Ն. Փաշինյան. «Բանակցային բովանդակությունը փոխվել է, ծռվել է 2015-ի աշնանը, 2016-ի ձմռանը»
Խորհրդարանի հատուկ նիստում ընթանում է վարչապետի ընտրության հարցը: Անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանն, անդրադառնալով երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցին, ասաց, որ Սարգսյանը բազմաթիվ մեղադրանքներ է հնչեցնում գործող իշխանության հարցեին ԼՂ բանակցությունները տապալելու հարցում: Ըստ Սարգսյանի` գործող իշխանությունը բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը փոփոխության է ենթարկել: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչու է խաթարվել բանակցային գործընթացը:
«Մերժվածի հարցազրույցը լավ առիթ ու հնարավորություն է, որպեսզի մենք բանակցային բովանդակության նոր շերտեր բացենք, որը նախկինում բացելու հարցում որոշակի սահմանափակումներ ունենք: Խոսելով ԼՂ կարգավիճակի ապագա ճշգրտման մասին, որը պետք է նախատեսվեր բանակցային գործընթացով՝ նա օգտագործեց ԼՂ բնակչություն հասկացությունը: Ես վստահ չեմ նախկինում այս եզրույթը օգտագործվել է, թե ոչ, բայց նախորդ ելույթում էլ այդ թեմային մի փոքր անդրադարձել եմ, ենթադրում եմ ռեակցիան այդտեղից է»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի թեկնածուի խոսքով` տարիներ անց, երբ կբացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, բոլորը կիմանան, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը Մինսկի խմբի միջնորդներին նամակ է հղել` հայտնելով իր մտահոգության մասին ենթադրվող հանրաքվեի վերաբերյալ, թե որքան ադրբեջանցի է այս իմաստով համարվելու ԼՂ բնակիչ:
«Էս փաստից մենք իմանում ենք, որ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիներ, ադրբեջանցիների` ԼՂ բնակիչ լինելու համար պետք է բնակվել ԼՂ-ում, հարց` իրենք որտեղ պետք է բնակվեին: Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ էս առիթը տվեց: Միտք է առաջ տարվում, որ ես գիտեի` եթե բանակցողը փոխվի, բանակցության տրամաբանությունը նույնպես կփոխվի: Կանցնեն տարիներ, և կբացվի բանակցային գործընթացի փաստաթղթերի տրամաբանությունը, և մենք կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը փոխվել է, ծռվել է 2015-ի աշնանը, 2016-ի ձմռանը: Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է, որ պետք է բացահայտումներ անի, թող բարի լինի պատմել մարդկանց այդ իրադարձություններից»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի` իր խոսքերն ապացուցող փաստաթղթեր, արձանագրություններ կան, որոնց հետ աշխատել է 2018-ին վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո:

Содержание переговоров изменилось осенью 2015-го, зимой 2016-го – Н. Пашинян
На специальном заседании Национального Собрания сегодня, 3 мая, обсуждается вопрос избрания премьер-министра. Независимый депутат Тигран Уриханян, касаясь интервью третьего президента Армении Сержа Саргсяна, отметил, что Саргсян высказал в адрес действующей власти целый ряд замечаний, касающихся срыва переговоров по Нагорному Карабаху, заявив, в частности, что действующая власть изменила логику переговорного процесса. Депутат поинтересовался, почему был сорван переговорный процесс.
“Интервью отвергнутого хороший повод и хорошая возможность раскрыть новые слои содержания переговоров, в отношении которых ранее действовали определенные ограничения. Говоря об уточнении статуса НК в процессе переговоров, он использовал понятие “население Нагорного Карабаха”. Я не уверен, использовался ли этот термин раньше, но я и в своем предыдущем выступлении коснулся данной темы и предполагаю, что реакция обусловлена этим”,- сказал Пашинян.
По словам кандидата на пост премьера, через несколько лет, когда будут рассекречены определенные документы переговорного процесса, все узнают, что в свое время Серж Саргсян направил посредникам Минской группы письмо, в котором выражал обеспокоенность предполагаемым референдумом и тем, в какой мере азербайджанцы должны считаться жителями Нагорного Карабаха.
“Этот факт свидетельствует о том, что в потенциальном референдуме должны участвовать азербайджанцы по национальности жители Нагорного Карабаха, а для того, чтобы считаться жителями НК, азербайджанцы должны проживать в НК. Вопрос: где они должны поселиться?
Продвигается мысль, согласно которой я знал, что в случае смены переговорщика изменится и логика переговоров. Пройдут годы, документы переговорного процесса будут рассекречены, и мы узнаем, что содержание переговоров изменилось, исказилось осенью 2015-го, зимой 2016-го. Если Серж Саргсян решил выступить с разоблачениями, пусть расскажет людям об этих событиях”,- сказал Никол Пашинян.
Врио премьера также отметил, его слова подтверждаются документами и протоколами, с которыми ему пришлось работать после вступления в должность главы правительства в 2018 году.