Փաշինյանը ՀԱՊԿ-ից գործողությունների արագություն և հստակ դիրքորոշում է ակնկալում
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ անդամ երկրներից հստակ հրապարակային դիրքորոշում է ակնկալում ադրբեջանական զորամիավորումների` Հայաստանի սուվերեն տարածքից դուրս գալու հարցում:
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին այդ մասին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հարցին, թե որ փուլում են բանակցությունները ադրբեջանական զորամիավորումների` ՀՀ-ի սահմաններից դուրս գալու հարցում, և ինչ արձագանքներ կան ՀԱՊԿ-ից:
«Այս պահի դրությամբ, իհարկե, ՀԱՊԿ գործողությունների արագությունը մեզ չի բավարարում, բայց շարունակելու ենք հետևողականորեն աշխատել այդ ուղղությամբ և մեր գործընկերների հետ իրավիճակի հետագա պարզաբանման վերաբերյալ աշխատանքներ իրականացնել: Որովհետև ես կարծում եմ՝ էն նախնական մտահղացումը, որն ուներ Ադրբեջանը, դա չեզոքացված չեմ համարում, և այդ մտահղացման վերաբերյալ մեր գործընկերները պետք է հստակ տեղեկացված լինեն և հստակ դիրքորոշում արտահայտեն»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` թե՛ ՀԱՊԿ անդամ երկրները, թե՛ կազմակերպությունը հստակ դիրքորոշում չեն հայտնել, որ Ադրբեջանը զորքերը պետք է հետ քաշի, դիրքորոշումը աշխատանքային մակարդակում արտահայտվել է, սակայն չի արտահայտվել հրապարակային մակարդակում:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այն քննադատություններին, թե ինչու հայկական բանակը որևէ գործողություն չի կատարում և դիմում է ՀԱՊԿ-ին, Փաշինյանը բոլորի ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրներն են ՀՀ-ին հորդորել չգնալ ռազմական ճանապարհով իրավիճակի հանգուցալուծման: Ըստ վարչապետի պաշտոնակատարի` Հայաստանը ցանկանում է հարցը քաղաքական ճանապարհով լուծել նաև այն պատճառով, որպեսզի կազմակերպության անդամ երկրներին չներքաշի ռազմական բախումների մեջ:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ անվտանգության խորհրդին դիմելու հարցին, Փաշինյանն ասաց, որ դա առաջին օրերից քննարկվել է և շարունակում է մնալ քննարկման առարկա, սակայն կան որոշակի նրբություններ, մասնավորապես այն, որ նման որոշումներ կայացնելիս կանխատեսելիության դաշտ պետք է լինի, նախապես նախապատրաստական աշխատանքներ պետք է իրականացվեն: Փաշինյանն այնուամենայնիվ չբացառեց ՄԱԿ-ին դիմելը:
Մարուքյանը նաև հետաքրքրվեց դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի հանձնաժողով ստեղծելու փաստաթղթից, թե արյդոք այդ հարցում բանակցություններ ընթանում են, և արդյոք Փաշինյանը ստորագրելու է այն: Փաշինյանն ասաց, որ մինչ փաստաթղթի հրապարակումը հայկական կողմը երկու գրավոր առաջարկությամբ է հանդես եկել` գերիների ամբողջական կազմի վերադարձի և ադրբեջանական զորամիավորումների` ՀՀ տարածքը լքելու պահանջը, սակայն որևէ արձագանք չի եղել այդ առաջարկներից հետո:
Փաշինյանը նաև հայտնեց, որ առաջիկայում պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարի այցն է սպասվում ՌԴ, և իր կարծիքով որոշ հարցերի պատասխաններ հայկական կողմը պետք է ստանա Մոսկվայից:

Пашинян ожидает от ОДКБ быстрых действий и четкой позиции
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян ожидает от стран-членов Организации Договора о коллективной безопасности четкой публичной позиции по вопросу ухода азербайджанских вооруженных формирований с суверенной территории Республики Армения.
Об этом Пашинян заявил во время Правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос лидера фракции “Просвещенная Армения” Эдмона Марукяна о том, на каком этапе находятся переговоры по вопросу ухода азербайджанских вооруженных формирований с территории Армении и какой была реакция ОДКБ.
“На данный момент скорость действий ОДКБ нас, конечно, не удовлетворяет, но мы будем продолжать последовательно работать в этом направлении и выполнять работу по дальнейшему разъяснению ситуации нашим партнерам. Я считаю, что предварительное намерение Азербайджана не нейтрализовано, и наши партнеры должны быть четко проинформированы об этом намерении и должны высказать четкую позицию”,- заявил и.о.премьера.
По словам Пашиняна, ни страны-члены ОДКБ, ни Организация не высказали четкой позиции относительно вывода Азербайджаном своего войска. Позиция была высказана на рабочем уровне, не публично, добавил и.о.главы правительства.
Касаясь критики относительно того, что армянская армия не предпринимает никаких действий, а Армения обращается в ОДКБ, Никол Пашинян обратил внимание на то, что именно страны-члены ОДКБ призвали Армению не идти на урегулирование ситуации вооруженным путем. По словам и.о.главы правительства, Армения хочет решить вопрос политическим путем еще и для того, чтобы не втягивать страны-члены Организации в вооруженные столкновения.
Что касается обращения в Совет безопасности ООН, то Пашинян отметил, что этот вариант обсуждался с первых дней и продолжает оставаться предметом обсуждения. Однако есть определенные нюансы – в частности, при принятии подобных решений должно быть поле предсказуемости, необходимо также предварительное проведение подготовительных работ. Тем не менее, Пашинян не исключил обращение в ООН.
Марукян также поинтересовался, ведутся ли переговоры вокруг документа о создании комиссии по вопросам делимитации и демаркации границы и собирается ли Пашинян его подписать. И.о.премьера отметил, что до опубликования документа армянская сторона выступила с двумя письменными предложениями: вернуть всех армянских пленных и вывести азербайджанские вооруженные формирования с территории Республики Армения, однако отклик не поступил.
Н.Пашинян также сообщил, что в ближайшее время ожидается официальный визит министра обороны в Москву, в ходе которого армянская сторона должна получить ответы на некоторые вопросы.