Նիկոլ Փաշինյանի այցի ընթացքում Սյունիքում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սյունիք այցի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով` մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից խուլիգանություն, որը զուգորդվել է իշխանության ներկայացուցչին կամ հասարակական կարգի պահպանության պարտականություն իրականացնող կամ հասարակական կարգի խախտումը խափանող անձին դիմադրություն ցույց տալով և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը)։ Այս մասին Սյունիքի մարզպետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցեցին Քննչական կոմիտեի և Դատախազության ներկայացուցիչները։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 20-ից Սյունիքի մարզում է։ Երեկ նա այցելել է Շուռնուխ համայնք, որտեղ քաղաքացիներն ընդվզել և դժգոհություն են հայտնել։ Չնայած սյունեցիների դժգոհություններին՝ Փաշինյանն այսօր եղել է նաև Ագարակում, Մեղրիում ու Կապանում, որտեղ ևս նրան բողոքի ակցիաներով են դիմավորել, վիրավորական արտահայտություններ հնչեցրել, ճանապարհ փակել։ Մեղրիում քաղաքացիների և ոստիկանների միջև միջադեպ է տեղի ունեցել։
Այսօրվա խորհրդակցության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե Մեղրիում տեղի ունեցածն օրենքի խախտում էր, և ինքն ակնկալում է, որ իրավապահ մարմինները կոշտ կարձագանքեն տեղի ունեցածին, որ միջադեպի մասնակիցները հանրության համար տեսանելի ձևով կկանչվեն պատասխանատվության։
«Չի կարելի թույլ տալ, որ մարդկանց փոքր խմբակը ստեղծի տպավորություն, այսինքն՝ անկախ տպավորությունից, չի կարելի թույլ տալ, որ անպատժելիության մթնոլորտ գոյություն ունենա Հայաստանում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, ապա ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին ու ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանին հրահանգեց խորհրդակցությանը չմասնակցել։
«Պարո՛ն Աբազյան, Դուք Ձեր այստեղի կառույցի ներկայացուցիչների հետ, պարո՛ն Ղազարյան, Դուք, գնացե՛ք և զբաղվե՛ք այդ հարցերով»,- հրահանգեց Փաշինյանը։

Возбуждено уголовное дело по инциденту в ходе визита Н.Пашиняна в Сюник
В связи с инцидентом, который произошел в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна в Сюникскую область, возбуждено уголовное дело по пп.1 и 2 ч.3 ст. 258 УК РА – оказание сопротивления представителю власти или сохраняющему общественный порядок лицу группой лиц или организованной группой и по ч.1 ст.316 – применение неопасного насилия в отношении представителя власти. Об этом во время совещания в администрации Сюника доложили Н.Пашиняну предс тавители Следственного комитета и Прокуратуры.
Напомним, что премьер с 20 апреля находится в Сюникской области. Вчера Пашинян посетил общину Шурнух, где жители организовали акцию протеста, во время которой выражали свое недовольство. Несмотря на это, глава правительства сегодня побывал в Агараке, Мегри и Капане, где его также встретили акциями протеста, оскорбительными высказываниями, блокированием дорог. В Мегри произошел инцидент между гражданами и сотрудниками полиции.
На сегодняшнем совещании Никол Пашинян отметил, что произошедшее в Мегри является нарушением закона, что он ожидает от правоохранителей жесткой реакции на инцидент и привлечения виновных к ответственности.
“Нельзя допускать, чтобы в Армении царила атмосфера безнаказанности”,- заявил Н.Пашинян, после чего отдал распоряжение директору Службы национальной безопасности Армену Абазяну и начальнику Полиции Ваге Казаряну заняться этим вопросом.