Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածալել: Հայտարարությունում ասվում է.
«Մայիսի 9-ը Արցախի և ողջ հայ ժողովրդի պատմության ամենահիշարժան խորհրդանշական օրերից մեկն է: Այսօր մենք նշում ենք փառապանծ եռատոնը՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակը, 1992 թ. մայիսին Շուշիի ազատագրումը և Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կազմավորումը:
Մենք հպարտությամբ ենք հիշում այն մարտիկների սխրանքները, որոնց շնորհիվ կարողացանք հաղթահարել բոլոր մարտահրավերները և հաջողություն ունենալ ֆաշիզմի, ազգայնամոլության և պատմական անարդարության դեմ պայքարում։ Դարակազմիկ հաղթանակները խորհրդանշում են ազգի տոկունությունը, խիզախությունը, անկոտրում հավատքն ու հայրենասիրությունը։ Թերևս սա է մայիսյան եռատոնի ամենակարևոր ուղերձը։
Նոր հաղթանակներ գրանցելու համար պետք է միշտ հիշել և արժևորել պատմական հաղթանակները:
Այս նշանակալի օրը շնորհավորում ենք մեր ողջ հանրությանը, Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերին և եղբայրներին, վետերաններին, հայրենիքի անվտանգությունն ապահովող բոլոր զինծառայողներին:

Artsakh Foreign Ministry Marks May 9 Holiday: "We will celebrate new victories again"
The Artsakh Ministry of Foreign Affairs released the following statement (unofficial translation) today to mark May 9.
May 9 is one of the most memorable symbolic days in the history of Artsakh and the entire Armenian people. Today we celebrate the glorious triple holiday - the victory in the Great Patriotic War, the May 1992 liberation of Shushi, and the formation of the Artsakh Republic Defense Army.
We proudly remember the heroism of the fighters, thanks to whom we were able to overcome all the challenges and to succeed in the fight against fascism, nationalism and historical injustice. The epoch-making victories symbolize the nation's endurance, courage, unbreakable faith and patriotism. This is the most powerful message of the May triple holiday.
To record new victories, one must always remember and value historical victories.
On this important day, we congratulate our entire community, our sisters and brothers in Armenia and the diaspora, our veterans, and all the servicemen who ensure the security of the homeland.