Ֆրանսիան կրկին կոչ է արել անհապաղ դուրս բերել ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի տարածքից
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի եւ Եվրոպայի հարցերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը մայիսի 17-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Նա արտահայտել է Ֆրանսիայի «խիստ մտահոգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված լարվածության առնչությամբ եւ Ֆրանսիայի հանձնառությունը՝ պահպանելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը»։ «Ֆրանսիան մեծ ուշադրությամբ հետեւում է իրավիճակին եւ կոչ է անում կողմերին շարունակել քննարկումը՝ հասնելու հայկական տարածքից ադրբեջանական զինուժի անհապաղ դուրսբերմանը»,- ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ինչ վերաբերում է նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ին կնքված հայտարարությունից հետո առկախված հարցերին, մասնավորապես՝ բոլոր հայ գերիների աազատ արձակմանը, ապա Ֆրանսիան վերահաստատել է իր կոչը, որն արտահայտված է նաեւ Մինսկի խմբի ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ՝ ուղիղ երկխոսություն սկսել կողմերի միջեւ բարձր մակարդակով, Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, քննարկելու հարցերի համախումբը եւ հասնելու գլոբալ համաձայնագրի կնքմանը, որը տարածաշրջանում կայուն եւ տեւական խաղաղություն եւ անվտանգություն կերաշխավորի։

France Renews Call for Withdrawal of Azerbaijani Forces from Armenian Territory
Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian spoke by telephone with Armenian Foreign Minister Ara Aivazian and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
The Ministry issued the following statement today on the call.
"On the subject of current tensions on the border between Armenia and Azerbaijan, he reaffirmed France’s great concern and its commitment to preserving Armenia’s territorial integrity. France is monitoring the situation very closely and calls on the parties to continue their discussions in order to reach an agreement on a swift withdrawal of Azerbaijani troops from Armenian territory.
As for issues still pending after the ceasefire of November 9, including the crucial release of Armenian detainees, France renews its call – in line with the communique issued by the Co-Chairs of the Minsk Group on April 13 – for a direct, high-level dialogue between the parties under the auspices of the Co-Chairs, to discuss all the issues with a view toward reaching a comprehensive agreement guaranteeing security and lasting peace in the region."