«Պետք է համոզենք մեր դաշնակիցներին, որ ուժեղ Հայաստանը նաև նրանց օգտին է». քաղուժերը ներկայացնում են իրենց լուծումները
«Հոդված 3» ակումբում այսօր՝ հունիսի 7-ին, տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ ընտրապայքարին մասնակցող քաղաքական ուժերը ներկայացրին՝ ինչ լուծումներ են առաջարկում սահմանային ճգնաժամի կարգավորման ու Հայաստանի անվտանգային համակարգի վերակառուցման ուղղությամբ: Հիշեցնենք, որ ընտրություններին մասնակցում են 22 կուսակցություն և 4 դաշինք:
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն անդամ Արման Մուսինյանը կարծում է, որ նոր ձևավորվող իշխանությունն առաջին հերթին պետք է ապահովի պետության լիարժեք կառավարելիությունը:
«Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը կազմալուծել է պետական գրեթե բոլոր համակարգերը: Երկրորդը՝ պետք է ակտիվ քաղաքական, դիվանագիտական շփումների մեջ մտնենք այն երկրների հետ, որոնք տարածաշրջանում գործոն են, նախևառաջ՝ ամենամեծ ազդեցությունն ունեցող և մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ»,- ասաց նա:
Ըստ Մուսինյանի՝ հայ-ռուսական հարաբերություններում վեջին երկու տասնամյակում խնդիրը եղել է այն, որ Հայաստանի իշխանությունները փորձել են մանր խորամանկություններ դրսևորել, և այդ հարաբերություններում կորզել ինչպես անձնական, այնպես էլ՝ խնդիրները ձգելու քաղաքականություն:
«Ռազմավարական դաշնակցի հետ պետք է լինել հնարավորինս անկեղծ, վստահ եմ, որ այդ հենքի վրա՝ հայ-ռուսական հարաբերությունները կունենան շատ լավ հեռանկար և լուրջ դեր են խաղալու Հայաստանի անվտանգության համակարգի վերակայացման և անվտանգության մակարդակի էական բարձրացման համար: Պարտված ղեկավարը չի կարող բանակցել որևէ բան»,- հայտնեց ՀԱԿ անդամը:
Նա համոզված է՝ հրդեհը մարելու առաջին քայլը պետք է լինի այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ից հետո երկրում իշխանություն չլինի:
«Պետք է անել նաև այնպես, որ Հայաստանում ձևավորվի իշխանություն, որն իր քաղաքական, անվտանգային, դիվանագիտական մոտեցումները կառուցում է ոչ թե երազանքների, պատրանքների, սին հավատամքների վրա, այլ ելնում է բացառապես ստեղծված քաղաքական իրողություններից և այդ իրողությունների շրջանակում մաքսիմալն անելու հնարավորությունից: Հիմա որևէ ուժ, որը կասի, թե ինքն ունի պատրաստի դեղամիջոց Հայաստանի անվտանգային խնդիրները լուծելու համար, կարծում եմ՝ ազնիվ չի գտնվի: Մինչև ամբողջ տեղեկատվությունը, Հայաստանի ունեցած ռեսուրսները, հնարավորությունները, միջազգային պայմանավորվածությունները ի մի չբերվեն, որևէ իրատես մարդ այսօր չի կարող պատրաստի դեղամիջոց ներկայացնել անվտանգային խնդիրների համար»,- հայտնեց Մուսինյանը:
«Հանրապետություն» կուսակցության կարգախոսն է՝ «Անվտանգություն և աշխատատեղ»: Այս մասին տեղեկացրեց կուսակցության անդամ Անահիտ Ադամյանը:
«Կարծում եմ՝ կարգախոսի կարևորումն ինքնին ցույց է տալիս, թե ինչ դեր է տալիս «Հանրապետություն» կուսակցությունը անվտանգության խնդիրներին: Հայաստանի անվտանգությունը իշխանությունը կառուցում է ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունների վրա, իսկ ՀԱՊԿ-ն, ըստ էության, դրան պատասխանում է զորավարժություններ անցկացնելով, թմրանյութերի, էլ չգիտեմ՝ ինչի թեմայով: Դա մի պատասխան է, որը նշանակում է՝ ՀԱՊԿ-ը ոչինչ չունի անելու: Ելնելով հենց այդ խնդիրներից՝ «Հանրապետություն» կուսակցությունը գտնում է, որ Հայաստանի անվտանգության ապահովման միջոցը միջազգային կառույցների հետ համագործակցելն է»,- հայտնեց կուսակցության անդամը:
Ըստ նրա՝ իրենք անհրաժեշտ են համարում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, որին դիմելու առաջին փորձը 1992 թվականի մայիսի 9-ին նախաձեռնել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Կարծում եմ, որ ստանալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման երաշխիքները, մենք կկարողանանք ստեղծել անվտանգային միջավայր և ժամանակը, որի օգտագործումով կկարողանանք նաև լուծել բանակի վերազինման, իսկ ամենակարևորը՝ տնտեսության վերականգնման խնդիրը: Մենք կարևորում ենք անվտանգությունը, աշխատատեղերի ստեղծումը և կարծում ենք, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիներն իրավունք ունեն լինել անվտանգության սպառող, և մեր կուսակցությունն, իշխանության գալու դեպքում, հնարավորություն ունի ապահովել դա՝ ելնելով իր ծրագրային դրույթներից: Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը, ելնելով այսօր իր տնտեսական վիճակից, Հայաստանի տնտեսության վերականգնմանը կամ բանակի վերազինմանը պարզապես ի վիճակի չէ»,- ասաց նա:
Անահիտ Ադամյանի խոսքով՝ այօր մենք պետք է կարողանայինք Սյունիքում տեղակայել մինչև 100 000 դոլար արժողությամբ ԱԹՍ-ներ, որը կկարողանար կասեցնել ադրբեջանցիների մուտքը Սյունիք. «Եթե նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը լիներ ոչ թե եռակողմ, այլ հնգակողմ, այսօր չէինք ունենա այդ վիճակը: Փաստացի այդ հայտարարությունը քառակողմ է. ակնհայտ է Թուրքիայի ներկայությունը»:
Մուսինյանն էլ հիշեցրեց, որ Տեր-Պետրոսյանը բազմիցս նշել է՝ Ղարաբաղի հարցի բանալին գտնվում է Մոսկվայում:
«Բաբաջանյան-Շիրինյան ժողովրդավարների դաշինք»-ի ներկայացուցիչն էլ նշեց, որ 1998 թվականից հետո մաս-մաս օտարվում էին այն բոլոր հաղթաթղթերը, որ Հայաստանն ուներ Արցախյան պատերազմի արդյունքում: 1998-ից հետո Արցախի մանդատը որպես հակամարտության կողմ դադարեցվեց:
«Ակնհայտ է որ 2020 թվականի նոյեմբերյան հայտարարությունից հետո մնալով ռեգուլյար վակուումի մեջ՝ առանց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս պետությունների ակտիվ մասնակցության, Հայաստանն այսօր բացառապես ապավինում է ռուս-թուրք-ադրբեջանական այս ռեգիոնալ միջավայրում ձևավորվող որոշումներին և չունի սեփական այլընտրանք ավելի ակտիվ իր շահը պաշտպանելու համար: Գտնում ենք, որ ՀԱՊԿ-ը՝ որպես անվտանգային կառույց, չի կատարում իր պարտավորությունները»,- հայտնեց Արտաշես Խալաթյանը:
Նրա հավաստմամբ՝ մինչև 1998 թվականը հայ հասարակությունը տեղյակ էր՝ ինչ էր բանակցվում, և ինչ էր կատարվում արցախյան բանակցային սեղանին:
«1998-2018 թվականներին արցախյան բանակցությունների գործընթացը վերածվել էր փակ դռների ետևում ունիտար զբաղմունքի իրեն էլիտա հռչակած խմբի կողմից»,- ասաց Խալաթյանը:
Ըստ Խալաթյանի՝ պետք է ռազմաքաղաքական բնույթի ավելի խորը հարաբերություններ ձևավորել այլ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների հետ, խոսքն այս դեպքում վերաբերում է Ֆրանսիային:
«Հայաստան» դաշինքի անդամ Հայկ Խալաթյանն էլ հակադարձեց Արտաշես Խալաթյանին՝ նշելով, որ Ֆրանսիան ոչինչ չի կարող անել: Վերջինս որևէ պատժամիջոց չկարողացավ մտցնել Թուրքիայի դեմ:
Խալաթյանը հիշեցրեց՝ ինչպես էր Իլհամ Ալիևը խոսում Ֆրանսիայի մասին, և ինչպես էր Էրդողանը ամեն քայլի հանգիստ վիրավորում Ֆրանսիայի նախագահին:
«Հայաստանում խնդիրները սկսվեցին ոչ թե 1998 թվականից, այլ այն ժամանակ, երբ 2018-ին մարդիկ եկան իշխանության, որոնք ռուսատյացներ էին, քայլեր էին անում՝ ամեն կերպ փչացնելու մեր հարաբերությունները դաշնակցի հետ ու ոչ միայն Ռուսաստանի հետ: Մենք պետք է վստահելի և կանխատեսելի լինենք մեր դաշնակիցների համար: Պետք է համոզենք մեր դաշնակիցներին, որ ուժեղ Հայաստանը նաև նրանց օգտին է, նրանց շահերից է բխում»,- նշեց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը:

“Мы должны убедить наших союзников в том, что сильная Армения выгодна и им”: политические силы предлагают решения
Сегодня, 7 июня, в рамках предвыборной кампании в клубе “Статья 3” состоялось побсуждение, участники которого предложили свои решения пограничного кризиса и перестройки системы безопасности Армении. Напомним, что в предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах участвуют 22 партии и 4 блока.
Член партии “Армянский национальный конгресс” Арман Мусинян высказал мнение о том, что новая власть в первую очередь должна обеспечить полноценную управляемость государством. “Власть Никола Пашиняна дезорганизовала почти все государственные системы. Мы должны наладить активные политические и дипломатические контакты с теми страными, которые являются фактором в регионе, и в первую очередь с имеющим наибольшее влияние нашим стратегическим союзником Россией”,- сказал Мусинян.
По его словам, последние два десятилетия проблемы в армяно-российских отношениях вызывало то обстоятельство, что власти Армении проявляли мелкие хитрости и проводили политику по получению личных выгод и затягиванию решения проблем.
“Со стратегическим союзником нужно быть максимально откровенным. Я уверен, что построенные на этой базе армяно-российские отношения будут иметь хорошую перспективу и смогут играть серьезную роль в деле существенного повышения уровня безопасности Армении”,- заявил член АНК.
Мусинян также заявил, что первым шагом к “погашению пожара” должно стать отсутствие во власти после 20 июня Никола Пашиняна.
“В Армении должна сформироваться такая власть, которая будет строить свои подходы к политике, дипломатии и системе безопасности не на иллюзиях, а исключительно на сложившихся политических реалиях. Пока не будут обобщены все ресурсы, возможности, международные договоренности Армении, ни один здравомыслящий человек не сможет предложить готовые рецепты решения проблем безопасности”,- отметил представитель АНК.
Партия “Республика” будет участвовать в предстоящих выборах под девизом “Безопасность и рабочие места”. Об этом сообщила член партии Анаит Адамян. По ее словам, власть строит систему безопасности Армении на отношениях с ОДКБ, между тем эта организация ничего не делает.
Выход из создавшейся ситуации “Республика” видит в обращении в Совет безопасности ООН. “Получив гарантии Совбеза ООН по обеспечению безопасности в регионе, мы сможем создать безопасную среду и выиграть время, которое используем для переоснащения армии и, самое главное, восстановления экономики”,- отметила Анаит Адамян. Представитель “Республики” считает, что Россия с учетом сегодняшнего состояния своей экономики неспособна содействовать восстановлению экономики Армении или переоснащению армянской армии.
Адамян также подчеркнула, что сегодня Армения должна суметь разместить в Сюнике беспилотники стоимостью до 100 тысяч долларов, что позволит предотвратить вхождение азербайджанцев в Сюникскую область. “Если бы заявление от 9 ноября 2020 года было не трехсторонним, а пятисторонним, мы сегодня не имели бы такую ситуацию. На деле это четырехстороннее заявление – присутствие Турции очевидно”,- заявила Анаит Адамян.
В свою очередь Мусинян напомнил о том, что Тер-Петросян наоднократно заявлял: ключ к решению карабахской проблемы находится в Москве.
Представитель Блока демократов Бабаджанян-Ширинян Арташес Халатян отметил, что после 1998 года козыри, которые Армения получила в результате Арцахской войны, начали постепенно отчуждаться, а полученный после 1998 г. мандат Арцаха как стороны конфликта перестал действовать.
“Очевидно, что сегодня, после ноябрьского заявления 2020 г., Армения, находясь в постоянном вакууме, в условиях отсутствия активных действий со стороны остальных государств Минской группы ОБСЕ, получает только решения, которые принимаются в российско-турецко-азербайджанской региональной среде и не имеет собственной альтернативы в вопросе более активной защиты своих интересов. Мы считаем, что ОДКБ как структура безопасности не выполняет свои обязательства”,- заявил Арташес Халатян.
По его словам, до 1998 г. армянское общество знало, какой вопрос обсуждают переговорщики и что происходит в переговорном процессе.
“В 1998-2018 гг. переговоры по проблеме Арцаха превратились в унитарное занятие за закрытыми дверями для провозгласившей себя элитой группы”,- сказал Халатян.
Представитель блока Бабаджанян-Ширинян указал на необходимость формирования более глубоких отношений с другими геополитическими центрами, в данном случае с Францией.
Арташесу Халатяну возразил член блока “Айастан” Айк Халатян. Он заявил, что Франция ничего не может сделать, поскольку не смогла ввести какие-либо санкции против Турции.
“В Армении проблемы начались не с 1998 года, а в 2018 году, когда к власти пришли русофобы, действия которых были направлены на то, чтобы всячески испортить наши отношения с союзником и не только с Россией. Для наших союзников мы должны быть надежным и предсказуемым партнером. Нужно убедить наших союзников в том, что сильная Армения выгодна им и соответствует их интересам”,- заявил представитель блока “Айастан”.