Ինչպես և ով է ադամանդ ներկրել Հայաստան՝ կեղծելով արժեքն ու խուսափելով մաքսատուրքերից
Ադամանդի վերամշակմամբ զբաղվող  «Էյ․Դի․Էմ. Դայմոնդս» գործարանին փոխկապակցված ընկերությունը 2020 թվականին ադամանդ է ներմուծել Հայաստան՝ կեղծելով արժեքն ու խուսափելով 17 մլն դրամի մաքսատուրքից: Այն ներմուծվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններից (ԱՄԷ): Հայաստանի և ԱՄԷ-ի ադամանդի առևտրում սա միակ հետաքրքիր փաստը չէ. երկու երկրները 2019 թվականի առևտրի վերաբերյալ էականորեն տարբերվող տվյալներ են հաղորդում:
Հայաստանն ունի արտաքին առևտրի մեծածավալ բազաներ, որոնց ուսումնասիրությունների արդյունքում պարբերաբար հայտնաբերվում են կոռուպցիոն ռիսկեր ու սխեմաներ։
Հետք Մեդիա Գործարանի կոռուպցիայի լուսաբանման երեկոյան դպրոցի մասնակիցներն ուսումնասիրել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններից ադամանդի ներմուծման կեղծ հայտարարագիր ներկայացնելու և հարկերից խուսափելու դեպքը:
Սակայն, Հայաստանի և ԱՄԷ-ի ադամանդի առևտրի վերաբերյալ հետաքննության արդյունքում շատ ավելի կասկածելի տվյալներ ի հայտ եկան  2019 թվականի բազաներում։ Եվ, առհասարակ, ադամանդի առևտրի տվյալներում մաքսային խառնաշփոթի պակաս չկա։
Բայց ամեն ինչի մասին՝ հերթով։
Կեղծ արժեքի հայտարարագրում՝ ադամանդ ներմուծելիս
2021 թվականի հունվարի 29-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ ադամանդի ներմուծման ժամանակ առանձնապես խոշոր չափերի հասնող մաքսային վճարներից խուսափելու դեպք է հայտնաբերել։ Նշվել է, որ ներմուծվել ու հայտարարագրվել է 72 014 112  դրամի ադամանդ: Մինչդեռ պարզվել է, որ դրա շուկայական արժեքն ավելին է, քան 420 000 000 դրամը։ Այլ խոսքով` ըստ ԱԱԾ-ի, կեղծվել է ադամանդի արժեքը, և իրականից վեց անգամ ավելի քիչ ներկայացվել։
Արդյունքում պետությանը պակաս է հաշվարկվել և վճարվել «առանձապես խոշոր չափերի հասնող մաքսային վճարներ»: Թե որքան է կազմել չվճարված մաքսային գումարը և ամենակարևորը՝ որ ընկերությունն է ներմուծողը, չի նշվել հաղորդագրության մեջ։
Այս գործով ձերբակալվել է Էկոնոմիկայի նախարարության լիցենզավորման և թույլտվությունների վարչության պետ Արմեն Նալբանդյանը խոշոր չափերի կաշառք ստանալու համար։ Նախաքննությունը շարունակվում է, և այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում։
Ըստ Դատախազության՝ չի վճարվել 17 մլն դրամի մաքսատուրք
Մաքսային կեղծիքների այս դեպքի մանրամասները իմանալու համար մենք դիմել ենք գործին առնչություն ունեցող մարմիններին ՝ Դատախազություն, ԱԱԾ, ՊԵԿ, Էկոնոմիկայի նախարարություն, սակայն բոլոր կառույցները մերժեցին տրամադրել տեղեկություններ ներմուծող ընկերության մասին։
Որոշակի տեղեկություններ հնարավոր եղավ ստանալ միայն դատախազությունից և ՊԵԿ-ից,  որոնց հիման վրա էլ մեր հետագա ուսումնասիրությունը պարզեց, թե որ ընկերությունն է ներկրել, երբ և որքան մաքսատուրքից է խուսափել։
Այսպես, ըստ Դատախազության՝  2020 թվականի  օգոստոսի 19-ին մեկ ընկերության կողմից Արաբական Միացյալ Էմիրություններից Հայաստան  է ներմուծվել և  հայտարարագրվել է 72 014 112  դրամ մաքսային արժեքով ադամանդ:
Մինչդեռ, քննությամբ պարզվել է, որ ներմուծված ադամանդի շուկայական նախնական արժեքը  կազմել է շուրջ 651 270 661  դրամ։  Այստեղ ԱԱԾ-ի և Դատախազության տրամադրած տվյալները տարբերվում են։ Հիշեցնենք, ԱԱԾ-ն նշել էր, որ շուկայական արժեքը կազմել է ավելի քան 420 000 000 դրամ, բայց Դատախազությունն, ինչպես տեսնում ենք, ավելի մեծ թիվ է նշում։ Ըստ Դատախազության՝ պակաս է վճարվել 17 038 120 դրամի մաքսատուրք:
Դատախազությունից հայտնեցին, որ  նախնական հաշվարկված վնասը վերականգնվել է, իսկ նախաքննությունը շարունակվում է:
Սակայն Դատախազությունը նշված ընկերության վերաբերյալ տվյալներ չտրամադրեց, քանի որ քրեական գործով նախաքննությունը դեռևս չի ավարտվել։
Հատկանշական է, որ ո՛չ ԱԱԾ-ն, ո՛չ էլ Դատախազությունը այս դեպքին մաքսանենգություն բնորոշումը չեն տվել: Բոլոր դեպքերում, կատարվածը մաքսային կանոնների խախտում է՝ իրավախախտում:
Ներմուծողը «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս» գործարանին փոխկապակցված ընկերությունն է
Ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի՝ 2020 թվականի օգոսոստին  (համաձայն Դատախազության՝ ներմուծումն իրականացվել է այդ ամսին) Հայաստան ադամանդ ներմուծած ընկերությունների ցանկում ԱՄԷ-ից ներմուծող մի քանի ընկերություն կա։
Նրանցից ամենահայտնին «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս» ՍՊԸ֊ն է, որը Հայաստանում ադամանդի վերամշակմամբ զբաղվող խոշոր գործարաններից է։ Գտնվում է Աբովյան քաղաքում` խորհրդային Հայաստանի երբեմնի արդյունաբերական հսկա «Սիրիուս» գործարանին պատկանող տարածքի մի մասում։
Գործարանի բացումը տեղի է ունեցել 2019 թվականի դեկտեմբերի 2-ին: Մասնակցել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, էկոնոմիկայի այդ ժամանակվա նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, հայտնի գործարար, «Սիլ կոնցեռն» ընկերության հիմնադիր Խաչատուր Սուքիասյանը, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը և այլք։
Գործարար շրջանակներում տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ ԱԱԾ-ի ներկայացրած դեպքով ներմուծող ընկերությունը «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ն է։
Բավականին ժամանակ պահանջվեց ընկերությունից այդ թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալը։  Զանգերից ու գրավոր հարցումից հետո ընկերության տնօրեն Արսեն Արտաշեսյանը մեզ պատասխանեց, որ «Էյ․Դի․Էմ. Դայմոնդս»-ը որևէ առնչություն չունի նշված դեպքի հետ։
Հետագայում, սակայն, պարզվեց,  որ ներմուծողն այլ ընկերություն է, որն անմիջական առնչությունի ունի «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ի հետ։
Խոսքը «Կարաբրա» ՍՊԸ-ի մասին է։ Ըստ Իրավաբանական անձանց պետական ռեսգիտրի՝ ընկերության 100% սեփականատերն է Կարեն Ավետիկի Աբրահամյանը։ Նրա և ընկերության գրանցման  հասցեները նույնն են՝ Ն. Շենգավիթում։  Կազմակերպությունը գրանցվել է 2020 թվականի փետրվարին։
Կարեն Աբրահամյանը հանդիսանում է նաև մեկ այլ ընկերության՝ «Էյ․Դի․Էմ. քալոր սթոնս» ՍՊԸ-ի 100% սեփականատարեր։ Հիմնադրվել է 2019 թվականի դեկտեմբերին։
Այս ընկերությունը գտնվում է ճիշտ նույն հասցեում, ինչ «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ը:
Համընկնում են նաև երկու ընկերությունների առաջին երեք տառերի հապավումները՝ Էյ․Դի․Էմ., որը բացվում է որպես Armenian Dimonds Manufactures:
«Կարաբրա»-ին գրավոր հարցում էինք ուղարկել՝ խնդրելով հերքել կամ հաստատել իրենց մասնակցությունն այդ գործին և հաստատելու պարագայում հայտնել՝ արդյոք վճարե՞լ են պետությանը հասցված վնասը։
Մեզ ուղարկած գրավոր պատասխանում Կարեն Աբրահամյանը չի հերքել տեղեկությունները։ Պատասխանել է, որ «Կարաբրա» ՍՊԸ-ի կողմից արդեն իսկ վճարվել է 19 մլն դրամ։
Հաշվի առնելով «Կարաբրա»-ի և նրա սեփականատիրոջ կապը   «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ի հետ՝ կարելի է ենթադրել, որ ներկրված ադամանդները «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ի համար են եղել։
«Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ի անունը հայկական մամուլը կապում է հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ: Սուքիասյանը, սակայն, հերքում է դա: Նրա խոսնակ Աննա Մկրտչյանը «Հետքի» հետ զրույցում ևս հերքեց այն տեղեկությունները, որ գործարանը պատկանում է Սուքիասյանին:
Ռեգիստրի տվյալներով, նույնպես, այդ կապը չի հաստատվում, սակայն հայտնի է, որ  «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս»-ի գրանցված սեփականատերերը՝ Բաղիկյանները, մտերիմ են Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։ Գործարանի բացման ժամանակ  Սուքիասյանը լրատվամիջոցների հետ զրույցներում բավականին տեղեկացված էր գործարանի հետագա աշխատանքներից։
Ըստ ռեգիստրի՝ «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս» ՍՊԸ-ի սեփականատարերն են նույն հասցեում գրանցված Ասպարիկ Աղվանի Բաղիկյանը և Մարինե Հրանտի Բաղիկյանը։ Գործարանի բացմանը և  լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը որպես գործարանի հիմնադիր-տնօրեն է ներկայանում  Բաղիկյանների որդին՝ Արտակ Բաղիկյանը։
Պարբերաբար մամուլում «Էյ․Դի․Էմ Դայմոնդս» ՍՊԸ-ի անվան շուրջ կոռուպցիոն գործարքների մասին տարատեսակ լուրեր են հայտնվում։ Արտակ Բաղիկյանը 2020 թվականի մայիսի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ իրենց ընկերությունը որևէ կոռուպցիոն և քրեական սխեմաներում ներգրավված չէ, գործում է բացառապես օրինական դաշտում:
Մաքսային խառնաշփոթ. ՊԵԿ-ը լվանում է ձեռքերը
Ադամանդը Հայաստան ներկրվող ապրանքների շարքում մշտապես առաջատար հորիզոնականներում է: Ներկրվում են ինչպես ոսկերչության մեջ օգտագործվող ակնագործական ալմաստներ, որոնք մշակվելուց հետո մեծամասամբ արտահանվում են, այնպես էլ՝ տեխնիկական ալմաստներ: Հետևաբար, կախված որակից՝ տարբեր երկրներից ներկրվող ադամանդի (ալմաստի) արժեքները խիստ տարբերվում են: Բոլոր դեպքերում դրանք ներմուծվում ու արտահանվում են նույն մաքսային ծածկագրով (7102), սակայն դասակարգվում են նաև ըստ ենթակոդերի:
Ըստ Մաքսային ծառայության տվյալների՝ 2020 թվականին Հայաստանը ներմուծել է մոտ 715.5 հազար կարատ ադամանդ, որի մաքսային արժեքը կազմել է 92.2 մլն դոլար:  2019 թվականի համեմատ ներմուծման քանակն աճել է 7 հազար կարատով կամ 1%-ով: Մինչդեռ արժեքը նվազել է 57 մլն դոլարով կամ 38%-ով, որը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2020-ին ներկրված ադամանդի արժեքը միջինում ավելի ցածր է եղել, քան նախորդ տարի:
Ընդհանուր առմամբ, ադամանդի արտահանման և ներմուծման աշխարհագրությունը ամեն տարի փոփոխվում է: Սակայն կան երկրներ, որտեղից Հայաստանը պարբերաբար ներկրում է. Ռուսաստան, Բելգիա, ԱՄԷ և այլն:
2020 թվականին Հայաստանն առավել մեծ ծավալի ադամանդ է ներկրել Հոնկոնգից (393 հազար կարատ), Հնդկաստանից (136 հազար կարատ) ու Ռուսաստանից (92 հազար կարատ): Երբ ներմուծումը դիտարկում ենք ըստ արժեքի, առաջատարները կրկին Հոնկոնգն ու Հնդկաստանն են (տե՛ս ներքևում գտնվող ինֆոգրաֆիկան): Առաջին հնգյակում են նաև Բելգիան ու ԱՄԷ-ն:
Սակայն, Ռուսաստանի պարագայում իրավիճակն այլ է: Ռուսաստանից շատ ավելի էժան ալմաստներ են ներկրվում Հայաստան, այդ թվում՝ տեխնիկական ալմաստ, հետևաբար դրանց ընդհանուր արժեքը շատ ավելի փոքր է:
Հայաստան ներմուծվող ադամանդների մեծ մասն, ինչպես նշեցինք, վերամշակումից հետո կրկին արտահանվում են: Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2020 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 421 հազար կարատ ադամանդ, որի մաքսային արժեքը կազմել է 67.5 մլն դոլար: Մեծամասամբ արտահանվել է ԱՄԷ (275  հազար կարատ), Ռուսաստան (116 հազար) ու Բելգիա (17 հազար):
Առավել բարձր արժեքով ադամանդներ արտահանվել են Ռուսաստան ու Բելգիա:
Քանի որ մեր ուսումնասիրության դեպքը կապված էր ԱՄԷ-ի հետ, փորձեցինք ավելի ընդգրկուն տվյալներ ստանալ Հայաստանի ու ԱՄԷ-ի ադամանդի առևտրի վերաբերյալ:  Համեմատելով ՄԱԿ-ի միջազգային առևտրի բազայի տվյալները՝ էական տարբերություններ հայտնաբերվեցին 2019 թվականին ԱՄԷ-ից Հայաստան ներմուծվող ադամանդի վերաբերյալ:
Ըստ ՄԱԿ-ի միջազգային առևտրի բազային Հայաստանի կողմից տրամադրած տվյալների՝ 2019 թվականին ԱՄԷ-ից Հայաստան է ներմուծվել մոտ 131 հազար կարատ ադամանդ, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է 16.9 մլն դոլլար: Հայաստանի մաքսային ծառայության կայքում հրապարակված բազայում ևս այդ տվյալներն են:
Սակայն, ըստ  ՄԱԿ-ին ԱՄԷ-ի կողմից տրամադրված տվյալների՝ 2019 թվականին ԱՄԷ-ն Հայաստան է արտահանել ավելի քան 525 հազար կարատ ադամանդ, որի արժեքը կազմել  է 64.1 մլն դոլլար։
Այլ խոսքով՝ 2019 թվականին Էմիրություններից Հայաստան ներմուծված ադամանդի վերաբերյալ երկու երկրների հաղորդած տվյալները նույն բազայում խիստ տարբերվում են:
Թե ինչով է պայմանավորված տվյալների այս տարբերությունները, նախ փորձեցինք պարզել Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեից: Մեր հարցմանը այս կառույցից միայն խորհուրդ տվեցին համադրություններ կատարելիս ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքի վրա, թե արդյոք նույն մեթոդաբանությամբ են հաշվարկված տվյալները:
Օրինակ՝ կարող են տարբերվել ըստ ապրանքի ծագման և ըստ առևտուր անող երկրի հաշվարկած տվյալները:
Սակայն, մեր նշած տվյալները վերցված են նույն բազայից, ինչը ենթադրում է, որ նույն մեթոդաբանությամբ պետք է հաշվարկված լինեն: Բոլոր դեպքերում, նույնիսկ, եթե այս տվյալներում ոչ մի կասկածելի երևույթ չկա, ՊԵԿ-ը պետք է ստուգված տեղեկություններ հաղորդեր, քանի որ կան տեղեկություններ, որոնց վերաբերյալ բաց աղբյուրներից պարզաբանումներ ստանալը սահմանափակված է: Սակայն, ՊԵԿ-ը լվացել է ձեռքերը:
Լրացուցիչ պարզաբանումների համար փորձել ենք կապ հաստատել  ԱՄԷ-ի ֆինանսների նախարարության հետ։  Ադամանդի ներմուծան վերաբերյալ  տվյալների ստացման համար ԱՄԷ Ֆինանսների նախարարությունը մեզ ուղղորդեց իրեց երկրի էկոնոմիկայի նախարարություն: Սակայն պաշտոնական պատասխան ստանալ նախարարությունից նույնպես չստացվեց։
Արտաքին առևտրում տարբեր երկրների հաղորդած տվյալները կարող են շեղվել և՛ օբյեկտիվ, և՛ սուբյեկտիվ գործոններով: Երբ գործոններն օբյեկտիվ են լինում, սովորաբար նման մեծ տարբերություններ չեն լինում տվյալներում:
Մեթոդաբանությունը օբյեկտիվ գործոնների շարքում է: Գործընկեր-երկրները ներմուծվող ապրանքների վիճակագրական արժեքը սահմանում են ՍԻՖ գներով, իսկ արտահանվող ապրանքների արժեքը՝ ՖՕԲ գներով: Ի տարբերություն ՖՕԲ գնի, ՍԻՖ գինը ներառում է նաև տվյալ ապրանքի փոխադրման համար կատարված տրանսպորտային ծախսերը և ապահովագրական վճարները, ինչով պայմանավորված էլ, երկու համեմատվող երկրների համար նույն ապրանքի արտահանման և ներմուծման արժեքային ծավալները դիտարկելու պարագայում, դրանք չեն կարող նույնությամբ համապատասխանել միմյանց:
Իսկ սուբյեկտիվ գործոններից է վիճակագրական տվյալների դիտավորյալ աղավաղումը: Ներմուծողները կարող են հայտարարագրել ապրանքներ կեղծ ապրանքային ծածկագրերով, ինչպես նաեւ միտումնավոր նվազեցնել ներմուծվող ապրանքի արժեքը, մաքսատուրքերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով:
Հուսանք՝ Հայաստանի մաքսային ծառայությունը մեր հրապարակումից հետո կպարզաբանի, թե որ գործոնն է դեր խաղացել մեր նշած օրինակում:
Առհասարակ, ադամանդի շուկայում Հայաստանի արտաքին առևտրի վերաբերյալ կոռուպցիոն կասկածների ու գործարքների մասին հաճախ են լուրեր նետվում ասպարեզ։ Դրանց մի մասը փաստարկվում են, մի մասը հերքվում, մի մասն էլ՝ մնում օդում։

The diamond processing company affiliated with the ADM Diamonds factory imported diamonds to Armenia from the United Arab Emirates (UAE) in 2020 by falsifying their value and avoiding 17 million drams in customs fees. This isn’t the only interesting fact about the diamond trade between Armenia and the UAE; in 2019, the two countries reported significantly different data regarding the trade.
Armenia has large databases on foreign trade, and studies continue to reveal corruption risks and schemes.
Hetq Media Factory Corruption Reporting evening school students investigated a case concerning diamonds imported from the United Arab Emirates in which a false declaration was made and taxes evaded.
However, much more dubious data surfaced from the 2019 databases during the investigation of the diamond trade between Armenia and the UAE. And, generally speaking, there is no shortage of confusing data when it comes to the diamond trade and customs.
But, let’s take things one at a time.
False value declarations made while importing diamonds
On January 29, 2021, Armenia’s National Security Service (NSS) released news about an especially large case of tax evasion that was revealed when a diamond was imported. It was imported and declared as a diamond worth 72,014,112 drams, whereas its market value turned out to be greater than 420,000,000 drams. In other words, according to the NSS, the value of the diamond was falsified and declared as six times less than its actual value.
As a result, the state calculated the “especially large customs fees” as less and paid less. There was no mention of the amount of unpaid customs and, most importantly, the importing company.
In this case, the Head of the Department of Licensing and Permits of the Ministry of Economy Armen Nalbandyan was arrested for accepting large bribes. The preliminary investigation is underway, and no other details have been reported.
17 million AMD in customs fees was not paid according to the Prosecutor's Office
In order to understand more details about this case of customs fraud, we reached out to the relevant bodies: the Prosecutor’s Office, NSS, State Revenue Committee (SRC), and Ministry of Economy. However, all the agencies refused to provide information about the importing company.
It was possible to gain some information but only from the Prosecutor’s Office and the SRC. We used this as a basis for our further investigation on which company imported the diamond, when, and the amount of customs fees evaded.
Thus, according to the Prosecutor’s Office, on August 19, 2020 one company imported a diamond from the United Arab Emirates (UAE) to Armenia and declared it as having a customs value of 72,014,112 drams.
Meanwhile, the investigation revealed that the initial market value of the imported diamond was around 651,270,661 drams. The data provided by the NSS and Prosecutor’s Office differ here. The NSS reported the market value as being greater than 420,000,000 drams, while the Prosecutor’s Office noted a bigger number. According to the Prosecutor’s Office, 17,038,120 drams less in customs fees were paid.
The Prosecutor’s Office stated that, while the preliminary investigation continues, the initial losses that were calculated were recovered.
However, the Prosecutor’s Office didn’t provide any data about the company, since the preliminary investigation in the criminal case has not yet been completed.
It is noteworthy that neither the NSS nor the Prosecutor’s Office defined this as a case of smuggling. Rather, what was carried out was a violation of customs rules, an offense.
The importer is a company affiliated with the ADM Diamonds factory
As per the State Revenue Committee, there are several companies that imported diamonds from the UAE to Armenia in August 2020 (the month when the import was made, according to the Prosecutor’s Office).
The most well-known of these companies is ADM Diamonds LLC, which is one of the biggest factories engaging in diamond processing in Armenia. It is located in the city of Abovyan, on a segment of the formerly industrial area that in Soviet times belonged to the huge Sirius factory.
The launch of the factory took place on December 2, 2019. Among those who participated were Prime Minister Nikol Pashinyan; then Minister of Economy Tigran Khachatryan; Governor of Kotayk Romanos Petrosyan; prominent businessman and SIL Concern Company founder Khachatur Sukiasyan; and Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan.
Information circulated among business circles that the importing company in the case presented by the NSS was ADM Diamonds.
It took a long time for the company to comment on the case. After calls and written inquiries, company director Arsen Artashesyan replied that ADM Diamonds has nothing to do with the case.
Later, however, it was revealed that the importer was another company directly related to ADM Diamonds.
This was Karabra LLC. According to the State Register of Legal Entities, the company is fully owned by Karen Abrahamyan. His address in N. Shengavit is the same as the company’s registered address. The company was registered in February 2020.
Karen Abrahamyan owns another company: He is the sole owner of ADM Kalor Stones LLC founded in December 2019.
This company is located at the same address as ADM Diamonds.
The names match two other companies with the acronym ADM, the abbreviation for Armenian Diamonds Manufacturers.
We sent a written request to Karabra, asking that they deny or confirm their participation in this case and, in the event they did participate, whether they paid back the losses to the state.
Karen Abrahamyan did not deny the information in his written reply. He answered that Karabra LLC already paid 19 million drams.
Given the connection between Karabra and its owner’s connection with ADM Diamonds, it can be assumed that the imported diamonds were for ADM Diamonds.
The Armenian press has linked ADM Diamonds with well-known businessman Khachatur Sukiasyan, though he denies the connection. In an interview with Hetq, his spokesperson Anna Mkrtchyan also denied the factory belongs to Sukiasyan.
According to the Registry, that link is not established. However, it is known that the registered owners of ADM Diamonds, the Baghikyans, are closely associated with Khachatur Sukiasyan. According to media interviews, Sukiasyan is well informed about the developments of the factory.
According to the Registry, the owner of ADM Diamonds LLC is registered at the same address as Asparik Baghikyan and Marine Baghikyan. The Baghikyan’s son, Artak Baghikan, was introduced as the factory’s founder and director during the factory launch and in interviews with the media.
Articles in the Armenian media covering corrupt transactions often refer to ADM Diamonds LLC. Artak Baghikyan stated in an interview with journalists on May 26, 2020 that the company is not involved in any corrupt or criminal schemes and that they carry out all operations within the law.
Customs mess: the SRC backs off
Diamonds are always at the top of the list of Armenia’s imports.They are imported for jewelry making, most of which are exported after processing. They are also used as technical diamonds. While the value of diamonds imported from different countries is highly variable depending on their quality, they are imported and exported using the same customs code (7102), though they are also classified according to subcodes.
According to the Customs Service, Armenia imported around 715,500 carats of diamonds with a customs value of US$92.2 million in 2020. Compared to 2019, the volume of imports grew by 7 carats, or 1%. Meanwhile, the value decreased by $57 million, or 38%, due to the fact that the value of diamonds imported in 2020 was lower on average than the previous year.
In general, the export and import geography of diamonds changes year to year. However, there are countries from which Armenia regularly imports: Russia, Belgium, the UAE, and others.
In 2020, Armenia imported diamonds on a larger scale from Hong Kong (393,000 carats), India (136,000 carats), and Russia (92,000 carats). When we look at imports according to their value, the top countries are again Hong Kong and India (see the infographic below). Belgium and the UAE are also in the top five.
However, the situation is different with regards to Russia. Russia imports much cheaper diamonds to Armenia, including technical diamonds. Therefore, its total value is much less.
As mentioned, most of the diamonds imported to Armenia are exported again after processing. According to data from the Customs Service, 421,000 carats in diamonds were exported from Armenia in 2020 – a customs value of $67.5 million. The majority was exported to the UAE (275,000 carats), Russia (116,000 carats), and Belgium (17,000 carats).
Higher value diamonds were exported to Russia and Belgium.
Since the case we were investigating is linked to the UAE, we tried to find more comprehensive data on the diamond trade between Armenia and the UAE. Significant differences in the number of imported diamonds from the UAE to Armenia in 2019 were found when comparing them with the numbers found on the UN International Trade Statistics Database.
According to data provided by Armenia that was on the UN International Trade Statistics Database, around 131,000 carats in diamonds were imported from the UAE to Armenia in 2019, at a total value of $16.9 million. The same numbers are published on the Armenian Customs Service website.
However, according to data provided by the UAE to the UN, more than 525,000 carats in diamonds were exported from the UAE to Armenia in 2019, at a value of $64.1 million.
In other words, the numbers provided by the two countries for the same database regarding diamonds imported from the Emirates to Armenia in 2019 are extremely different.
We tried to understand what caused these differences in numbers by asking the State Revenue Committee of Armenia. In response to our inquiry, the agency simply advised us to pay attention to the methodology used to calculate the numbers when making comparisons to ensure that it was the same.
For example, numbers may differ according to the origin of the product or data calculated by the country doing the trading.
However, the data we mentioned is taken from the same database, which implies
that it should be calculated using the same methodology. In any case, even if the data is not suspicious, the SRC should have provided verified information, since there is a limited amount of clarification one can get from open sources. The SRC, however, backed off.
We tried to get in touch with the UAE Ministry of Finance to get additional clarifications. The UAE Ministry of Finance directed us to the country’s Ministry of Economy to obtain data on diamond imports, but we were unable to get an official answer from the Ministry.
Data provided on external trading among different countries can deviate depending on whether the factors are objective or subjective. When the factors are objective, there are usually not big differences in the data.
Methodology is an objective factor. The statistical value of imported products from partner countries is determined by Cost, Insurance, and Freight (CIF) prices, whereas the value of exported products is determined by Free On Board (FOB) prices. Unlike FOB, CIF prices also include transportation costs and insurance payments that are needed to transfer a given item. That is also the reason that the same product cannot have an identical import and export value for two comparable countries.
The intentional distortion of statistics is a subjective factor. Importers can declare products using fake product codes as well as deliberately reduce the value of the imported product in order to minimize customs fees.
Let's hope that, after our publication, the Armenian Customs Service will clarify which factor played a role in the example we provided.
In general, news often circulates about corruption suspicions and deals having to do with Armenia’s foreign trade in the diamond market. Some is proven, some denied, and some remain in the air.