533 մլն դրամի նկարներ, 133 մլն-ի՝ ժամացույցներ. Գուրգեն Արսենյանի գույքն ու եկամուտները
Միավորված աշխատանքային կուսակցության նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանն այս անգամ որոշել է պատգամավոր ընտրվել իշխող՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության (ՔՊ) ցուցակով: Արսենյանը 2012թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր էր ընտրվել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համամասնական ցուցակով:
2021թ. հունիսի 20-ի ԱԺ արտահերթ ընտրություններին Արսենյանը ՔՊԿ-ի ցուցակի անցողիկ տեղում է՝ 14-րդը:
Գուրգեն Արսենյանը պատգամավոր եղած տարիներին գրեթե միշտ պաշտպանել է «հարուստների շահերը»: Դեռևս 2014թ.-ին, երբ Ազգային ժողովում քննարկվում էր թանկարժեք ավտոմեքենաները ակցիզային հարկով հարկելու օրինագիծը, որը հասարակությանն ավելի հայտնի էր՝ «շքեղության հարկ», այն ժամանակ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը հայտարարեց, թե ինքը խոսելու է «հարուստների անունից»: Պատգամավորը քննարկման ժամանակ ասաց, որ թանկարժեք ավտոմեքենաները հարկելով` խփում ենք հարուստների գրպանին, ինչը որեւէ օգուտ չի տալիս աղքատներին:
Ինչպես 2014թ.-ին, այնպես էլ այժմ՝ Գուրգեն Արսենյանը հավանաբար որոշել է խորհրդարանում նորից ներկայացնել հարուստներին և պաշտպանել նրանց շահերը:
Գուրգեն Արսենյանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել 2020թ. մայիսի 1-ից մինչև 2021թ. մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածի գույքի և եկամուտների հայտարարագիր:
Ըստ հայտարարագրի՝ Գուրգեն Արսենյանը մեծ կարողություն ունի: Մասնավորապես՝ հայտարարագրել է 18 միավոր անշարժ գույք՝ շենք-շինություններ, հողատարածքներ: Շենքեր ունի Երևան, Գյումրի, Դիլիջան քաղաքներում, հողատարածքներ՝ Երևանում, Գյումրիում, Դիլիջանում, Արմավիրի մարզում:
Բացի այդ, պատգամավորության թեկնածուն հայտարարագրել է 4 ավտոմեքենա՝ 2014-2019թթ. արտադրության: Ամենավերջին ավտոմեքենան 2019թ. արտադրության Bentley Bentayga 4.0T մակնիշի է:
Գուրգեն Արսենյանն ունի նաև թանկարժեք նկարների հավաքածու և ժամացույցներ: 19 նկար ունի, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 532 մլն 900 հազար դրամ: Արսենյանի ամենաէժան նկարի արժեքը 10 մլն դրամ է եղել:
Հայտարարագրել է նաև թանկարժեք երկու ժամացույց, ոսկյա ձուլակտոր: Ժամացույցների ընդհանուր արժեքը կազմում է 133 մլն 300 հազ. դրամ, ձուլակտորինը՝ մոտ 32 մլն դրամ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Գ. Արսենյանի եկամուտը կազմել է 5 մլն 790 հազար դրամ, որը գոյացել է «Յունիքորն Գրուպ» ՍՊԸ-ից ստացած շահաբաժնից և վարձավճարից, ինչպես նաև 2 մլն 343 հազար դոլար, որի աղբյուրը «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ում ունեցած արժեթղթերն են ու նույն բանկից ստացած տոկոսները:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա պատգամավորը դարձյալ խոշոր գումար է հայտարարագրել՝ 26 մլն 520 հազ. դրամ, 11 մլն 702 հազ. 131 դոլար և 140 հազ. 200 եվրո:
Գուրգեն Արսենյանը 8 ընկերությունում բաժնետեր ու փայատեր է: Ընկերություններից 6-ում բաժնեմասն ու փայը կազմում են 100%, իսկ 2-ում՝ 13% և 51 %: Պատգամավորության թեկնածուն բաժնեմասեր ունի «Արսօյլ», «Յունիքորն Ֆլորա», «Յունիքորն Փրինթ», «Յունիքորն Քոնսթրաքշն», «Յունիքորն Գրուպ» ՓԲԸ-ներում, «Յունիքորն Սերվիս», «Վկերդիտ 24» և «Էլդորադո Արմեն» ՍՊԸ-ներում:
Նշենք, որ, բացի այս հայտարարագիրը, Գ. Արսենյանը վերջին անգամ հայտարարագիր ներկայացրել է 2017թ. մայիսին, երբ դադարեցնում էր պատգամավորական գործունեությունը: Այն ժամանակ պատգամավորն ուներ 3 մլրդ 928 մլն դրամ եկամուտ: Նկարներից ու ժամացույցներից բացի ուներ նաև բժշկական սարքավորումներ, որոնց արժեքը 28 հազար 500 դոլար էր:
2017-ին Գ. Արսենյանը հայտարարագրել էր 5 ավտոմեքենա՝ «LEXUS LS 600 HL», «TOYOTA LAND CRUISER PRADO 2.7L», «MERCEDES-BENZ S550L», «RANGE ROVER VOGUE 5.0 HSE» և «MERCEDES-BENZ S63 AMG»:
2015-ին, ըստ այդ ժամանակ ԿԸՀ ներկայացրած հայտարարագրի, Գ. Արսենյանը բաժնեմասեր ուներ նաև «Գրանդ Տոբակո» ՓԲԸ Տաջիկիստանում՝ 85%, «Աննալուս» ՓԲԸ-ում՝ 50%, «Բիզնես Սթայլ» ՍՊԸ-ում՝ 20%, «Յունիքորն թրեյդ» ՓԲԸ-ում` 100%, «Յունիքորն Թեքնոլոջի» ՓԲԸ՝ 50%:

Дорогие картины и часы: имущество и доходы Гургена Арсеняна
Председатель Объединенной трудовой партии, бывший депутат Национального Собрания Гурген Арсенян на этот раз решил баллотироваться в парламент по пропорциональному списку правящей партии “Гражданский договор”. Ранее Арсенян уже был депутатом НС: 6 мая 2012 г. он прошел в парламент по списку партии “Процветающая Армения”.
На предстоящих внеочередных парламентских выборах, которые пройдут 20 июня 2021 г., Арсеняна занимает в списке кандидатов проходное 14-е место.
В годы работы в Национальном Собрании Арсенян почти всегда защищал “интересы богачей”.
Еще в 2014-ом, когда в парламенте обсуждался законопроект об обложении акцизным налогом дорогих автомобилей, больше известный как “налог на роскошь”, тогда еще депутат от “Процветающей Армении” Гурген Арсенян заявил, что он будет говорить “от имени богатых”. Во время обсуждения документа он заявил, что обложение налогом дорогих автомобилей бьет по карману состоятельных людей и никакой пользы бедным не принесет.
Сейчас, как в 2014 году, Гурген Арсенян, по всей видимости, тоже собирается защищать в парламенте интересы богатого слоя.
В Центризбирком он представил декларацию об имуществе и доходах в период с 1 мая 2020 г. по 1 мая 2021 г.
Согласно декларации, Арсенян обладает значительным состоянием. Он, в частости, задекларировал 18 единиц недвижимости – здания, строения, земельные участки в Ереване, Гюмри, Дилижане, Армавирской области.
Кроме того, у кандидата в депутаты 4 автомобиля 2014-2019 гг. выпуска. Последний его автомобиль – “Bentley Bentayga 4.0T” 2019 г.
Арсенян является также обладателем коллекции дорогих картин и часов. У него 19 картин на общую сумму 532 млн 900 тыс. драмов. Стоимость самой дешевой картины – 10 млн драмов.
Кандидат в депутаты задекларировал также дорогие часы и золотой слиток. Общая стоимость двух часов - 133 млн 300 тыс. драмов, стоимость слитка – 32 млн драмов.
В отчетный период доходы Арсеняна составили 5 млн 790 тыс. драмов, которые образовались за счет дивидендов от ООО “Юникорн Групп” и платы за аренду, а также 2 млн 343 тыс.долларов – за счет ценных бумаг в ЗАО “Ардшинбанк” и полученных в том же банке процентов.
Что касается денежных средств, то Гурген Арсенян задекларировал 26 млн 520 тыс.драмов, 11 млн 702 тыс. 131 доллар и 140 тыс. 200 евро.
Арсенян является дольщиком и пайщиком 8 компаний. Его доли и паи в шести компаниях составляют 100%, в двух компаниях - 13% и 51%.
Кандидат в депутаты от “ГД” имеет доли в ЗАО “Арсойл”, “Юникорн Флора”, “Юникорн Принт”, “Юникорн Констракшн”, “Юникорн Групп” и ООО “Юникорн Сервис”, “Вкредит24” и “Эльдорадо Армен”.
В последний раз Г.Арсенян представлял декларацию в мае 2017 г., когда решил прекратить депутатскую деятельность.
На тот момент доход депутата составлял 3 млрд 928 млн драмов. Помимо картин и часов, у него имелось также медицинское оборудование на сумму 28 тыс.500 долларов.
В 2017 г. Гурген Арсенян задекларировал 5 автомобилей: “LEXUS LS 600 HL”, “TOYOTA LAND CRUISER PRADO 2.7L”, ”MERCEDES-BENZ S550L”, “RANGE ROVER VOGUE 5.0 HSE” и “MERCEDES-BENZ S63 AMG”.
Согласно декларации 2015 г., Арсеняну принадлежали 85% ЗАО “Гранд Тобако” в Таджикистане, 50% ЗАО “Анналус”, 20% ООО “Бизнес Стайл”, 100% ЗАО “Юникорн трейд” и 50% ЗАО “Юникорн Текнолоджи”.