Վ. Վարդանյան. «Դա նորմալ պրակտիկա է, երբ հրաժարական ներկայացրած կաբինետը շարունակում է պաշտոնավարել»
Որևէ սահմանադրական արգելք, սահմանափակում չկա, որ վարչապետը հրաժարականից հետո պաշտոնավարում է որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար:
«Դա նորմալ պրակտիկա է, երբ հրաժարական ներկայացրած կաբինետը շարունակում է պաշտոնավարել»,- այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 25-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Վարչապետի հրաժարականից հետո երկու անգամ վարչապետ չընտրվելու պարագայում խորհրդարանն իրավունքի ուժով կարող է արձակվել: Փաշինյանը հայտարարեց, որ այս ընթացքում շարունակելու է կատարել վարչապետի պաշտոնակատարի ամբողջ լիազորությունները:
Վարդանյանը պնդեց` կարծես թե որևէ քաղաքական ուժ երբևէ չի էլ վիճարկել վարչապետի հրաժարականից հետո ԺՊ-ի կարգավիճակով վերջինիս պաշտոնավարման հարցը: Ըստ նրա` խնդիրը մնում է լրագրողական հետաքրքրասիրության շրջանակում:
Դիտարկմանը, որ դեռ 2018 թվականին Նիկոլ Փաշինայնը պնդում էր, որ իրավաբանները եկել են այն եզրահանգման, որ վարչապետի հրաժարականից հետո նույն անձը չի կարող լինել պաշտոնակատար, Վարդանյանն ասաց, որ նախ չգիտի` ինչ իրավաբանների մասին է խոսքը, և հետո` 2018-ին այլ իրավիճակ է եղել:
«Նաև պետք է հաշվի առնել այն կարևոր հանգամանքը, որ ոչ թե սոսկ հրաժարական է, այլ այն անհրաժեշտ է, որ խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակվի: Վակուումից խուսափելու համար գործադիրը պետք է շարունակի իր գործունեությունը»,- ասաց նա:
Վարդանյանը, սակայն, ընդգծեց, որ ընտրական քարոզչության փուլում բնականաբար չեն կարող համատեղվել քարոզարշավին մասնակցողի և պետական պաշտոնյայի կարգավիճակները:
«Կառավարությունը հրաժարականի պարագայում կշարունակի կատարել իր պարտականները մինչ նոր կառավարության ձևավորումը: Եթե վարչապետը չի կարող կատարել իր պարտականությունները, այդ տրամաբանությամբ շարժվելու պարագայում ուրեմն Կառավարությունը, նախարարները, փոխվարչապետները ևս չեն կարող կատարել իր պարտականությունները: Դուք սահմանադրական դժոխքի մասին եք խոսում»,- ասաց նա:

В. Варданян: “То, что подавший в отставку кабинет продолжает работать, является принятой практикой”
Нет никаких конституционных запретов или ограничений к тому, чтобы премьер-министр после отставки продолжал работать в качестве временно исполняющего эти обязанности. И то, что подавший в отставку кабинет продолжает работать, является принятой практикой, заявил журналистам председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
Как известно, 25 апреля премьер-министр Никол Пашинян подал в отставку. Если после этого он дважды не будет избран премьером, Национальное Собрание будет распущено силой права. Никол Пашинян заявил, что в этот период будет временно исполнять обязанности главы правительства.
По словам Варданяна, ни одна из политических сил никогда не оспаривала вопрос продолжения деятельности Пашиняна в качестве врио премьер-министра после объявления об отставке.
В ответ на замечание о том, что в 2018 году Никол Пашинян утверждал, что, по мнению юристов, после отставки премьер-министра одно и то же лицо не может быть врио, Варданян сказал, что не знает, о каких юристах идет речь, к тому же в 2018 году была совсем другая ситуация.
“Кроме того, нужно учитывать и то обстоятельство, что это не просто отставка. Она необходима для роспуска парламента силой права. Во избежание вакуума исполнительный орган должен продолжать свою деятельность”,- подчеркнул председатель комиссии НС.