Ադրբեջանցիները Նոր Ղազանչիի ուղղությամբ կրկին առաջ են շարժվել
Ադրբեջանցիները Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի ուղղությամբ կրկին 370 մետր առաջ են եկել։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց Նոր Ղազանչիի ղեկավար Ռուսլան Առստամյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին ադրբեջանցիները դեռևս դիրքավորված են Նոր Ղազանչիի վարչական տարածքում։
Համայնքի ղեկավարը հայտնեց, որ վերջիններս ժամերի ընթացքում պետք է հետ գնան։ Ադրբեջանցիները մեկնաբանություն չեն տվել դիրքերի առաջխաղացման վերաբերյալ։
Երեկ՝ ապրիլի 27-ին գրել էինք, որ ադրբեջանցիները Մարտակերտի Նոր Ղազանչի գյուղի տարածքում 370 մետր հետ էին գնացել։ Դրանից առաջ՝ ապրիլի 26-ին, նրանք նույնքան առաջ էին եկել գյուղի ուղղությամբ։
Մարտակերտի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանն էլ հայտնեց, որ ադրբեջանցիները նշել են, թե առաջ են եկել վերադասի հրամանով։ Բանակցություններ տարվել են ռուս խաղաղապահների և Արցախի կառավարության միջնորդությամբ։

Азербайджанцы вновь продвинулись в направлении села Нор Казанчи
Азербайджанцы вновь продвинулись вперед на 370 метров в направлении села Нор Казанчи Мартакертского района. Об этом Hetq.am сообщил руководитель общины Руслан Арустамян.
По его словам, на данный момент азербайджанцы вновь занимают позиции на административной территории Нор Казанчи, но в течение нескольких часов должны отойти назад.
Азербайджанцы никак не комментируют продвижение своих позиций.
Вчера, 27 апреля, мы сообщили, что азербайджанская сторона отошла назад на 370 метров. До этого, 26 апреля, они на такое же расстояние продвинулись в глубь территории села.
Глава администрации Мартакерт Айк Бахшиян сообщил, что продвижение своих позиций азербайджанцы объяснили приказом начальства. При посредничестве российских миротворцев и правительства Арцаха были проведены переговоры.