Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է Սյունիքի գործով անցնող մեղադրյալի բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի, այսօր բավարարել է Սյունիքի դեպքերով մեղադրյալ Մելս Հայրապետյանի պաշտպաններ Միքայել Շխիմյանի և Էդգար Թումասյանի բողոքը։ Դատարանն արձանագրել է, որ առկա չէ հիմնավոր կասկած այն մասին, որ Հայրապետյանը կատարել է իրեն վերագրվող արարքը։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Հայրապետյանի պաշտպաններից Միքայել Շխիմյանը։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 20-ին և 21-ին եղել է Սյունիքի մարզում, որտեղ այցելել է Շուռնուխ, Ագարակ, Մեղրի ու Կապան։ Այցի ընթացքում քաղաքացիներն ընդվզել և դժգոհություն են հայտնել, բողոքի ակցիաներ կազմակերպել, վիրավորական արտահայտություններ, հայհոյանքներ հնչեցրել, ճանապարհ փակել։
Մեղրիում քաղաքացիների և ոստիկանների միջև բախում է տեղի ունեցել, որից հետո քրեական գործ է հարուցվել, մի խումբ անձինք բերման են ենթարկվել Քննչական կոմիտե։
Ապրիլի 24-ին փաստաբաններ Արթուր Մանուկյանը, Միքայել Շխիմյանը, Էդգար Թումասյանը և Լիանա Գասպարյանը Սյունիքի դեպքերով 11 անձի ներկայացրել են Քննչական կոմիտե։ Վերջիններս, տեղեկություն ստանալով այն մասին, որ ոստիկաններն իրենց գտնվելու վայրն են ճշտել, ինքնակամ, փաստաբանների ուղեկցությամբ, ներկայացել են վարույթն իրականացնող մարմնին, որտեղ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1, 2 և 5-րդ կետերով ու նրանցից 6-ին, որոնց թվում՝ Մելս Հայրապետյանին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանը, քննելով Հայրապետյանի վերաբերյալ միջնորդությունը, գտել է, որ վերջինիս արարքում առկա է հիմնավոր կասկած, սակայն մերժել է կալանավորման միջնորդությունը։ Պաշտպանական կողմը դատական ակտը, հիմնավոր կասկածի առկայության մասով, բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, իսկ Դատախազությունն առհասարակ Մելս Հայրապետյանի մասով բողոք չէր ներկայացրել։

Апелляционный суд удовлетворил жалобу обвиняемого по Сюникскому делу
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна сегодня удовлетворил жалобу защитников обвиняемого по Сюникскому делу Мэлса Айрапетяна – Микаела Шхимяна и Эдгара Тумасяна. Суд констатировал, что имеется необоснованное сомнение в совершении Айрапетяном приписываемого ему деяния. Об этом Hetq.am сообщил защитник Микаел Шхимян.
Напомним, что исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян 20 и 21 апреля находился в Сюникской области, где посетил Шурнух, Агарак, Мегри и Капан. В ходе визита граждане организовали акции протеста, во время которых звучало недовольство, оскорбительные выражения, ругань, была заблокирована дорога.
В Мегри произошло столкновение между гражданами и полицейскими, после чего было возбуждено уголовное дело, в рамках которого группа лиц была подвергнута приводу в Следственный комитет.
24 апреля адвокаты Артур Манукян, Микаел Шхимян, Эдгар Тумасян и Лиана Гаспарян сопроводили проходящих по делу о событиях в Сюнике 11 человек в Следственный комитет, где им было предъявлено обвинение по пп. 1,2 и 5 ст.258 УК РА, а в отношении шести из них, в том числе Мэлса Айрапетяна, в суд были представлены ходатайства об аресте.
Судья ереванского суда общей юрисдикции Ваге Мисакян, рассмотрев ходатайство в отношении Айрапетяна, посчитал, что имеется обоснованное подозрение по части его поступка, однако ходатайство об аресте отклонил. Сторона защиты обжаловала судебный акт по части обоснованного подозрения в Апелляционный суд, а прокуратура вообще не представила жалобу на М.Айрапетяна.