Ն. Փաշինյան. «Կապիտուլյանտը դուք եք, դավաճանը` առավել ևս. սա ասում եմ 20 տարի Հայաստանը թալանած էլիտային»
Խորհրդարանում քննարկվում է Կառավարության 2020 թվականի գործունեության հարցը, հիմնական զեկուցողն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որի ելույթի առանցքային մասը վերավերում է Արցախյան երկրորդ պատերազմին: Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ այն քննարկումներին, որ ԼՂ հարցը կարգավորելու համար հանրաքվե է պետք հրավիրել` պնդելով, որ այս հարցում ևս հանրությանը մոլորության մեջ են գցել: Վարչապետը հայտնեց, որ բանակցային փաթեթներում եղել է հանրաքվեի դրույթ, և ասվել է, որ այն պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտումը:
«Չկա ընդգծում` որտեղ է տեղի ունենալու այդ հանրաքվեն, և սա սկզբունքային կարևոր հարց է, որովհետև Ադրբեջանը միշտ ունեցել է այն դիրքորոշումը, որ միջազգայնորեն ընդունված իր տարածքի մաս համարվող որևէ հատվածի կարգավիճակի հարց կարող է ճշգրտվել միայն այն հանրաքվեով, որը պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի տարածքում, և սա եղել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը: Երբ հարց է հնչել միջնորդներին, թե ոնց ենք մեկնաբանելու այդ դրույթը, միջնորդներն ասել են` այն մեկնաբանությամբ, որի շուրջ կհամաձայնեն թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ Հայաստանը»,- ասաց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև այն հարցին, թե ինչ է նշանակում ԼՂ ամբողջ բնակչություն, նրա խոսքով` Ադրբեջանի մեկնաբանությամբ այն նշանակում է ներքին տեղահանվածների, այդ թվում` տեղահանվելուց հետո ծնված ընտանիքի անդամներ: Նա հիշեցրեց, որ ԼՂԻՄ տարածքից Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում տեղահանվել է շուրջ 40 հազար ադրբեջանցի:
«Իսկ ի՞նչ հարց է դրվելու հանրաքվեի, ո՞վ է ձևակերպելու այդ հարցը, դրանց հստակ պատասխաններ չեն եղել: Շատ կարևոր ու սկզբունքային նրբություն է թաքցվել հանրությունից: Երբ Սերժ Սարգսյանի կողմից ասվել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է Մադրիդյան սկզբունքներից, իսկ այնտեղ կա մի նման հասկացություն` միջանկյալ կարգավիճակ, Ադրբեջանը հրաժարվել է միջանկյալ կարգավիճակի քննարկումից: Եվ թվում է` նման պայմաններում բանակցային հմտությունների արդյունքում հայկական կողմը կկարողանար հասնել նրան, որ միջնորդներն Ադրբեջանին համոզեին ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակն ընդունի»,- ասաց նա:
Ըստ նրա` փաստն այն է, որ Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը 2014-15 թվականներին արժանացել է միջնորդների աջակցությանը, և ապրիլյան պատերազմը սկսվել է այն բանից հետո, երբ հայկական կողմին առաջարկվել է հրաժարվել ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակի արձանագրման պահանջից, սակայն մերժվել է առաջարկը:
Փաշինյանը խոսեց նաև Հայաստանի նախկին ղեկավարների, մասնավորապես` երկրորդ և երրորդ նախագահների մասին:
«Քոչարյան-Սարգսյան զույգը 1998 թվականին Ղարաբաղի հարցը օգտագործել է իշխանության հասնելու համար, 20 տարվա ընթացքում տանուլ է տվել բանակցային գործընթացը, առաջին պատերազմում տարած հաղթանակը, հայ ժողովրդի բոլոր զրկանքները խուրդել են Բադեն-Բադեններում, հունական կղզիներում առաձնատներ կառուցելով, տանուլ են տվել դիվանագիտության դաշտում, բանակաշինության դաշտում: Կապիտուլյանտը դուք եք, դավաճանը` առավել ևս, սա ասում եմ 20 տարի Հայաստանը թալանած, իշխած էլիտային»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` ինքը և իր թիմն ամեն օր, երբեմն նույնիսկ կենաց-մահու կռիվ են տալիս նախկին իշխանությունների կապիտուլյացիայի և դավաճանության դեմ և շարունակելու են իրենց «նվիրական ու անմնացորդ պայքարը հանուն ազատ, հզոր երջանիկ Հայաստանի»:
Փաշինյանը դիմեց Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող հայերին` վստահեցնելով, որ պետք չէ հուսահատվել, քանի որ թե՛ Արցախում, թե՛ Հայաստանում ապագա կա:
Այս խոսքերից հետո «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները ոտքի կանգնեցին և ծափահարեցին:
«Որպես բանակցային հարց պետք է դնենք ԼՂԻՄ-ի տարածքի դեօկուպացիայի խնդիրը, սակայն սա պետք է ձևակերպանք ոչ թե որպես ռազմական հարց, այլ որպես բանակցային- քաղաքական հարց: Մենք պետք է հետևողականորեն շարունակենք «անջատում հանոււն փրկության» բանաձևի իրագործումը»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` Արցախի անվտանգությունը կշարունակի իրականացնել Պաշտպանության բանակը` ռուս խաղաղապահների հետ, ապա հավելեց, որ ՌԴ-ի հետ քննարկում են 102-րդ ռազմաբազայի հնարավորությունները հարստացնելու հարցը: Նրա խոսքով` ռուսական կողմի հետ քննարկումներ են ընթանում Սյունիքի մարզում ռուսական ռազմաբազայի հենակետ ստեղծելու վերաբերյալ:

The Armenian National Assembly today launched a debate about the Pashinyan government's performance in 2020.
Prime Minister Nikol Pashinyan addressed MPs and focused on last year’s war in Artsakh.
He referred to discussions that a referendum should be called for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, claiming that the public had been misled on the issue.
Pashinyan said that there was a provision for a referendum in the negotiation packages that should express the free will of the entire population of Nagorno Karabakh.
"There is no emphasis on where the referendum will take place. This is a fundamentally important issue, because Azerbaijan has always held the position that the status of any part of its internationally accepted territory can be clarified only by the referendum to be held in Azerbaijan. This was the position of Azerbaijan. When asked by the mediators how we will interpret this provision, the mediators said with a comment on which both Azerbaijan and Armenia will agree," he said.
Pashinyan also touched upon the question of what the whole population of Nagorno-Karabakh means. According to him, Azerbaijan accepts this as meanings internally displaced persons, including family members born after the deportation. He said that about 40,000 Azerbaijanis were deported from the NKAO territory during the first Artsakh war.
"And what question will be put to the referendum? Who will formulate that question? There were no clear answers. A very powerful and principled nuance was hidden from the public. When Serzh Sargsyan said that Azerbaijan rejects the Madrid Principles, and there is a similar notion of interim status, Azerbaijan refused to discuss interim status. And it seems that in such conditions, as a result of negotiation skills, the Armenian side would be able to persuade the mediators to accept the interim status of Nagorno-Karabakh," he said.
Pashinyan said that this position of Azerbaijan was supported by the mediators in 2014-15. The April 2016 War started after the Armenian side was offered a chance to renounce the demand for registration of the interim status of Nagorno-Karabakh but was rejected.
Pashinyan also spoke about the former leaders of Armenia, in particular, the second and third presidents.
"The Kocharyan-Sargsyan tandem used the Karabakh issue to gain power in 1998, lost the negotiation process for 20 years, won the first war, hid all the deprivations of the Armenian people in Baden-Baden, built private houses on the Greek islands, were defeated in the field of diplomacy and in army building. You are the capitulator, the traitor. I say this to the elite who have plundered and ruled Armenia for twenty years," he said.
Pashinyan claimed that he and his team fight every day, sometimes even to the death, against the capitulation, the betrayal of the previous authorities, and will continue their "cherished and unceasing struggle for a free, powerful, happy Armenia."
Pashinyan addressed the Armenians living in Armenia and the Diaspora, assuring them that there is no need to despair, as there is a future in both Artsakh and Armenia.
My Step MPs then stood up and applauded Pashinyan.
"We should raise the issue of de-occupation of the NKAO territory as a negotiating issue, but we should formulate this not as a military issue, but as a negotiating political issue. We must continue to implement the secession for salvation formula," he said.
According to Pashinyan, the security of Artsakh will continue to be carried out by the Defense Army together with the Russian peacekeepers.
He added that they are discussing the issue of strengthening the capabilities of the 102nd military base in Gyumri with Russia and that discussions are underway with the Russian side on the establishment of a Russian military base in Armenia’s Syunik Province.