Քաղաքացին կողերի եւ գլխուղեղի սալջարդ է ստացել բերման ենթարկվելիս (տեսանյութ)
«Ծեծելով տարան, մեշոկի նման շպրտին ավտոն, մեկը հարցրեց՝ անձնագիր ունե՞ս, վկայականս էր մոտս, ասաց՝ տղերք, մի՛ խփեք, ինքը վիրավոր սպա ա։ Օպերայի մոտ կապ տվին, շտապ օգնությունով տարան Հանրապետական»։ Երեկ ԱԺ-ի մոտից բերման ենթարկված Եղիշե Բոցինյանը մանրամասներ է պատմում։
Մայիսի 20-ի երեկոյան, երբ խորհրդարանում քննարկվում էր սահմանային իրավիճակը, Բաղրամյան պողոտայում հավաքված քաղաքացիները ցույց էին անում։ Ոստիկանությունը սկսեց բերման ենթարկել ցուցարարներին, ըստ ոստիկանության տեղեկության՝ 9 հոգու, մնացած հավաքվածներին հրելով տեղափոխեցին մայթեր։
Բերման ենթարկվածներից էր նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի ասպետ, Շուշիի մարտերում հինգ տեղից վիրավորված Եղիշե Բոցինյանին։
«Հետքն» այդ պահին նկարահանումներ էր իրականացնում Բաղրամյան պողոտայում, և մեր տեսախցիկը ֆիքսել է Եղիշեին ոստիկանական մեքենա մտցնելու պահը։
Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է երիտասարդը բղավում, հավանաբար ցավից, իսկ ոստիկաններից մեկը ասում․ «Հանգիստ, հանգիստ, թող գոռա, թող գոռա»։
Այսօր, երբ համացանցում հայտնվեցին լուսանկարներ, որտեղ Եղիշե Բոցինյանը հիվանդանոցում է, կապ հաստատեցինք նրա հետ։
Եղիշեն պատմում է դեպքի մանրամասները․
«Ազգային ժողովի դեմը որ փակել էին, ես կանգնած էի խաչմերուկի վրա, հետո որ սկսեցին արդեն կանանց ու երեխաներին բրդբրդել, առաջ գնացի, ասի՝ տղերք, ամոթ չեք անո՞ւմ, էս ի՞նչ եք անում, եկեք իրար հետ գնանք սահման, բոքսը էնտեղ ա կատարվում, կանգնենք, սաղս իրար հետ թուրքին խփենք, բոքսենք, լարենք մեր սահմանից։ Էդ խոսքիս վրա ուսերիցս բռնին, մտցրին իրանց էդ կուտոկի մեջ ու սկսին տշել բառի բուն իմաստով։
էդտեղից՝ Գիտությունների ակադեմիայի խաչմերուկից մինչ Ազգային ժողովի դարպասների մոտ, ծեծելով տարել են, մեշոկի նման շպրտեցին ավտոն, որոշ ժամանակ մեքենայի մեջ էի, մենակ ես էի, ասին՝ տարեք, հենց խոդի տվին, ավտոն դուրս եկավ, սկսին տփել։ Իջացրին Օպերայի խաչմերուկ, ճանապարհին վատացել էի, կապ տվեցին, շտապ օգնություն եկավ, ուշագնաց էի լինում։
Աջ հատվածս վիրավորված ա, կողքաճաղերս ջարդած ա՝ Արցախյան պատերազմին վիրավորումից․ հիմնականում իրանք էլ խփում էին կողքաճաղերիս, ես էլ կողքաճաղերս էի բռնել, ու խփում էին գլխիս։ Իրանց չեմ ասել, որ վնասվածք ունեմ, ուղղակի ցավից գոռում էի։ Մեկը հարցրեց՝ անձնագիր ունե՞ս, անձնագիր չկար մոտս, ուդոս (զինվորական վկայական, կոչումով՝ պահեստազորի սպա, կապիտան՝ խմբ․) էր մոտս, հանեցի տվեցի, ասաց՝ տղերք, մի' խփեք, ինքը վիրավոր սպա ա։ Ու էդտեղ, ուշքս գնացած, ինձ ուղարկեցին Հանրապետական հիվանդանոց, իրանք էլ թռան։
Հիմա հիվանդանոցից դուրս եմ եկել․ վիճակս նորմալ ա, միայն աջ կրծքավանդակիս կողերը, որ նոր էին կպել, էլի սալջարդ ա առաջացել, մեկ էլ գլխուղեղի սալջարդ, աչքիս ու աջ ունքիս վերևի հատվածում են հարվածները եղել։
Բողոք եմ ներկայացրել, քանի որ բռնությունը ոստիկանության կողմից ա եղել, ուղարկել են Հատուկ քննչական ծառայություն գործը»։
Եղիշե Բոցինյանը Հայաստանի քաղաքացի է, Երևանի բնակիչ, պատերազմից հետո ընտանիքով տեղափոխվել է բնակվելու Ստեփանակերտում, ինչպես ինքն է նշում, Երևան էր եկել բուժվելու։
Եղիշե Բոցինյանի լուսանկարները հիվանդանոցում և Արցախում՝ իր ֆեյսբուքյան էջից։
Այսօրվա հայ ոստիկաններն իրենց պահում են ենիչերիների նման և հաճույք են ստանում իրենց ազգի մարդկանց ծեծելուց ու ջարդելուց: Նրանց համար միայն կարևոր է, որ վերադասը իրենց գովի՝ կատարած գազանությունների համար: Տղերք, կամ կարդացեք կամ էլ հետաքրքրվեք, թե հայ ժողովրդի պատմության մեջ ովքեր են եղել ենիչերիները և ինչեր են նրանք արել: Դրանից հետո եթե դուք շարունակեք հայ ցուցարարների նկատմամբ նույն ձևով վերաբերվել, ուրեմն դուք միայն ստամոքսով եք մտածում:

Во время привода в полицию участник митинга получил ушибы ребер и головы (видео)
“Меня, избивая, доставили до машины и бросили в нее как мешок картошки. Кто-то спросил, есть ли у меня паспорт. У меня было свидетельство. Полицейский сказал: “Ребята, не бейте, он офицер, имеет ранения…” Около оперы дали связь, они вызвали машину скорой помощи и отвезли меня в Республиканскую больницу”,- рассказал подвергнутый приводу от здания Национального Собрания Егише Боцинян.
Вечером 20 мая, когда в парламенте обсуждалась ситуация на границе, на проспекте Баграмяна проходил митинг протеста. Полицейские начали подвергать приводу митингующих. По данным полиции, в отделения были доставлены 9 человек, остальных оттеснили к тротуарам.
Одним из подвергнутых приводу оказался участник 44-дневной войны, кавалер ордена “Боевой крест” 1-ой степени Егише Боцинян, который в боях за Шуши получил пять ранений.
Во время этих событий оператор Hetq.am проводил видеосъемку на проспекте Баграмяна, и его камера зафиксировала, как Егише заталкивают в машину.
В видеоролике видно, что молодой человек кричит, видимо от боли, а один из полицейский говорит: “Спокойно, спокойно, пусть кричит”.
Сегодня после того, как в Интернете появились фотографии Егише Боциняна в больнице, мы связались с ним.
Вот что он нам рассказал об этом инциденте:
“Перед зданием Национального Собрания был выставлен полицейский кордон. Я в это время находился на перекрестке. Потом полицейские начали отталкивать женщин и детей. Я направился к ним. “Ребята,- говорю, что вы делаете, не стыдно? Давайте вместе отправимся на границу, боксировать надо там. Встанем на границе, вместе будет драться с турками, прогоним их оттуда…” В ответ на эти слова меня схватили за плечи, бросили в машину и в буквальном смысле начали толкать из стороны в сторону. Всю дорогу – от перекрестка Академии наук до ворот Национального Собрания, пока меня подвергали приводу, они меня избивали. Потом затолкали в машину, и какое-то время я был там один. Через некоторое время приказали везти. Как только машину тронулась с места, меня начали избивать. Высадили около перекрестка оперного театра. По дороге мне стало плохо. Они по связи вызвали машину скорой помощь. В это время я уже терял сознание.
У меня с правой стороны есть ранения – во время Арцахской войны я получил переломы ребер. А они били в основном по ребрам. Я закрыл их, чтобы защитить, тогда они стали бить меня по голове. Я не сказал им, что у меня ранения, просто кричал боли. Один их полицейских спросил, есть ли у меня паспорт. У меня оказалось военное удостоверение (Егише по званию офицер запаса. – Ред.). Я показал его. Тогда один из них сказал: “Ребята, не бейте, он офицер, имеет ранения”. После этого я потерял сознание. Они отправили меня в Республиканскую больницу, а сами слиняли. Я уже выписался из больницы, чувствую себя нормально. Только на ребрах, которые были сломаны, имеются ушибы. И еще я получил ушиб головного мозга, так как удары наносили выше глаза и виска.
Я представил жалобу на применение насилия сотрудниками полиции. Дело передали в Специальную следственную службу”.
Егише Боцинян – гражданин Армении, житель Еревана. После войны он с семьей переехал жить в Степанакерт. В Ереван приехал для прохождения лечения.