Սյունիքի մարզպետի ու նրա ընտանիքի անդամների գործարքները
Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը 2020թ.-ին գնել է պարտատոմս, որի գինը տարեվերջին կազմել է 60 մլն դրամ: Թե կորոնավիրուսի տարածման շրջանում և պատերազմական իրավիճակում ումից է Մ. Պողոսյանը գնել այդ պարտատոմսը և ինչ նպատակով՝ հայտնի չէ: Մարզպետը հայտարարագրում չի նշել գործարքի մյուս մասնակցի տվյալները: Համապատասխան սյունակում գծիկ է դրել, ինչը համակարգն ընդունել է որպես տվյալ և ընդունել է հայտարարագիրը, մինչդեռ այդ դաշտը պետք է պարտադիր լրացվեր:
Նշենք, որ պարտատոմսը պարտքային արժեթուղթ է, որը հավաստում է դրա տիրապետողի իրավունքը՝ նախատեսված ժամկետում պարտատոմս թողարկած անձից ստանալ պարտատոմսի անվանական արժեքը կամ գույքային այլ համարժեք։ Պարտատոմսը դրա տիրապետողին իրավունք է տալիս նաև ստանալ պարտատոմսի անվանական արժեքից տոկոս կամ այլ գույքային իրավունքներ։
Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով է ներկայացրել 2020թ. գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագիր: Մ. Պողոսյանը պաշտոնում նշանակվել է 2020թ. դեկտեմբերի 8-ին, սակայն պաշտոնը ստանձնել է դեկտեմբերի 9-ին:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում նոր-նոր են հրապարակվում պաշտոնյաների տարեկան հայտարարագրերը: 2020թ. հայտարարագրերի ներկայացման վերջնաժամկետը սահմանվել է 2021թ. մայիսի 31-ը:
Ըստ հայտարարագրի՝ Մելիքսեթ Պողոսյանն ունի 7 միավոր անշարժ գույք՝ առանձնատուն, շենք-շինություններ և հողամաս Գորիս համայնքում, ինչպես նաև 2 միավոր հողամաս՝ Տեղ համայնքում:
Մարզպետը հայտարարագրել է նաև 4 ավտոմեքենա՝ TOYOTA, MITSUBISHI, URAL և GAZ մակնիշի: Վերջինը ձեռք է բերել 2020թ.-ին, մյուս ավտոմեքենաները՝ 2013 և 2017 թվականներին:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Մ. Պողոսյանը 2020թ. վերջին կանխիկ ունեցել է 20 մլն դրամ, իսկ բանկային հաշիվներում՝ մոտ 1 մլն դրամ:
Որպես եկամուտ հայտարարագրել է Պաշտպանության նախարարությունից ստացած 1 մլն 927 հազար դրամ կենսաթոշակն ու Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ստացած 1 մլն 72 հազար դրամ աշխատանքի վարձատրություն և/կամ դրան հավասարեցված այլ վճարումները: Մարզպետը չի հայտարարագրել Սյունիքի մարզպետարանից ստացած 2020թ. դեկտեմբեր ամսվա աշխատավարձը:
Պարզաբանում ստանալու նպատակով զանգահարեցինք Սյունիքի մարզպետարան: Ընդունարանի աշխատակցուհին լսեց հարցը, այնուհետև փոխանցեց, որ մարզպետը զբաղված է, չի կարող խոսել:
Մելիքսեթ Պողոսյանի կինը՝ Ալվարդ Պետրոսյանը, համատեղ սեփականության իրավունքով հայտարարագրել է բնակարան Երևան քաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանում: Իսկ 2020թ.-ին ձեռք է բերել 2012թ. արտադրության TOYOTA մակնիշի ավտոմեքենա:
Ալվարդ Պետրոսյանը կանխիկ ունեցել է 2 մլն դրամ, իսկ բանկային հաշիվներում՝ 150 հազար դրամ: Մարզպետի կնոջ միակ եկամուտը ստացած կենսաթոշակն է եղել՝ 318 հազար դրամ:
Մելիքսեթ Պողոսյանի որդին՝ Կարեն Պողոսյանը, հայտարարագրել է միանձնյա սեփականության իրավունքով պատկանող 10 միավոր անշարժ գույք՝ Գորիս համայնքում: Նշված բոլոր գույքերը հասարակական նշանակության շինություններ են, որոնք, բացի մեկից, գնել է: Հասարակական նշանակության շինություններից մեկը ժառանգություն է:
Պարզվում է 2020թ.-ն գույք ձեռք բերելու համար բարենպաստ է եղել մարզպետի ընտանիքի անդամների համար: Կարեն Պողոսյանը նշված տարում գնել է 2 ավտոմեքենա՝ OPEL և TOYOTA մակնիշների:
Մարզպետի որդին իր բանկային հաշիվներում գումար չի ունեցել, իսկ որպես կանխիկ գումար հայտարարագրել է 30 մլն դրամ: Տարեկան եկամուտը կազմել է մոտ 30 մլն 547 հազար դրամ, որից 30 մլն-ը հայտարարագրել է «այլ եկամուտ», իսկ 547 հազարը՝ «Մելիք Բարխուդար» ՍՊԸ-ից ստացած աշխատավարձ:
Նշենք, որ «Մելիք Բարխուդար» ՍՊԸ-ն, ըստ պետռեգիստրի տվյալների, հիմնադրվել է 2003թ.-ին: Ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանի սպառողական կոոպերատիվների միության Գորիսի հանրախանութի և Գորիսի շուկայի իրավահաջորդը:
2010թ.-ից ընկերության միակ բաժնետերը մարզպետի որդին է՝ Կարեն Պողոսյանը: Վերջինս նաև ընկերության տնօրենն է: «Մելիք Բարխուդար» ՍՊԸ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 11 մլն դրամ:
Հարկային մարմնի տեղեկատվական շտեմարանի տվյալների համաձայն՝ «Մելիք Բարխուդար» ՍՊԸ-ն իրականացնում է անշարժ գույքի վարձակալության հետ կապված գործունեություն:
Կարեն Պողոսյանի կինը՝ Լիլիա Մկրտչյանը, «Մելիք Բարխուդար» ՍՊԸ-ում գանձապահ է աշխատում, որտեղից էլ 2020թ.-ին ստացել է 372 հազար դրամ եկամուտ: 1 մլն դրամ էլ «այլ եկամուտ» ստացել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից:
Հայտարարագրի համաձայն՝ մարզպետի հարսը կանխիկ ունեցել է 3 մլն դրամ, անկանխիկ՝ 106 հազար դրամ: Փոխարենը հայտարարագրել է հանձնած ավանդներ, որը տարվա վերջին կազմել է 69 մլն 398 հազար դրամ:

Имущество и доходы губернатора Сюника и членов его семьи
Губернатор Сюникской области Меликсет Погосян в 2020 году купил облигацию, стоимость которой к концу года составила 60 млн драмов. У кого и с какой целью губернатор приобрел облигацию в период распространения коронавируса и в условиях войны, неизвестно. В своей декларации Погосян не указал данные другого участника этой сделки. Он лишь поставил в соответствующей графе прочерк, что система восприняла как данное и приняла декларацию. Между тем заполнение этой графы обязательно.
Отметим, что облигация представляет собой ценную бумагу, удостоверяющую право ее обладателя получить в предусмотренный срок номинальную стоимость облигации или равноценное ей имущество.
Губернатор представил в Комиссию по предупреждению коррупции декларацию об имуществе и доходах 2020 года, которую Комиссия по предупреждению коррупции опубликовала только сейчас.
Согласно этому документу, Меликсет Погосян владеет семью единицами недвижимости. Это особняк, здания и строения, земельный участок в общине Горис, а также два земельных участка в общине Тех.
Погосян также задекларировал 4 автомобиля: TOYOTA, MITSUBISHI, URAL и GAZ. Последний был приобретен в 2020 году, остальные – в 2013 и 2017 гг.
Что касается денежных средств, то к концу 2020 года у губернатора было 20 млн драмов наличными и около 1 млн драмов на банковских счетах.
В качестве дохода он задекларировал пенсию в размере 1 млн 927 тыс.драмов от Министерства обороны и зарплату в размере 1 млн 72 тыс. драмов, которую он получает в Министерстве труда и по социальным вопросам, а также приравненные к зарплате другие выплаты.
Меликсет Погосян не задекларировал полученную им в администрации Сюникской области зарплату за декабрь 2020 г. Для получения разъяснений мы позвонили в администрацию области. В приемной, выслушав наш вопрос, сказали, что губернатор занят и не может говорить.
Жена Меликсета Погосяна Алвард Петросян задекларировала принадлежащую ей на правах совместной собственности квартиру в ереванском административном округе Эребуни и автомобиль TOYOTA 2021 г., приобретенный в 2020 г.
Жена губернатора имеет наличными 2 млн драмов и 150 тыс.драмов на банковских счетах. Единственным ее доходом была пенсия в размере 318 тыс. драмов.
Сын М.Погосяна Карен Погосян задекларировал принадлежавшие ему на правах единоличной собственности 10 единиц недвижимости в общине Горис. Речь идет о строениях общественного назначения. Все они, за исключением полученного в наследство одного строения, были куплены.
Как выяснилось, 2020 год оказался для семьи губернатора весьма благоприятным в плане приобретения имущества. В указанном году Карен Погосян приобрел два автомобиля - OPEL и TOYOTA.
Сын губернатор не имел на своих банковских счетах какой-либо суммы, но при этом он задекларировал наличными 30 млн драмов. Ежегодный доход К.Погосяна составлял около 30 млн 547 тыс.драмов. Из них 30 млн – “прочий доход”, а 547 тыс. – зарплата в ООО “Мелик Бархудар”.
По данным госреестра, ООО “Мелик Бархудар” было основано в 2003 г. Компания является правопреемником горисского универсама Союза потребительских кооперативов Армении и горисского рынка.
С 2010 года единственным дольщиком компании является Карен Погосян, Последний также занимает должность директора компании. Уставной капитал ООО – 11 млн драмов. Деятельность компании связана со сдачей в аренду недвижимости.
Жена К.Погосяна Лилия Мкртчян работает казначеем в ООО “Мелик Бархудар”. В 2020 г. ее доход составил 372 тыс. драмов. Еще 1 млн драмов в качестве “прочего дохода” она получила в Министерстве труда и по социальным вопросам.
Согласно декларации, невестка губернатора имела наличными 3 млн драмов, безналичными – 106 тыс. драмов. Л.Мкртчян также задекларировала вклад, который к концу года составил 69 млн 298 тыс.драмов.