ձևակերպելու այդ հարցը, դրանց հստակ պատասխաններ չեն եղել: Շատ կարևոր ու սկզբունքային նրբություն է թաքցվել հանրությունից: Երբ Սերժ Սարգսյանի կողմից ասվել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է Մադրիդյան սկզբունքներից, իսկ այնտեղ կա մի նման հասկացություն` միջանկյալ կարգավիճակ, Ադրբեջանը հրաժարվել է միջանկյալ կարգավիճակի քննարկումից: Եվ թվում է` նման պայմաններում բանակցային հմտությունների արդյունքում հայկական կողմը կկարողանար հասնել նրան, որ միջնորդներն Ադրբեջանին համոզեին ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակն ընդունի»,- ասաց նա:
Ըստ նրա` փաստն այն է, որ Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը 2014-15 թվականներին արժանացել է միջնորդների աջակցությանը, և ապրիլյան պատերազմը սկսվել է այն բանից հետո, երբ հայկական կողմին առաջարկվել է հրաժարվել ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակի արձանագրման պահանջից, սակայն մերժվել է առաջարկը:
Փաշինյանը խոսեց նաև Հայաստանի նախկին ղեկավարների, մասնավորապես` երկրորդ և երրորդ նախագահների մասին:
«Քոչարյան-Սարգսյան զույգը 1998 թվականին Ղարաբաղի հարցը օգտագործել է իշխանության հասնելու համար, 20 տարվա ընթացքում տանուլ է տվել բանակցային գործընթացը, առաջին պատերազմում տարած հաղթանակը, հայ ժողովրդի բոլոր զրկանքները խուրդել են Բադեն-Բադեններում, հունական կղզիներում առաձնատներ կառուցելով, տանուլ են տվել դիվանագիտության դաշտում, բանակաշինության դաշտում: Կապիտուլյանտը դուք եք, դավաճանը` առավել ևս, սա ասում եմ 20 տարի Հայաստանը թալանած, իշխած էլիտային»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` ինքը և իր թիմն ամեն օր, երբեմն նույնիսկ կենաց-մահու կռիվ են տալիս նախկին իշխանությունների կապիտուլյացիայի և դավաճանության դեմ և շարունակելու են իրենց «նվիրական ու անմնացորդ պայքարը հանուն ազատ, հզոր երջանիկ Հայաստանի»:
Փաշինյանը դիմեց Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող հայերին` վստահեցնելով, որ պետք չէ հուսահատվել, քանի որ թե՛ Արցախում, թե՛ Հայաստանում ապագա կա:
Այս խոսքերից հետո «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները ոտքի կանգնեցին և ծափահարեցին:
«Որպես բանակցային հարց պետք է դնենք ԼՂԻՄ-ի տարածքի դեօկուպացիայի խնդիրը, սակայն սա պետք է ձևակերպանք ոչ թե որպես ռազմական հարց, այլ որպես բանակցային- քաղաքական հարց: Մենք պետք է հետևողականորեն շարունակենք «անջատում հանոււն փրկության» բանաձևի իրագործումը»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` Արցախի անվտանգությունը կշարունակի իրականացնել Պաշտպանության բանակը` ռուս խաղաղապահների հետ, ապա հավելեց, որ ՌԴ-ի հետ քննարկում են 102-րդ ռազմաբազայի հնարավորությունները հարստացնելու հարցը: Նրա խոսքով` ռուսական կողմի հետ քննարկումներ են ընթանում Սյունիքի մարզում ռուսական ռազմաբազայի հենակետ ստեղծելու վերաբերյալ:

Н.Пашинян: “Это вы капитулянты, а тем более предатели. Я это говорю элите, которая 20 лет грабила Армению”
В Национальном Собрании обсуждается отчет о деятельности правительство за 2020 год. Отчет представил премьер-министр Никол Пашинян. Ключевое место в его выступлении было отведено второй арцахской войне.
Касаясь утверждений о необходимости проведения референдума по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, премьер заявил, что в этом вопросе также общественность введена в заблуждение. По словам Пашиняна, пакет, который обсуждался во время переговоров, содержал пункт о референдуме, согласно которому он должен выразить свободное волеизъявление всего населения Нагорного Карабаха.
“Однако не говорится, где должен пройти этот референдум, между тем это принципиально важный вопрос, потому что Азербайджан всегда придерживался мнения, что статус какой-либо части признанной на международном уровне его территории должен быть уточнен только в результате референдума, который пройдет на территории этой страны. Такова была позиция Азербайджана. Когда посредников спросили, как они прокомментируют это положение, они ответили, что таким комментарием может быть тот, с которым согласятся и Азербайджан, и Армения”,- сказал премьер.
Отвечая на вопрос, что имеется в виду под “всем населением Нагорного Карабаха”, Пашинян ответил, что, по мнению Азербайджана, оно включает внутренне перемещенных лиц, в том числе членов семей, родившихся после перемещения. Он напомнил о том, что во время первой арцахской войны с территории Нагорно-Карабахской автономной области вынужденно переселилось около 40 тысяч азербайджанцев.
“А какой вопрос должен быть вынесен на референдум? Кто должен его сформулировать? Четких ответов на эти вопросы не было. От общественности была скрыта очень важная и принципиальная тонкость. Когда Серж Саргсян заявил, что Азербайджан отказывается от Мадридских принципов (а там есть понятие “промежуточный статус”), Азербайджан отказался от обсуждения вопроса о промежуточном статусе. Казалось, что в этих условиях благодаря навыкам ведения переговоров армянской стороне удалось бы добиться того, чтобы посредники убедили Азербайджан признать промежуточный статус Нагорного Карабаха”,- сказал Никол Пашинян.
Факт, что в 2014-15 гг. посредники поддержали позицию Азербайджана. И апрельская война началась после того, как армянская сторона отклонила предложение отказаться от требования зафиксировать промежуточный статус НК.
Пашинян коснулся также бывших руководителей Армении, в частности второго и третьего президентов.
“В 1998 году пара Кочарян-Саргсян использовала вопрос Карабаха для прихода к власти. В течение 20 лет они проигрывали переговорный процесс. Победу, одержанную в первой войне, лишения, которые перенес армянский народ, они разменяли в баден-баденах, на греческах островах, где строили особняки, проиграли на дипломатическом поле, в деле создания армии. Это вы капитулянты, а тем более предатели. Я это говорю элите, которая 20 лет находилась у власти и грабила Армению”,- заявил Никол Пашинян.
По словам премьера, он и его команда каждый день ведут самоотверженную борьбу, иногда не на жизнь, а на смерть, с капитулянтством и предательством прежних властей и будут продолжать ее во имя свободной, сильной, счастливой Армении.
Обращаясь к армянам, живущим в Армении и Диаспоре, Пашинян призвал их не отчаиваться, поскольку и у Арцаха, и у Армении есть будущее. После этих слов депутаты фракции “Мой шаг” встали и начали стоя аплодировать.
“Переговоры должны вестись вокруг вопроса о деоккупации территорий Нагорно-Карабахской автономной области. Однако этот вопрос нужно сформулировать не как военный, а как политический. Мы должны последовательно продолжать реализацию принципа “отделение во имя спасения”,- добавил Никол Пашинян.
Он заявил, что безопасность Арцаха будет продолжать обеспечивать Армия обороны совместно с российскими миротворцами. Кроме того, с представителями РФ обсуждается вопрос наращивания возможностей 102-ой военной базы. Также с российской стороной обсуждается вопрос создания российской военной базы в Сюникской области, сообщил Н.Пашинян.