Մ. Առաքելյան. «Արցախցիներին տրամադրվող հաստատված աջակցության ծավալը կազմելու է 55 մլրդ դրամ»
Կառավարության պահուստային ֆոնդից Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը կհատկացվի 7 մլրդ 548 հազ. դրամ՝ Արցախի քաղաքացիներին աջակցության 4-ամսյա ծրագրի ապրիլ ամսվա ֆինանսավորումն ապահովելու համար: Որոշումն ընդունվեց Կառավարության ապրիլի 15-ի նիստում:
«Մինչ այժմ Արցախին տրված աջակցության ծավալը կազմել է մոտ 33 մլրդ դրամ: Կառավարության հաստատված ծրագրերով ևս 22 մլրդ դրամի աջակցության որոշում ունենք, որից մեկը հենց այս հատկացումն է: Ընդհանուր առմամբ, տրամադրված և Կառավարության որոշումներով հաստատված հատկացումների ծավալը կազմելու է 55 մլրդ դրամ»,- հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը:
Ըստ Մեսրոպ Առաքելյանի՝ այս ծրագրով նախորդ ամիս 101 հազարից ավելի քաղաքացի ստացել է աջակցությունը:
Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ մարտ ամսին աջակցության համար դիմած քաղաքացիները կարող են այլևս չդիմել մյուս ամիսներին տրվող աջակցության համար, իսկ կենսաթոշակառուներն ու նպաստառուներն աջակցությունը կստանան տրամադրվող թոշակի և նպաստի հետ միասին:
Նրա խոսքով՝ եղել են քաղաքացիներ, որոնց տվյալները բազաներում չեն եղել կամ փաստաթղթերում որոշակի խնդիրներ են ունեցել, առաջիկայում կարգավորում կլինի, որպեսզի այդ քաղաքացիները նույնպես դառնան ծրագրի շահառու:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ հաստատվել էր մարտից հունիս արցախցիներին 68 000 դրամի չափով աջակցության տրամադրման ծրագիրը:

М.Аракелян: “Объем утвержденной программы поддержки арцахцев составит 55 млрд драмов”
Министерство труда и по социальным вопросам выделит из резервного фонда правительства 7 млрд 548 тыс. драмов на финансирование в апреле 4-месячной программы поддержки жителей Арцаха. Решение было принято на заседании правительства сегодня, 15 апреля.
“До сих пор объем помощи, оказанной арцахцам, составил около 33 млрд драмов. В целом объем уже предоставленной помощи и утвержденного решениями правительства финансирования составит 55 млрд драмов”,- сообщил министр.
По словам Месропа Аракеляна, в прошлом месяце помощь в рамках этой программы получили более 101 тысячи граждан.
Лица, обратившиеся за поддержкой в марте, в последующие месяцы могут уже не обращаться для получения помощи, а пенсионеры и получающие социальные пособия получат финансовую поддержку вместе с пенсией и пособием.
Напомним, что другим решением правительства утверждена программа оказания ежемесячной помощи арцахцам в размере 68.000 драмов с марта по июнь.