Իշխանությունն ու ընդդիմությունը փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցրին
Խորհրդարանական ընդդիմությունն ու մեծամասնությունը ԱԺ արտահերթ նիստում միմյանց մեղադրեցին երկրի անվտանգությանը վերաբերող հարցերում մանիպուլյացիաներ անելու մեջ:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իր ելույթում նշեց, որ զարմացած է վարչապետի պաշտոնակատարի ելույթի տոնայնությունից, քանի որ վերջինս մեղադրանքներ էր հնչեցնում գաղտնի փաստաթուղթը հանրայացնելու համար: Մարուքյանն ընդգծեց, եթե իշխանությունը չի կարողանում մի փաստաթղթի գաղտնիությունն ապահովել, այդ դեպքում ինչպես է երկրի սահմանների անվտանգությունն ապահովելու:
Էդմոն Մարուքյանը հիշեցրեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանագրի դրույթները, որի համաձայն ռազմագերիները պետք է վերադարձվեին և հարց հնչեցրեց, թե ինչու է վարչապետի պաշտոնակատարը ցանկանում նոր փաստաթուղթ ստորագրել այն դեպքում, երբ հայ ռազմագերիները դեռ Ադրբեջանում են: Էդմոն Մարուքյանի համար տարակուսելի էր նաև այն, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում խոսեց նաև այն մասին, որ Հայաստանի վերահսկողության տակ կան նաև Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ:
«Ասում է` չկա անկլավների հարց, բայց ամբիոնին է մոտենում ու ասում, որ Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ կան մեր վերահսկողության տակ, եթե սուտ է տարածքներ տալը, էդ մասին ինչի եք խոսում: Տեսե՞լ եք, որ Ադրբեջանի ղեկավարն ասի Սովետական Հայաստանի տարածքներ կան մեր վերահսկողության տակ»,- ասաց Մարուքյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանի համար էլ անհասկանալի էր վարչապետի տարակուսանքն առկա աղմուկի վերաբերյալ:
«Աղմուկը նրա համար է, որ ադրբեջանցի զինվորների 600 հոգանոց հրոսակախումբը Հայաստանի տարածքում է, աղմուկը նրա համար է, որ այլևս վտանգված է ՀՀ անվտանգությունը, որ բազմաթիվ գերտերություններ իրենց քաղաքացիներին արգելում են Հայաստան այցելել, աղմուկը նրա մասին է, է որ ՀՀ ՊՆ-ն հորդորում է քաղաքացիներին չայցելել Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզեր: Այս աղմուկը նրա մասին է, որ ՀՀ բնակչությունը չի վստահում կառավարության գործողություններին»,- ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Տոնոյանը հեգնեց անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի խոսքերը, թե հանրությունը տեղյակ է բանակցություններից` ընդգծելով, որ նույնիսկ հանրապետության նախագահը տեղյակ չէր փաստաթղթի առկայությունից:
Իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ պնդեց, թե Հայաստանի շահերից խոսում են բոլորը, նույնիսկ պատգամավորը, որն ասում է, թե Ադրբեջանի նախագահին ավելի շատ է վստահում, քան Հայաստանի վարչապետին: Հայաստանի շահերից են խոսում նաև նրանք, ովքեր նույնիսկ Հայաստանի ապագան են կասկածի տակ առնում, կամ ում խոսքը արտատպվում է ադրբեջանական մամուլում:
Մակունցը պնդեց, թե Հայաստանն առավելագույն ջանքեր է ներդնելու հարցը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու և ադրբեջանցիներին ՀՀ տարածքից դուրս մղելու համար:
Այնուհետև քվեարկության ներկայացվեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած հայտարարության տեքստը. մերժվեց:

Власти и оппозиция обменялись взаимными обвинениями
На прошедшем вчера внеочередном заседании Национального Собрания оппозиция и парламентское большинство обвинили друг друга в манипулировании вопросами безопасности страны.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян выразил удивление тональностью выступления исполняющего обязанности премьер-министра, который высказал обвинения по поводу опубличивания секретного документа. Марукян задался вопросом: если власть не в состоянии обеспечить даже конфиденциальность документа, как она может обеспечить безопасность границ?
Лидер фракции напомнил положения подписанного 9 ноября 2020 г. трехстороннего заявления, которые предусматривают возвращение военнопленных, и поинтересовался, почему и.о.премьера решил подписать новый документ, если армянские военнопленные все еще находятся в Азербайджане. Эдмон Марукян выразил недоумение и тем, что в своем выступлении Никол Пашинян заявил о находящихся под контролем Армении территориях Советского Азербайджана.
“Он утверждает, что вопрос анклавов не стоит, но с трибуны заявляет, что под нашим контролем находятся территории Советского Азербайджана. Если сведения о передаче территорий не соответствуют действительности, почему надо говорить об этом? Вы когда-нибудь слышали, чтобы руководитель Азербайджана заявлял, что под их контролем находятся территории Советской Армении?”- спросил Марукян.
Депутату фракции “Процветающая Армения” Иветте Манукян непонятно то недоумение, которое и.о.премьера высказал по поводу поднятого шума. “Шум вызван тем, что на территории Армении находится банда из 600 азербайджанских солдат, тем, что безопасность Армении под угрозой, тем, что многие сверхдержавы запрещают своим гражданам посещать Армению, тем, что Министерство обороны РА призывает граждан не ехать в Гегаркуникскую и Сюникскую области. Этот шум вызван тем, что население страны не доверяет действиям правительства”,- заявила депутат “ПА”.
И.Тоноян с иронией отнеслась к утверждению секретаря Совета безопасности Армена Григоряна о том, что общественность осведомлена о переговорах. Она напомнила, что о наличии документа не был проинформирован даже президент страны.
Лидер властной фракции “Мой шаг” Лилит Макунц отметила, что об интересах Армении говорят все, даже депутат, который заявил, что больше доверяет президенту Азербайджану, нежели премьер-министру Армении. Об интересах Армении говорят и те, кто ставит под сомнение будущее Армении, те, чьи слова приводит азербайджанская пресса, заявила Макунц.
По ее словам, Армения прилагает максимум усилий для решения проблемы дипломатическим путем и вытеснения азербайджанцев с территории страны.
По завершении обсуждении представленный фракцией “Просвещенная Армения” текст заявления был вынесен на голосование и отклонен.