Փաշինյան. «Տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացումը մեր առաջնահերթություններից մեկն է»
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության մայիսի 20-ի նիստում անդրադարձավ այն հարցին, թե ինչպես է հնարավոր եղել, որ ադրբեջանական զինծառայողներն անցնեն հայ-ադրբեջանական սահմանը:
«Պատերազմից հետո մեր երկրի արտաքին սահմանը երկարել է մի քանի հարյուր կիլոմետրով: Այն հատվածներում, որտեղ գործ ունենք, դրանք բարդ ռելիեֆով լեռնային հատվածներ են, որտեղ տարվա մեծ մասը լինում է ձյան տակ, և ընդհանրապես որևէ ինժեներական աշխատանք իրականացնել հնարավոր չէ»,- հայտնեց պաշտոնակատարը:
Նրա խոսքով՝ ինչպիսի վիճակում այդ հատվածներում սահմանը հայկական կողմից է, նույն վիճակում էլ ադրբեջանական կողմից է. «Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բովանդակության հետ այսօրվա իրավիճակը պետք է համադրել: Մեր գնահատմամբ, ադրբեջանական զորքերի շարժն ուղիղ հակասության մեջ է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետ»:
Ըստ նրա՝ կարևոր է հասկանալ, թե որն էր ադրբեջանական կողմի գործողությունների նպատակը: Տարբերակներից մեկը պատերազմի հրահրումն էր:
«Մեր ուշադրությունը պետք է կենտրոնացնենք այն հանգամանքի վրա, որ այդ գործողությունն առնվազն իրականացվում են Սյունիքի մարզի և ՀՀ տարածքի ամենանեղ հատվածում, որը մոտավոր 26 կմ լայնություն ունի: Եթե իրադրությունը դուրս գար վերահսկողությունից, էնտեղ կարող էին անկառավարելի իրադարձություններ զարգանալ, որը հետո շատ մեծ պրոբլեմների առաջ կարող էր մեզ կանգնեցնել: Մեր մոտեցումն է, որ հարցը պետք է լուծել անվտանգային միջազգային մեխանիզմներով, որը համարում եմ ճիշտ, և այս պահի դրությամբ, համենայն դեպս, արդարացնում է իրեն: Քանի դեռ փաստը տեղի չի ունեցել, չենք կարող ասել, որ հասել ենք այդ ճանապարհով մեր նպատակին:
Չի կարելի բացառել նաև, որ այս գործողության նպատակը Հայաստանի ներքաղաքական պրոցեսների վրա, ընտրությունների արդյունքների վրա ազդեցություն ունենալն է և գուցե Հայաստանում գործող այդ պրոպագանդիստական ցանցին քաղաքական աջակցություն ցուցաբերելն է»,- հայտնեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով սահմանների ճշգրտմանը՝ նա հայտնեց, որ դա ինչքան պետք է Ադրբեջանին, այնքան էլ պետք է Հայաստանին, որովհետև սահմանների ճշգրտումն անվտանգային կարևորագույն երաշխիք է, բայց պետք է հասկանալ, որ դա պարզ գործընթաց չէ:
«Տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացումը մեր կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: Դա ինչքան անհրաժեշտ է Ադրբեջանին, այնքան էլ Հայաստանին: Սկսած 1992 թվականից՝ Հայաստանի նկատմամբ որդեգրվել է շրջափակման, կումինկացիաների փակման քաղաքականություն: Կոմունիկացիաների բացման օրակարգը ձեռնտու է Հայաստանին: Մենք կոմունիկացիաների բացման միջանցքային տրամաբանությամբ հարց չենք քննարկել և չենք քննարկելու»,- հավելեց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Н. Пашинян: “Открытие коммуникаций в регионе – один из наших приоритетов”
На заседании правительства 20 мая исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян коснулся вопроса о том, каким образом азербайджанским военнослужащим удалось перейти армяно-азербайджанскую границу.
“После войны внешняя граница нашей страны удлинилась на несколько сотен километров. Те участки, о которых мы говорим, представляют собой горные участки со сложным рельефом, где большую часть года лежит снег и где невозможно проводить какие-либо инженерные работы”,- отметил Пашинян.
По его словам, состояние границы на этих участках одинаково и с армянской, и с азербайджанской стороны. “Сегодняшняя ситуация сопоставима с содержанием заявления от 9 ноября. По нашей оценке, передвижение азербайджанских войск прямо противоречит трехстороннему заявлению от 9 ноября”,- отметил и.о.премьера.
Пашинян считает также важным понимание целей действий азербайджанской стороны. По его словам, одним из вариантов является провоцирование войны.
“Необходимо обратить внимание на то обстоятельство, что это действие осуществляется на самом узком участке Сюникской области и территории Армении, ширина которого 26 километров. Если бы ситуация вышла из-под контроля, то там могли произойти неуправляемые события, которые потом создали бы для нас большие проблемы. Наш подход состоит в том, что вопрос должен быть решен с использованием международных механизмов безопасности, что я считаю правильным. Поскольку этого пока не произошло, мы не можем сказать, что добились нашей цели.
Нельзя также исключать, что целью данного действия является воздействие на внутриполитические процессы в Армении, на результаты выборов, возможно также оказание политической поддержки действующей в Армении пропагандистской сети”,- отметил Никол Пашинян.
Он также считает открытие коммуникаций в регионе одним из приоритетов армянского правительства. “Это необходимо не только Армении, но и Азербайджану. Начиная с 1992 года в отношении Армении проводится политика блокады, закрытия коммуникаций. Повестка разблокирования коммуникаций выгодна Армении. Однако вопрос открытия коммуникаций мы не обсуждали и не собираемся обсуждать в рамках логики создания коридора”,- добавил глава правительства.