Ի՞նչ են որոնում ադրբեջանցի երիտասարդները Բուդապեշտում
Ապրիլ ամսվա երկրորդ շաբաթում ադրբեջանցի եվրոպաբնակ երիտասարդների ուշադրության կենտրոնում Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտն էր, որտեղ տեղի էր ունենում Ադրբեջանցի ուսանողների և շրջանավարտների միջազգային ֆորումի (ASAIF) «Ես երիտասարդ դեսպան եմ» կոնֆերանսը:
Միջոցառման հիմնական նպատակը, բնականաբար, ոչ թե աշխարհի լավագույն բուհերն ավարտած ադրբեջանցիներին Ադրբեջանի տնտեսության մեջ ներգրավվելու քարոզչությունն էր կամ, օրինակ, ադրբեջանցի ուսանողներին կրթաթոշակներ բաժանելը, այլ վերջիններիս ուղեղի լվացումն ու հայատյացության հերթական չափաբաժնի ներարկումը:
Կոնֆերանսի անցկացման վայրը ևս պատահական չէր և բավականին խորհրդանշական: Բոլորին հայտնի է, որ հենց Բուդապեշտ քաղաքում տեղի ունեցավ 21-րդ դարում ադրբեջանցու ձեռքերով կատարված ամենադաժան ոճրագործություններից մեկը. հենց այդ քաղաքում 2004թ. փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովը սպանեց հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին, երբ վերջինս քնած էր:
Հասկանալի էր, որ կոնֆերանսը Բուդապեշտում անցկացնելու այս խորհրդանշական քայլով Ադրբեջանի իշխանություններն անուղղակի կերպով ուզում էին իրենց աջակցությունը հայտնել մարդասպանին և ադրբեջանցի եվրոպաբնակ երիտասարդներին ցույց տալ, թե ով է ադրբեջանական երիտասարդության ամենավառ օրինակը և խորհրդանիշը:
Վերոհիշյալի մասին վկայում էին նաև կոնֆերանսին ելույթ ունեցող ադրբեջանցի պաշտոնյաները: Այսպես, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական վերլուծության և տեղեկատվական ապահովման բաժնի պետ Էլնուր Ասլանովը իր ելույթում հայտարարեց, որ եթե իրենց չհաջողվի «Ղարաբաղը ազատագրել խաղաղ ճանապարհով», ապա Ադրբեջանը կընտրի ռազմական ուղին, և հենց նրանք՝ ադրբեջանցի երիտասարդները, պետք է կատարեն գերագույն գլխավոր հրամանատարի հրամանները:
Ընդհանուր առմամբ, ցավով պետք է արձանագրել, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ոչ միայն շարունակում, այլև ուժեղացնում են հայատյացության սերմանումը և պատերազմը վերսկսելու քարոզչությունը ադրբեջանական երիտասարդության շրջանում: Նման քայլեր անելով և ռազմատենչ հայտարարությունների հնչեցնելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջնականապես թաղում են ոչ միայն բանակցային գործընթացում որևէ չնչին համաձայնություն ձեռք բերելու հնարավորությունը, այլև մեծ հարված են հասցնում հայ և ադրբեջանցի երիտասարդության բնականոն շփման նշույլներին:
Ամեն դեպքում, ծիծաղելի է, որ կյանքում երբևիցե պատերազմ չտեսած և նույնիսկ զենք չբռնած Ասլանովը պատերազմ է քարոզում վառոդի հոտը չառած եվրոպաբնակ և անգամ մայրենի լեզվին լավ չտիրապետող ադրբեջանցիներին: Դեռ ավելին, հարկ է նշել, որ արտերկրում սովորող ադրբեջանցի ուսանողների բացարձակ մեծամասնության համար արտասահմանում սովորելը պայմանավորված է օրինական ճանապարհով ադրբեջանական բանակում պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելով:
Պարզ է, որ Արցախում պատերազմի հնարավոր վերսկսման դեպքում այդ երիտասարդները ոչ միայն չեն մեկնի ճակատ, այլև բանակում ծառայելու իրենց սահմանադրական պարտքը չեն կատարի նույնիսկ հարաբերական խաղաղ պայմաններում: Փառք Աստծո, ադրբեջանցիները՝ ի դեմս հայր և որդի Հեյդար և Իլհամ Ալիևների, միշտ էլ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խույս տալու յուրահատուկ տաղանդ են ունեցել, և այսօր էլ Ադրբեջանի առաջադեմ երիտասարդությունը, հանձինս արտերկրում կրթություն ստացած երիտասարդների, շարունակում է պահպանել իր պապերի ձևավորած դասալքության ավանդույթը:

Что ищет азербайджанская молодежь в Будапеште?
В начале апреля в центре внимания проживающих в Европе молодых азербайджанцев оказалась столица Венгрии Будапешт, где прошла конференция “Я – молодой посол”, организованная Международным Форумом азербайджанских студентов и выпускников зарубежных вузов (ASAIF).
Основная цель мероприятия заключалась не в том, чтобы агитировать окончивших лучшие университеты мира азербайджанцев участвовать в развитии экономикии Азербайджана или, скажем, раздавать стипендии азербайджанским студентам, а в том, чтобы промыть им мозги и влить очередную дозу арменофобии.
Неслучайно было выбрано и имевшее довольно символическое значение место проведения конференции. Как известно, именно в Будапеште было совершено одно из самых жестоких в 21-ом веке преступлений азербайджанцев: 19 февраля 2004 г. азербайджанец Рамиль Сафаров зарубил топором спящего армянского офицера Гургена Маркаряна.
Понятно, что этим символическим шагом проведения конференции в венгерской столице власти Азербайджана хотели косвенно выразить поддержку убийце и показать проживающим в Европе молодым азербайджанцам, кто должен служить для них ярким примером и символом.
Сказанное подтверждают выступления на конференции азербайджанских должностных лиц. Так, начальник отдела политического анализа и информационного обеспечения администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов в своем выступлении заявил, что если им не удастся “освободить Карабах мирным путем”, то Азербайджан выберет вооруженный путь, и что они, молодые азербайджанцы, должны выполнять приказы верховного главнокомандующего.
В целом, нужно с болью констатировать, что азербайджанские власти не только продолжают, но и усиливают пропаганду арменофобии и возобновления войны среди молодежи. Подобными шагами и своими воинственными заявлениями власти Азербайджана не только окончательно хоронят возможность достижения хотя бы незначительного согласия в переговорном процессе, но и наносят серьезный удар по минимальным нормальным контактам армянской и азербайджанской молодежи.
В любом случае смешно, что ни разу не видевший войну и даже не державший в руках оружие Асланов пропагандирует идею войны среди не нюхавших пороха и даже не владеющих достаточно хорошо родным языком азербайджанцев. Более того, следует отметить, что для абсолютного большинства обучающихся за границей азербайджанских студентов учеба в зарубежных вузах обусловлена возможностью избежать законным путем обязательной военной службы в азербайджанской армии.
Понятно, что эти молодые азербайджанцы не только не отправятся на фронт в случае возможного возобновления войны в Арцахе, но и не выполнят свой конституционный долг и на станут служить в армии даже в относительно мирных условиях. Слава Богу, азербайджанцы в лице отца и сына Гейдара и Ильхама Алиевых всегда имели своеобразный талант по уклонению от обязательной военной службы. И сегодня прогрессивная азербайджанская молодежь в лице тех, кто учится за рубежом, продолжает сохранять сформированную их дедами традицию дезертирства.