Առողջապահության նախարարությունը նախատեսում է բուժաշխատողների ռեգիստր ստեղծել
Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը մտադիր է բուժաշխատողների ռեգիստր ստեղծել։ Կառավարության համապատասխան որոշման նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել մայիսի 7-ին իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
«Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասով կառավարությանը վերապահված է բուժաշխատողների ռեգիստրի ստեղծման լիազորություն:
Ռեգիստրի ստեղծման նպատակն է առողջապահության բնագավառում գործունեություն իրականացնող բուժաշխատողների վերաբերյալ տվյալների հավաքումը, հաշվառումը, պահպանումը, ուսումնասիրումը, վերլուծությունը, կանխատեսումը և օրենքով նախատեսված դեպքերում դրանց փոխանցումը:
Ըստ առողջապահության նախարարության՝ 2020 թվականի կորոնավիրուսային հիվանդությամբ և ռազմական դրությամբ ստեղծված իրավիճակը ցույց տվեցին բժշկական անձնակազմի տեղակայման արդյունավետ պլանավորման և կառավարման կարևորությունը: Կենտրոնացված բժշկական աշխատուժի տեղեկատվական համակարգի և տվյալների հավաքագրման իրավական կարգավորման բացակայությունը դժվարացրեց անձնակազմի արդյունավետ տեղակայման և կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման վերաբերյալ անհրաժեշտ դասընթացների կազմակերպումը:
Ուստի այս նախագծով առաջարկվում է հաստատել բուժաշխատողների ռեգիստրի ձևավորման և վարման կարգը, որը հիմք կհանդիսանա առողջապահության բնագավառում գործունեություն իրականացնող բժշկական մասնագետների վերաբերյալ տվյալների հավաքման, հաշվառման, պահպանման, ուսումնասիրման, վերլուծության, կանխատեսման և օրենքով նախատեսված դեպքերում փոխանցման համար:
Նախագծում նշված է, որ կառավարության հավանությանն արժանանալու դեպքում որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2023թ․ հունիսի 1-ից։

Минздрав планирует создать реестр медработников
Министерство здравоохранения Армении намерено создать реестр медработников. Проект соответствующего решения правительства опубликован 7 мая на едином сайте проектов правовых актов.
Полномочие на создание реестра предоставлено правительству в соответствии с ч.2 ст.9 закона РА “О медицинской помощи и обслуживании населения” .
Цель создания данного реестра – сбор, учет, сохранение, изучение, анализ данных о медицинских работниках, осуществляющих деятельность в в сфере здравоохранения , их предоставление в предусмотренных законом случаях.
Согласно Минздраву, ситуация, обусловленная распространением коронавируса и введением военного положения в 2020 году, показали важность эффективного планирования и управления размещением медперсонала. Отсутствие централизованной информационной системы данных о медработниках и правового регулирования сбора данных затруднили организацию курсов эффективного размещения медперсонала и лечения коронавирусного заболевания.
Вот почему этим проектом предлагается утвердить порядок формирования и ведения реестра медработников.