ՊԵԿ նախագահը հորդորում է ֆիզանձանց՝ թուրքական ապրանքներ ներկրելու փորձեր չանել
2021 թվականի առաջին հինգ ամիսներին հարկային եկամուտները կազմել են 618,4 միլիարդ դրամ, ինչը 34,8 միլիարդ դրամով ավելի է 2020 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ և 47,2 միլիարդ դրամով ավելի է 2019-ի ցուցանիշից:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Ըստ ՊԵԿ նախագահի` կան որոշ ոլորտներ, ինչպես` զբոսաշրջությունը, որոնք կորոնավիրուսի համավարակի ազդեցությմաբ ամբողջությամմբ չեն վերականգնվել, սակայն մյուս ոլորտները հիմնականում վերականգնվել են և բնականոն հունով աշխատում են:
Հովհաննիսյանը վստահեցրեց` բարձրացել է տնտեսվարողների հարկային կամավոր կարգապահությունը, և հարկեր վճարելու մշակույթի հարցում առաջընթաց կա:
Հարցին, որ ըստ տեղեկությունների գործարար, ՔՊ համամասնական ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Խաչատուր Սուքիասյանը Մեղրիում մաքսային տերմինալ է կառուցում, արդյոք ՊԵԿ նախագահը կարո?ղ է հաստատել այդ տեղեկությունը, վերջինս ասաց.
«Նման տեղեկություններ չունեմ, տերմինալ է կառուցվում, թե չի կառուցվում կամ թե ով է կառուցում: Մենք նման ընթացակարգ չունենք, որ դիմեն ՊԵԿ, նոր կառուցեն, հնարավոր է նախաձեռնեն, կառուցեն, հետո դիմեն լիցենզիայի թույլտվություն ստանալու համար: Երբ դիմեն, նոր կտեղեկացնենք, որ անձը կառուցել է մաքսային պահեստ և դիմել է ՊԵԿ-ին թույլտվություն ստանալու համար»:
2021 թվականի հունվարի 1-ից կառավարությունը սահմանափակել է թուրքական ծագում ունեցղ ապրանքների ներմուծումը: Հունիսի 1-ից Վրաստանը բացել է ցամաքային սահմանը, այս իրավիճակում ի՞նչ է անելու ՊԵԿ-ը, որպեսզի արգելված ապրանքներ չհայտնվեն ՀՀ շուկայում, հարցին ՊԵԿ նախագահը պատասխանեց․
«Սահմանափակումը գործում է և վերաբերում է նաև ֆիզիկական անձանց կողմից այդ թվում` անձնական օգտագործման նպատակով հնարավոր ներկվող ապրանքների նկատմամբ, ուստի հորդորում եմ մեր քաղաքացիներին սահմանով նման ապրանքներ ներկրելու փորձ չանել, ներկրումը կարգելվի»:
ՊԵԿ նախագահի խոսքով` մաքսային հսկողությունն ունի իր կանոնները, և այդ կանոններին համապատասխան ստուգումներ կիրականացվեն:

Председатель КГД призвал граждан не пытаться ввозить турецкие товары
За первые пять месяцев 2021 года налоговые доходы составили 618,4 млрд драмов, что на 34,8 млрд превышает показатель того же периода 2020 года и на 47,2 млрд показатель 2019 года. Об этом сообщил журналистам в парламенте председатель Комитета государственных доходов (КГД) Эдвард Ованнисян.
По его словам, есть сферы, например туризм, которые в условиях Covid-19 не восстановились в полном объеме. Вместе с тем многие сферы в основном восстановились и уже работают в нормальном режиме.
Повысилась добровольная налоговая дисциплина хозяйствующих субъектов, подвижки есть и в вопросе уплаты налогов, отметил Э.Ованнисян.
Председателя КГД также спросили, соответствуют ли действительности сведения о том, что выдвинутый кандидатом в депутаты от властной партии “Гражданский договор” Хачатур Сукиасян строит в Мегри таможенный терминал.
“Я не располагаю сведениями о том, строится терминал или нет и кто его строит. У нас нет процедуры, предусматривающей обращение в КГД для начала строительства. Могут построить, а потом обратиться для получения лицензии. Когда обратятся, тогда и сообщим, что такой-то построил таможенный терминал и обратился в КГД для получения разрешения”.
1 января 2021 года правительство ограничило импорт товаров турецкого производства. С 1 июня Грузия открыла сухопутную границу. Какие шаги собирается предпринять Комитет госдоходов, чтобы запрещенные товары не оказались на армянском рынке? – поинтересовались у Эдварда Ованнисяна,.
“Ограничение действует и касается также возможного импорта физическими лицами товаров, в том числе для личного пользования. Поэтому я призываю наших граждан не предпринимать попыток ввоза таких товаров через границу. Ввоз будет запрещен”,- заявил председатель КГД.
Ованнисян также предупредил, что таможенный контроль имеет свои правила, в соответствии с которыми и будут осуществляться проверки.