Արցախի ՄԻՊ-ը մասնակցել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների կազմակերպած առցանց համաժողովին
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը մայիսի 11-ին մասնակցել է Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի կողմից կազմակերպված «Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում. ռազմագերիներ և հայ բնակչությանը սպառնացող վտանգները» թեմայով առցանց համաժողովին։
Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի հաղորդագրության համաձայն՝ համաժողովի շրջանակներում բանախոսությամբ հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը։
Պաշտպանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների, խեղումների և սպանությունների դեպքերը և ընդգծել, որ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ցանկացած գերեվարված անձ գտնվում է կյանքին և առողջությանը սպառնացող անմիջական վտանգի ներքո, ուստի խիստ անհրաժեշտություն է հայ գերիների անհապաղ վերադարձը հայրենիք։
Խոսելով միջազգային հանրության անելիքների մասին՝ Պաշտպանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու անհրաժեշտությունը, նշելով որ այդ ճանապարհով հնարավոր է ստիպել Ադրբեջանին՝ իրականացնելու իր միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները և վերադարձնելու հայ գերիներին։
Գեղամ Ստեփանյանը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերներին թե՛ իրենց պետությունների մակարդակով, թե՛ համաեվրոպական մակարդակով շարունակել պայքարը Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև հետպատերազմյան հումանիտար իրավիճակը և Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրներն ու սպառնալիքները։

Омбудсман принял участие в онлайн-конференции, организованной депутатами Европарламента
11 мая Защитник прав человека Республики Арцах принял участие в онлайн-конференции “Ситуация в Нагорном Карабахе: Военнопленные и опасности, угрожающие армянскому населению”, организованной группой дружбы с Арцахом в Европарламенте.
В рамках конференции выступили Защитник прав человека Гегам Степанян и заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян.
Омбудсман представил случаи бесчеловечного обращения, пыток, увечий и убийств армянских военнопленных и гражданских пленных вооруженными силами Азербайджана во время и после 44-дневной войны и подчеркнул, что любой пленник незаконно задержанный в Азербайджане находится в непосредственной опасности для его жизни и здоровья, следовательно, существует острая необходимость в немедленном возвращении армянских пленников на родину.
Говоря о том, что должно делать международное общество, Омбудсман подчеркнул о необходимости оказания международным сообществом давления на Азербайджан, отметив, что таким образом можно заставить Азербайджан выполнить свои международные обязательства и вернуть армянских пленных.
Гегам Степанян призвал партнеров Европарламента продолжить борьбу за защиту прав народа Арцаха как на уровне своих государств, так и на общеевропейском уровне.
В ходе конференции обсуждалась поствоенная гуманитарная ситуация, а также проблемы и угрозы с которыми сталкивается народ Арцаха.