«Համոզված եմ՝ Ոստիկանությունը կկարողանա ապահովել քաղաքացիների ազատ ընտրելու իրավունքը». Ն. Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանը Ոստիկանության օրվա առթիվ մասնակցել է հրավիրված կոլեգիայի նիստին: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Կոլեգիայի նիստում վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
Ուզում եմ ընդգծել, որ արդեն ավելի քան մեկ տարի Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունն աշխատում է, մեղմ ասած, գերծանրաբեռնված:
Նախ կորոնավիրուսի համավարակը, որն ավելի քան մեկ տարի առաջ սկսեց ծավալվել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, նոր խնդիրներ առաջադրեց պետության և Ոստիկանության համար: Եվ հիմնական գործող ինստիտուտը, որը զբաղվում էր հակահամաճարակային կանոնների պահպանության ապահովմամբ, Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունն էր: Եվ դա, իսկապես, ոստիկանության սովորական ամենօրյա աշխատանքի համար մի լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն էր: Այսինքն՝ մենք գործ ունեցանք մի իրավիճակի հետ, որով, ըստ էության, Ոստիկանությունը նախկինում չէր զբաղվել, չէր զբաղվում: Այսինքն՝ սա լրացուցիչ մի աշխատանք էր, որը Ոստիկանությունն ստիպված էր կատարել:
Հետո, վրա հասավ 44-օրյա պատերազմը, որին Ոստիկանության ծառայողները, Ոստիկանության զորքերի ծառայողները շատ ուղիղ և գործուն մասնակցություն ունեցան՝ աչքի ընկնելով իրենց սխրանքներով, և ցավոք բազմաթիվ ծառայողներ զոհվեցին հանուն Հայրենիքի: Նաև մի քանի տասնյակ ոստիկաններ ծանր վիրավորում ստացան և ձեռք բերեցին հաշմանդամություն:
44-օրյա պատերազմից հետո, ներքաղաքական կրքերը բորբոքվեցին, և ես ուզում եմ գոհունակությամբ նշել, որ, երևի թե, մենք հիմա համաշխարհային պատմության համար աննախադեպ մի երևույթ ունենք, որ չնայած ամիսներ շարունակ Հայաստանի Հանրապետությունում հնչել են սպանելու, գնդակահարելու, մահապատժի ենթարկելու, ջարդելու կոչեր, բայց, ըստ էության, մենք ներքաղաքական իրավիճակը հանգուցալուծել ենք առանց բռնությունների:
Ընդ որում, սա ուզում եմ ընդգծել, որ նաև այն ուժերը, ովքեր հանդես են եկել բռնության կոչերով, իրենք նույնպես հնարավորություն չեն ունեցել բռնություն գործադրել, բացի, իհարկե, ամսի 9-ի, լույս 10-ի գիշերվա իրադարձություններից, երբ մեր Ոստիկանությունը, իրավապահ մարմինների մի հսկայական հատվածը գտնվում էր առաջնագծում՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության սահմանների պաշտպանությանը մասնակցելու:
Ես սա համարում եմ մեր իրավապահ համակարգի, այդ թվում՝ Ոստիկանության շատ կարևոր նվաճումն ու ձեռքբերումը, որ մենք կարողացանք գնալ մի ճանապարհով, որը մեզ հնարավորություն տվեց և հնարավորություն կտա ոչ թե ատելության մթնոլորտ սահմանել, ոչ թե թշնամության մթնոլորտ սահմանել, այլ որպեսզի մենք իսկապես համախմբենք Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին, Արցախի ժողովրդին, հայ ժողովրդին մեր պետականության, օրինականության, իրավակարգի շուրջ:
Եվ առաջիկայում, իհարկե, շատ կարևոր անելիք կա այդ առումով: Մեզ սպասվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, և հույս ունեմ և համոզված եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները, Ոստիկանությունը կկարողանան ապահովել իրավակարգը, օրինականությունը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ ընտրելու իրավունքը:
Ուզում եմ կրկին արձանագրել է, որ այս ընթացքում, սկսած՝ 2018թ. իրավապահ մարմինների, այդ թվում՝ Ոստիկանության հետ իմ բոլոր շփումներում և՛ դռնբաց, և՛ դռնփակ, խնդիրը, որ առաջադրվել է՝ եղել է հետևյալը. ապահովել ընտրությունների օրինական ընթացքը, ապահովել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ կամարտահայտության համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, բացառել բոլոր ընտրակաշառքների և ընտրողների կամքի վրա ապօրինի ներազդեցության որևէ հնարավորություն: Եվ ես համոզված եմ, որ մենք միասին այդ խնդիրը կկարողանանք լուծել:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ծառայության համար: Կրկին ուզում եմ իմ խոնարհումի խոսքերն ասել Հայրենիքի համար ընկած Ոստիկանության բոլոր ծառայողներին և նրանց ընտանիքներին ու ընդգծել, որ նրանց հիշատակի առաջ մեր մեծագույն պարտավորությունն ու նրանց հիշատակի նկատմամբ մեր մեծագույն ծառայությունը կլինի իսկապես ուժեղ, արդար, օրինական երկիր ստեղծելը:
Մենք խոսեցինք պատերազմի ժամանակ ընկած մեր ոստիկանների մասին, բայց ուզում եմ ընդգծել նաև մեր այն ոստիկաններին, ովքեր զոհվել են հանցավորության դեմ պայքարի ընթացքում, որովհետև նրանք նույնպես հանուն Հայրենիքի, ժողովրդի, իրավունքի և օրիանականության են տվել իրենց կյանքը: Մեր խոնարհումի խոսքերը մեր բոլոր ընկած ոստիկաններին, մեր զորակցության խոսքերը հաշմանդամություն ստացած մեր բոլոր ոստիկաններին:
Հայաստանի Հանրապետությունը և համոզված եմ նաև Ոստիկանությունն ամեն ինչ կանեն և ամեն ինչ անում են մեր այդ գործընկերների, նրանց ընտանքիների կողքին լինելու համար: Եվ ուզում եմ կրկին անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ՝ Հայաստանի Հանրապետությանը կատարված ծառայության համար, օրինականությանը, իրավակարգին, հասարակական կարգին ձեր մատուցած ծառայությունների համար: Պարոն Ղազարյան, ձեր գլխավորությամբ:
Համոզված եղեք, որ այդ աշխատանքն արժանի է և արժանանում է բարձր գնահատանքի: Եվ ուզում եմ ընդգծել, որ հիմա համատեքստն այնպիսին է, որ այդ աշխատանքը բարձր գնահատանքի արժանանում է ոչ միայն կառավարության, այլև ընդհանրապես հանրության կողմից:
Գիտեք, շատ կարևոր է արձանագրել, որ գուցե այս ժամանակահատվածում տեղի ունեցածը և իրավիճակի կառավարման ու հանգուցալուծման որակը դեռևս մենք ի վիճակի չենք գնահատել, որովհետև դեռևս պրոցեսի մեջ ենք, բայց համոզված եղեք, որ դա կարժանանա շատ բարձր գնահատանքի, որովհետև, ասում եմ, կպարզվի, որ աշխարհում ուղղակի նախադեպ չի եղել, որ այսպիսի ծանր իրադրության մեջ հայտնված երկիրը, այսպիսի բաժանարար գծերի տիրությում հայտնված երկիրը կարողանա ներքաղաքական, ներքին հանրային դիմակայությունը հանգուցալուծել այսպիսի պայմաններում, որի արդյունքում ոչ թե ատելությունը խորանա, այլ հակառակը՝ ռեալ և իրական նախադրյալներ ստեղծվեն ամբողջ ժողովրդի, հանրության համախմբման համար, մեր պետության առաջ ծառացած մարտահրավերները հանգուցալուծելու համար:
Այնուամենայնիվ սա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք պիտի մոռանանք կամ ուրիշները պիտի մոռանան, որ Ոստիկանությունը, իրավապահ մարմիններն ուժային կառույցներ են և իրավունք ունեն օրինական ուժ գործադրելու բոլոր այն դեպքերում, երբ, իհարկե, օրենքը խախտելու հակվածություն ունեցող մարդիկ, շրջանակները կհատեն գծեր, որը ոչ մեկին չի կարելի:
Կրկին անգամ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել և հաջողություն մաղթել բոլորիդ Հայաստանի Հանրապետությունում իրավակարգը, օրինականությունը, հասարակական անվտանգությունն ապահովելու գործում»:
Այնուհետև կոլեգիայի նիստում զեկուցվել է 2020 թվականին Ոստիկանության իրականացրած աշխատանքների արդյունքներն ու իրավակարգի ապահովմանը միտված միջոցառումների հաշվետվությունը:

Премьер-министр поздравил сотрудников полиции с профессиональным праздником
Премьер-министр Никол Пашинян по случаю Дня полиции принял участие в заседании коллегии полиции. Перед началом заседания премьер-министр возложил цветы к установленной во дворе здания полиции мемориальной доске, воздав дань памяти всем полицейским, отдавшим свою жизнь за Родину.
На заседании коллегии премьер-министр выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
“После того, как мы воздали дань уважения памяти погибших, позвольте мне еще раз поздравить всех нас с Днем полиции и поблагодарить вас за вашу службу.
Хочу подчеркнуть, что полиция Республики Армения уже больше года работает, мягко говоря, в перегруженном режиме.
Сначала эпидемия коронавируса, которая начала распространяться в Республике Армения более года назад, создала новые проблемы для государства и полиции. И основным действующим институтом, занимающимся обеспечением соблюдения противоэпидемических правил, была полиция Республики Армения. И это действительно стало дополнительным бременем к обычной повседневной работе полиции. Т.е. мы имели дело с ситуацией, которой, по сути, полиция раньше не занималась. Т.е. это была дополнительная работа, которую была вынуждена выполнять полиция.
Затем началась 44-дневная война, в которой сотрудники полиции, служащие полицейских войск приняли самое непосредственное и активное участие, отличившись своим героизмом, и к сожалению, многие сотрудники погибли за Родину. Десятки сотрудников полиции получили тяжелые ранения и стали инвалидами.
После 44 дней войны разгорелись внутриполитические страсти, и я хочу с удовлетворением отметить, что, возможно, у нас было беспрецедентное в мировой истории явление, когда, несмотря на звучавшие в течение нескольких месяцев призывы к убийствам, расстрелам, казням, расколу в Республике Армения, по сути, мы разрешили внутриполитическую ситуацию без насилия.
При этом хочу подчеркнуть, что силы, призывающие к насилию, также не имели возможности применить насилие, кроме, конечно, произошедших в ночь с 9 на 10 ноября событий, когда огромная часть сотрудников нашей полиции, правоохранительных органов находилась на передовой, чтобы участвовать в защите границ Республики Армения и Республики Арцах.
Я считаю очень важным достижением нашей правоохранительной системы, в том числе полиции, то, что мы смогли пойти по пути, который позволил нам не создавать атмосферу ненависти, не создавать атмосферу враждебности, а действительно объединить народ Республики Армения, народ Арцаха, армянский народ вокруг нашей государственности, законности, правовой системы.
И в ближайшем будущем, конечно, еще есть важные дела в этом плане. Предстоят внеочередные парламентские выборы, и я надеюсь и уверен, что правоохранительные органы Армении, полиция смогут обеспечить правопорядок, законность, право граждан Республики Армения на свободные выборы.
Еще раз хочу констатировать, что в этот период, начиная с 2018 года, во всех своих контактах с правоохранительными органами, в том числе с полицией, и за открытыми дверями, и публично я ставил следующую задачу: обеспечить законный процесс выборов, обеспечить все необходимые условия для свободного волеизъявления граждан Республики Армения, исключить все возможности подкупа на выборах и любую возможность незаконного влияния на волю избирателей. И я убежден, что вместе мы сможем решить эту задачу.
Хочу еще раз поблагодарить вас за вашу службу. Хочу еще раз выразить свои соболезнования всем полицейским и семьям павших за Родину сотрудников, а также подчеркнуть, что нашим самым большим долгом перед их памятью будет создание по-настоящему сильного, справедливого, законного государства.
Мы говорили о сотрудниках полиции, которые пали во время войны, но я хочу выделить наших полицейских, погибших в борьбе с преступностью, потому что они тоже отдали свои жизни за Родину, за народ и за право и законность. Выражаю слова соболезнования всем нашим погибшим полицейским, слова поддержки всем нашим полицейским, которые стали инвалидами.
Республика Армения и, я уверен, что и полиция делают и будут делать все, чтобы поддержать этих коллег и членов их семей. И я хочу еще раз поблагодарить вас всех за услуги, оказанные Республике Армения, за вашу работу по сохранению и защите законности, верховенства закона и соблюдению общественного порядка. Господин Казарян, под Вашим руководством.
Будьте уверены, что эта работа достойна и удостаивается высокой оценки. И я хочу подчеркнуть, что сейчас контекст таков, что эта работа удостаивается высокой оценки со стороны не только государства, но и общественности в целом.
Вы знаете, очень важно констатировать, что мы еще не можем оценить то, что произошло в этот период, качество управления и разрешения ситуации, потому что мы все еще находимся в этом процессе, но будьте уверены, что оценка будет высокой, потому что, как я уже сказал, потом окажется, что в мире не было прецедента, чтобы страна, находящаяся в такой сложной ситуации, страна, находящаяся в рамках таких разделительных линий, смогла разрешить внутриполитическое, внутреннее общественное противостояние в таких условиях, что в результате не углубилась ненависть, а наоборот, созданы реальные предпосылки для объединения общества, для преодоления вызовов, стоящих перед нашим государством.
Тем не менее, это, конечно, не означает, что мы или другие должны забывать, что полиция, правоохранительные органы являются силовыми органами и имеют законное право применять силу во всех случаях, когда люди и круги намерены нарушить закон, пересечь черты, которые пересекать нельзя никому.
Позвольте еще раз поблагодарить вас и пожелать всем успехов в обеспечении верховенства закона, законности и общественной безопасности в Республике Армения”.
Затем в ходе заседания коллегии был представлен доклад о результатах проделанной полицией в 2020 году работы и мероприятиях, направленных на обеспечение верховенства закона.