ԵԽԽՎ զեկուցողը հայ-ադրբեջանական հակամարտության մարդասիրական հետևանքներն ուսումնասիրելու համար կայցելի Երևան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) զեկուցող Փոլ Գավանը մայիսի 19-22-ը Միգրացիայի, փախստականների և բնակչության հարցերով հանձնաժողովի հանձնարարությամբ կլինի Երևանում հայ-ադրբեջանական հակամարտության մարդասիրական հետևանքները ուսումնասիրելու համար։ Այցի արդյունքներով Փոլ Գավանը այդ թեմայով զեկույց կնախապատրաստի։
Նա հանդիպումներ է ունենալու ԱԺ պատգամավորների, այդ թվում՝ ԱԺ նախագահի հետ, ինչպես նաև տարբեր նախարարությունների ներկայացուցիչների, որոնք զբաղվում են հակամարտության մարդասիրական հետևանքներով։ Ըստ ԵԽԽՎ հաղորդագրության՝ Փոլ Գավանը նաև հնարավորություն կունենա լսելու տեղահանված անձանց, գերիների և անհետ կորածների ընտանիքներին, և կհանդիպի հոգևոր առաջնորդներին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին։
«Այցը նաև թույլ կտա նրան ավելի լավ հասկանալու Հայաստանում այդ հարցերով զբաղվով միջազգային կազմակերպությունների դերը և ներդրումը, այդ թվում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ), ՄԱԿ-ի գործակալությունների, մասնավորապես ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի»,- հայտնում է ԵԽԽՎ-ն։
Փոլ Գավանը լրացուցիչ տեղեկությունների համար ամռանը կայցելի նաև Ադրբեջան: Նա կավարտի իր զեկույցը աշնանը։

PACE Rapporteur to Visit Yerevan to Assess “Humanitarian Consequences of Armenia-Azerbaijan Conflict
PACE issued the following statement today.
Paul Gavan (Ireland, UEL) will visit Armenia on behalf of the Committee on Migration, Refugees and Population of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) from 19 to 22 May 2021, to gather information for his report on "The humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan".
He will hold meetings with parliamentarians, including the President of the National Assembly of the Republic of Armenia, and with representatives of different ministries dealing with the humanitarian consequences of the conflict. He will also have an opportunity to hear from displaced persons and the families of captives and the missing, and will meet with religious leaders, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, and civil society representatives.
The visit will also allow him to understand better the role and contribution of international organisations working on this issue in Armenia, including the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the United Nations agencies, in particular the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR).
Mr. Gavan plans to continue his work over the summer, visiting Azerbaijan to gather further information, and aims to complete his report in the autumn