Լ. Մակունց. «Կա ակնկալիք, որ ՀԱՊԿ-ը օպերատիվ կերպով արձագանքի տեղի ունեցող իրադարձություններին»
Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա՝ մայիսի 27-ի նիստում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով առավոտյան տեղի ունեցած միջադեպին: Ըստ ՊՆ հաղորդագրության՝ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի վեց զինծառայող։
«Դա տեղի է ունենում այն պարագայում, երբ այսօր մեր միջագային գործընկերները պատշաճ գնահատական չեն տալիս և իրերն իրենց անունով չեն կոչում»,-ասաց նա:
Մակունցը կոչով դիմեց Հայաստանի միջազգային գործընկերներին՝ հստակ դիրքորոշում հայտնել, որ Ադրբեջանն անթույլատրելի գործողություններ է իրականացնում Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ընդունված տարածքում:
«Հանրության շրջանում կա ակնկալիք, որ ՀԱՊԿ-ը օպերատիվ կերպով արձագանքի տեղի ունեցող իրադարձություններին, և այդ օպերատիվ արձագանքի հապաղումն է, միգուցե, որ հանգեցնում է նման զարգացումների: Կարծում եմ՝ հետագա լարումներից և բախումներից խուսափելու համար այն անվտանգային համակարգը, որի մաս է կազմում ՀՀ-ն, այն միջազգային գործընկերները, ում անհանգստացնում են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող նման անթույլատրելի գործողություններն ու զարգացումները ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, պետք է հստակ գնահատական տան»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը քննադատել էր ՀԱՊԿ-ին ոչ օպերատիվ արձագանքի համար՝ ակնկալելով գործողությունների արագություն և հստակ դիրքորոշում: ՀԱՊԿ-ից արձագանքել էին՝ ի գիտություն են ընդունում քննադատությունը:

Л. Макунц: “Общественность ожидает от ОДКБ оперативного реагирования на происходящие события”
С границы Республики Армения солдат не могут брать в плен, это похищение, заявила на сегодняшнем заседании Национального Собрания руководитель фракции “Мой шаг” Лилит Макунц, касаясь произошедшего сегодня утром инцидента. Согласно сообщению Министерства обороны, рано утром 27 мая азербайджанскими вооруженными силами были взяты в плен шесть армянских военнослужащих, выполнявших инженерные работы в приграничной зоне Гегаркуникской области Республики Армения, на охраняемой территории N-ской военной части.
“И это происходит в условиях, когда наши международные партнеры не дают надлежащей оценки и не называют вещи своими именами”,- отметила Макунц.
Она обратилась к международным партнерам Армении с призывом высказать четкую позицию относительно осуществления Азербайджаном недопустимых действий на международно признанной территории Армении.
“Общественность ожидает от ОДКБ оперативного реагирования на происходящие события. Возможно, что именно запаздывание оперативной реакции приводит к подобным событиям. Я думаю, что та система безопасности, частью которой является Республика Армения, те международные партнеры, которых беспокоят происходящие на Южном Кавказе недопустимые действия и процессы в отношении территориальной целостности Республики Армения, во избежание дальнейшей эскалации напряженности и столкновений должны дать четкую оценку”,- заявила лидер фракции “Мой шаг”.
Напомним, что вчера во время правительственного часа в парламенте исполняющий обязанности премьер-министр Никол Пашинян подверг критике ОДКБ за неоперативное реагирование, заявив, что ожидает быстрых действий и четкой позиции. Из ОДКБ ответили, что приняли критику к сведению.