Փաշինյանն իր թիմի ամենամեծ առաքելությունը համարում է քաղաքացուն որոշելու իրավունք տալը
Առաջիկայում սպասվում է սենսացիոն նորություններից մեկը, 2021 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին Սևանա լճի մակարդակը ամենաբարձրը կլինի վերջին 60 տարվա ընթացքում:
Այս մասին ԱԺ հատուկ նիստում ասաց վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը` ընդգծելով, որ դա արդյունքն է ջրային ռեսուրսների կառավարման բոլորովին նոր որակի:
Փաշինյանի խոսքով` իրեն շատ են քննադատում թավիշի համար` պնդելով, որ գործող Կառավարությունը պետք է կոշտ քայլեր ձեռնարկեր:
«Թավիշը 2020 թվականին մեզ փրկել է քաղաքացիական պատերազմից, սա իրողություն է: Մեզ մեղադրում են, ասում են կառավարման ձախողում կա, բայց փա”ստ էր, որ հետպատերազմյան ճգնաժամը այսպես էր կառավարվելու, հետպատերազմյան ճգնաժամը տեսեք ինչ մթնոլորտում է: Մենք թուքումուր էլ ենք կերել, հայհոյանք էլ, բայց ունենք այն, ինչ ունենք, և դա ճգնաժամի կառավարման շատ էական օրինակ է: Էդ աղետից հետո մի կրակոց չի հնչել, մենք հասկանում ենք խոսքն ինչի մասին է»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինանի խոսքով` մեկ տարի է՝ ընդդիմախոսները գուժում են սովի, ֆինանսատնտեսական համակարգի կոլապսի, տնտեսական փլուզման մասին:
«Ոչ մեկ հարց չի տալիս, մակրոտնտեսական կայունությունը բոլոր ոլորտներում կառավարումը ձախողած Կառավարությունը ոնց կարողացավ պահի»,- ասաց նա:
Վարչապետի պաշտոնակատարը, անդրադառնալով կորոնավիրուսի համավարակին, ասաց, թե «քոռ դանակով կոնկրետ օրինակներ էին աչքը մտցնում», թե այսինչ երկիրը ինչպես է պայքարում համավարակի դեմ: Փաշինյանը հարց հնչեցրեց, թե ինչու այժմ նման համեմատականներ չեն իրականացնում: Նա խոսեց նաև ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի մասին` հեգնելով, թե արդյոք վերջինս չի բացահայտել հանցավոր կառավարության գործունեությունը:
«Հիմա էլ ասելու են` ԱԺ-ն լուծարվեց, չհասցրինք, ոչինչ հաջորդ խորհրդարանում էլ թող նույն հանձնաժողովը գործի»,- ասաց նա:
Փաշինյանը խոսեց նաև քաղաքական փոփոխությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել հետհեղափոխական Հայաստանում: Վարչապետի պաշտոնակատարը հիշեցրեց, որ խորհրդարանն ընդունել է «Կուսակցությունների մասին» նոր օրենքը, որտեղ հեղափոխական նշանակության փոփոխություններ են եղել, ինչպես` խորհրդարանական ընտրություններում համամասնական ցուցակը համաժողովի ընթացքում փակ գաղտնի քվեարկությամբ կազմելը: Փաշինյանի վստահեցմամբ` ինստիտոցիոնալ պայմաններ են ստեղծել, որ կուսակցությունները լինեն կուսացկություն և ոչ թե սեփականություն: Փաշինյանը նաև հավելեց, որ առաջին անգամ է խորհրդարանական ընտրություններ լինելու ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգով:
«Ես ուրախ եմ, որ այդ փոփոխությունները իրականացնելու քաղաքական կամք ենք դրսևորել»,- ասաց նա:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձավ առաջիկա ընտրությունների վերաբերյալ հանրության շրջանում արված հարցումներին` ընդգծելով, որ մարդկանց մոտ հարց չի առաջանում, թե ով է հաղթելու:
«Հինգ տարի առաջ ասում էին` դե մենք ինչ ենք որոշում, էսօր չեք գտնի մի քաղաքացու, որն ասի` ես ինչ եմ որոշում, որովհետև քաղաքացին գիտի, որ ինքը որոշում է, և սա մեր թիմի մեր ամենամեծ առաքելությունն է, և դա իրականացնելու ենք մինչև վերջ: Եթե նույնիսկ ուզենանք էլ կեղծել չենք կարող, հանրությունը որևէ մեկին թույլ չի տա արդյունքները կեղծել»,- ասաց Փաշինյանը` ընդգծելով, որ փոփոխություններն անշրջելի են:

Самое большое достижение нашей команды – предоставление гражданам права выбора – Н. Пашинян
В ближайшее время ожидается сенсационная новость о том, что в июне-июле 2021 года уровень воды в озере Севан будет самым высоким за последние 60 лет. Об этом сообщил на сегодняшнем специальном заседании парламента кандидат на пост премьер-министра Никол Пашинян, подчеркнув, что это результат качественно нового управления водными ресурсами.
По словам и.о.премьера, его часто критикуют за “бархат”, утверждая, что правительство должно осуществлять жесткие шаги.
“В 2020 году “бархат” спас нас от гражданской войны, и это реальность. Нас обвиняют в провале в сфере управления, однако факт, что послевоенный кризис нужно было управлять именно таким образом. В наш адрес звучала и жесткая критика, и ругань, но мы имеем то, что имеем, и это наглядный пример управления кризисом”,- сказал Пашинян.
По его словам, оппозиция уже год предвещает голод, коллапс финансово-экономической системы, развал экономики.
“Никто не задается вопросом о том, как правительству, провалившему управление всеми сферами, удалось сохранить макроэкономическую стабильность?” – спросил Пашинян.
Касаясь пандемии коронавируса, и.о. премьера напомнил, что им часто приводили в пример борьбу с Covid-19 в той или иной стране. А почему сейчас никто не проводит параллели? – поинтересовался кандидат.
Говоря о политических изменениях, которые произошли в постреволюционной Армении, Никол Пашинян напомнил о том, что в закон “О партиях” внесены революционные поправки. По словам кандидата, созданы институциональные условия для того, чтобы партии не становились чьей-либо собственностью. Пашинян также подчеркнул, что парламентские выборы впервые будут проходить только по пропорциональной системе.
Касаясь проведенных среди населения опросов относительно предстоящих выборов, и.о.премьера отметил: “Пять лет назад люди говорили, что они ничего не решают, а сегодня вы не найдете ни одного гражданина, который скажет, что он ничего не решает. Граждане знают, что решают именно они, и это самое большое достижение нашей команды. Если даже мы захотим сфальсифицировать результаты выборов, то не сможем, так как общественность никому этого не позволит”,- сказал Пашинян, подчеркнув, что изменения необратимы.