Բազմազավակ ընտանիքի նոր կյանքը Որոտանում (ֆոտոպատմություն)
Արմատներով Սյունիքի Շինուհայր գյուղից՝ Մարտին Դանիելյանը 2000 թվականից աշխատում էր Արցախի Քաշաթաղի շրջանում։
2017 թ․-ին արդեն ընտանիքով տեղափոխվել էր Քաշաթաղ, Իշխանաձոր գյուղ։
Մարտինն ու Ռուզանը վեց երեխա ունեն։ Պատմում են, որ Իշխանաձորում լավ պայմաններ կային երեխաներին մեծացնելու համար։
«Մինչև կռիվը սկսելը, հունիսից, խրամատ փորող եմ եղել, երբ կռիվը սկսեց, աշխատում էինք Ջաբրայիլի կողմերը, Հադրութի տակը։ Փորել ենք ամբողջ կռվի ընթացքում, մինչ այս ձորը (Որոտանի կիրճը), որտեղ հիմա թուրքերն են կանգնած»,- պատմում է Մարտինը, որը վերջին մեկ տարում Պաշտպանության բանակում քաղծառայող է եղել, աշխատել է որպես տրակտորի վարորդ։
Պատերազմը սկսվելու պահին ավագ որդին՝ Սերյոժան, երկու ամսվա ժամկետային ծառայող էր։
«Տղաս կռվի ժամանակ վիրավորվել է, որպես տանկիստ-նշանառու էր մասնակցում։ Երեք հոգով են եղել, հաց ուտելու ժամին տանկից իջել են, ու տանկը խոցվել է․ երկու ընկերով վիրավորին իջեցրել են, ինքն էլ չի նկատել, որ վիրավոր է, բեկորը մեջքը ճղել է, հիմա լավ է, փառք Աստծո։ Մի անգամ արձակուրդ է եկել»,- պատմում է Մարտինը։
Երեխաներին սեպտեմբերի 28-ին են հանել գյուղից։ Հետո, երբ Մարտինը դուրս էր բերում գույքը, չնայած ընկերների նախազգուշացումներին, որ ժամանակը սուղ է, վերցրել է նաև տասնյոթամյա դստեր՝ Սաթենիկի նկարները։ Այժմ դրանք զարդարում են Որոտանի նրանց տան պատերը։
Որոտանի այս տունը Դանիելյանը գնել է 2007 թ․-ին: «Այդ ժամանակ Վերիշենի պանրի գործարանում էի աշխատում, 700 դոլարով առա էս տունը՝ մտածելով, որ երբ երեխաները դառնան ուսանող, Գորիսում տուն վարձելու փոխարեն կարող են այստեղից գնալ-գալ ավտոբուսով»,- ասում է Մարտինը։
Քաշաթաղից տեղահանված ընտանիքը հիմա բնակվում է Որոտանի այս տանը։
«Կռվի ժամանակ մի օր Ջաբրայիլում տղերքը կանչեցին խրամատ քանդելու,- հիշում է Մարտինը,- ասի՝ տղերք, մենակ օդը պահեք․ տղերքը թումբերում դիրքավորվում են, ես խրամատները քանդում եմ։ Առավոտյան էի քանդում, մթով։ Հենց վերադառնում եմ իմ դիրքը, երեք հատ սմերչի արկ ու երկու ինքնաթիռ քանդածս տեղը ռմբակոծում են, ցրիվ տալիս, ոչ մի բան չի մնում էդտեղ։ Էս տղերքը՝ 60 հոգի մարդ են լինում, մտնում են խրամատների մեջ, ոչ մեկին բան չի պատահում։
Հետո լրագրողները մի օր գալիս են էս տուն, ցույց եմ տալիս տունը, որ փոքր է, ութը շնչանոց տուն չի, էլի։ Նկարում, գցում են ինտերնետ։ Էն տղերքից մեկը, որոնց համար խրամատ էի փորել, տեսնում է, կապվում իրենց հրամանատարին, ասում, որ Մարտինը՝ էն տրակտորիստը, Որոտանում է, տան կարիք ունի։ Բոլորով փող են հավաքում, գալիս մեր կողքի տունը՝ մեր տան չափ, երկու սենյականոց, 3000 դոլար փող տալիս, առնում, իրանց կողմից նվիրատվություն անում։ Ասում են՝ էս էլ մեր կողմից ձեզ։ Էնքան որ տեղավորվել ենք, յոլա ենք գնում»։
Ռուզաննան պատմում է, որ Իշխանաձորի իրենց տանը վարդեր ունեին, տնամերձ այգի ու երկու հեկտար նռան այգի, որտեղ կային նաև կեռասի, արքայանարնջի, սալորի ծառեր։ Ձմեռվա համար բավականացնում էր երեխաներին, այս տարի արդեն սպասում էին առատ բերքի, որը կարող էին վաճառել։ Կյանքը լավ էր։ Մարդիկ արդեն, կարելի է ասել, հարմարվել էին, հունի մեջ էին ընկել։
Իշխանաձորի դպրոցը մեծ էր՝ 140 աշակերտով, շատ էին բազմազավակ ընտանիքները։ Երեխաները գնում էին խմբակներ՝ պարի, կերպարվեստի, ջութակի, ֆուտբոլի։ Խմբակներն անվճար էին։ Մեծ դուստրերը՝ Սաթենիկն ու Սյուզաննան, հաճախում էին պարի ու կերպարվեստի խմբակ։ Ընտանիքի կրտսերը՝ Գայանեն, 3 տարեկան է։ Միջնեկ տղան՝ Սարուխանը, լավ ֆուտբոլ է խաղում։
14 տարեկանում Սաթենիկի մի շարք նկարներ՝ Սարյանի ոճով ոգեշնչված օդապարիկներ, Վահագնի ծնունդը, ծովն աստղազարդ երկնքի ներքո և այլն, ցուցադրվել են Երևանում։
«Ոչ մի բան էլ չենք ուզում, փառք Աստծո, ձեռքս սաղ, ոտքս սաղ, կաշխատեմ, կապրեմ։ Էդ ա՝ Ռուսաստանից կանչում են․ երկու անգամ զանգել են, ասել եմ՝ ես չեմ ուզում գամ, իրոք: Ամսական 1000 դոլար, 1200 դոլար առաջարկում են,- ասում է Մարտինը,- բայց էսօր որ ես դուրս գամ, ընտանիքս թողնեմ սահմանում, քանի՞ մետր է այստեղից այնտեղ, հասուն աղջիկներ, տղամարդ չկա տանը, թողես ո՞ւր գնաս։ Եղբայրս այստեղ է, բայց ինքն էլ շուտով գնալու է։ Բացի էդ էլ, որդուս չեմ կարող թողնել ծառայության մեջ, ես գնամ Ռուսաստան փող աշխատելու»։
Այժմ Մարտինը գործազուրկ է, դուրս է եկել աշխատանքից, քանի որ պատերազմի ավարտից հետո՝ դեկտեմբերին, աշխատավարձը գրեթե երեք անգամ կրճատվել է։ Ազատ ժամանակը կարճում է տան բակում․ մեքենա է քանդում, մշակում է տնամերձ այգին։ Ռուզաննան զբաղվում է երեխաների խնամքով և տան առօրյա հոգսերով․ չնայած Որոտանի տնամերձ այգին անհամեմատ փոքր է, պլանավորում է այստեղ էլ վարդերի պարտեզ ունենալ։
Հիշեցնենք, որ Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Սյունիքի մարզի ամբողջ արևմտյան հատվածը, այդ թվում՝ Որոտան գյուղը, որտեղ այժմ բնակվում է Դանիելյանների բազմազավակ ընտանիքը, դարձել է սահմանամերձ, դեռևս ճշտվող սահմաններով։

Новая жизнь многодетной семьи в Воротане (фотоистория)
Уроженец села Шинуайр Сюникской области Мартин Даниелян с 2000 года работал в Кашатахском районе Арцаха. А в 2017 г. он вместе с семьей переехал в село Ишханадзор в Кашатахе.
У Мартина и Рузанны шестеро детей. По словам супругов, для детей в Кашатахе были очень хорошие условия.
“До войны, начиная с июня, я рыл окопы. Когда началась война, мы работали в районе Джабраила, под Гадрутом. Окопы рыли в течение всей войны, дошли до Воротанского ущелья, где сейчас стоят турки”,- рассказал Мартин, который последний год был госслужащим в Министерстве обороны, работал водителем трактора.
К началу войны старший сын Даниелянов, Сережа, уже два месяца служил в армии. “Во время войны мой сын получил ранение. Он был танкистом-наводчиком. Их было трое. Ребята вылезли из танка перекусить, и в это время их танк начали обстреливать. Двое друзей вынесли моего раненого сына, который в тот момент даже не понял, что получил ранение. Осколок попал ему в спину. Сейчас, слава Богу, он поправился, один раз приехал в отпуск”,- рассказал Мартин.
28 сентября он вывез детей из села. Потом, когда вывозили имущество, Мартин, несмотря на предупреждения друзей о том, что нужно спешить, захватил с собой и рисунки 17-летней дочери Сатеник. Сейчас они украшают стены их дома в Воротане.
Этот дом Даниеляны купили в 2007 году. “Тогда я работал на сыроваренном заводе в Веришене. Дом купил за 700 долларов. Я подумал, что если дети поступят в институт, то могут ездить на занятия отсюда и не снимать жилье в Горисе”,- сказал Мартин.
Сейчас переселившаяся из Кашатаха семья живет в этом доме в селе Воротан.
“Как-то во время войны меня позвали в Джабраил рыть окопы,- вспоминает Мартин. – Я попросил ребят только об одном – обеспечить безопасность с воздуха. Они заняли позицию на холмах, а я приступил к работе. Рыл до рассвета, в темноте. Не успел вернуться на свою позицию, как на том месте, где я рыл окоп, начали стрелять из “Смерча” и с двух самолетов. Упали три снаряда. Ребята (а их было человек 60), сразу бросились в окопы, никто не пострадал.
Потом как-то к нам пришли журналист ы. Я показал им дом, сказал, что он маленький, что наша семья из восьми человек здесь не помещается. Они сняли репортаж и разместили его в интернете. Один из ребят, для которых я рыл окопы, увидел этот видеоролик, связался с командиром и рассказал ему, что Мартин, тракторист, живет в Воротане и что ему нужен дом. Они скинулись, собрали деньги и за 3000 долларов купили нам в подарок соседний дом. Ничего, поместились, обходимся…”
По словам Рузанны, во дворе их дома в Ишханадзоре росли розы, был свой приусадебный участок, гранатовый сад на двух гектарах, где также росли черешня, королек, слива. На зиму детям всего хватало. В этом году мы ждали богатый урожай, который собирались продать. Жили хорошо.
В Ишханадзоре была большая школа на 140 учеников. Многодетных семей было много. Дети посещали различные кружки: танца, рисования, скрипки, занимались футболом. Все было бесплатно. Старшие дочери – Сатеник и Сюзанна - ходили на танцы и рисование. Младшей Гаяне три года. Средний сын Сарухан хорошо играет в футбол.
В 14 лет Сатеник, вдохновленная живописью Мартироса Сарьяна, нарисовала цикл картин, которые демонстрировались в Ереване.
“Нам ничего не нужно. Слава Богу, руки-ноги целы, буду работать, проживем… Меня несколько раз звали на работу в Россию, но я не хочу ехать. Предлагают до 1200 долларов в месяц, но как я могу уехать и оставить семью в приграничном районе. Правда, здесь живет и мой брат, но он скоро уедет. К тому же я не могу оставить сына, который служит в армии, и уехать на заработки в Россию”.
Сейчас Мартин безработный. Работу он оставил, так как после войны, с декабря, зарплату им сократили почти в три раза. В свободное время он разбирает и чинит машину, ухаживает за приусадебным участком. Рузанна занимается детьми и бытовыми проблемами. И хотя в Воротане у них не такой большой сад, как в Ишханадзоре, Рузанна и здесь собирается посадить розы.
Напомним, что после второй Арцахской войны вся западная часть Сюника, в том числе село Воротан, где сейчас проживает многодетная семья Даниелянов, стала приграничной зоной с неуточненными пока границами.