ՌԴ Դաշնային ծառայությանը Սյունիքի մի շարք համայնքներում անհատույց օգտագործման հողեր կհատկացվեն
Հայաստանը կընդունի Սյունիքի մարզի Կապան, Մեղրի և Տեղ համայնքների կողմից նվիրված հողամասերը և դրանք կտրամադրի օգտագործման՝ պաշտպանական նպատակներով: Հողամասերը կամրացվեն Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին և անհատույց օգտագործման իրավունքով կտրամադրվեն Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության` Հայաստանում տեղակայված սահմանապահ վարչությանը: Որոշումն ընդունվեց Կառավարության մայիսի 27-ի նիստում:
Ըստ հիմնավորման՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պայմանավորված` անհրաժեշտություն է առաջացել ամրացնել Հայաստանի հարավ-արևելյան սահմանները, այդ նպատակով էլ առանձնացվել են անհրաժեշտ հողամասեր: Որոշման նախագծի ընդունմամբ պաշտպանական նպատակներով նախանշված գործառույթները կհամապատասխանեցվեն ՀՀ գործող օրենսդրությանը:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության մայիսի 13-ի նիստում էլ Սյունիքի մարզից սահմանների ամրապնդման նպատակով հողամասեր էին հատկացվել Ազգային Անվտանգության ծառայությանը:

Федеральная служба РФ получит в безвозмездное пользование земли в ряде общин Сюника
Армения примет в дар переданные общинами Капан, Мегри и Тех Сюникской области земельные участки, которые будут предоставлены в оборонных целях. Участки предусмотрено закрепить за Комитетом управления госимуществом и предоставить в безвозмездное пользование размещенному в Армении пограничному управлению Федеральной службы безопасности Российской Федерации. Решение было принято на заседании правительства 27 мая.
Согласно представленному обоснованию, вследствие подписания трехстороннего заявления 9 ноября 2020 г. возникла необходимость укрепления юго-восточных границ Армении, и с этой целью выделены необходимые земельные участки.
Напомним, что на заседании правительства 13 мая в целях укрепления границ Сюникской области земельные участки были переданы Службе национальной безопасности РА.