Տեր-Պետրոսյան․ «Այս ընտրությունները լինելու են Հայաստանի պատմության ամենավտանգավոր ընտրությունները»
«Սրանք սովորական ընտրություններ չեն։ Շատ պայթյունավտանգ վիճակ է Հայաստանում։ Առայժմ, իմ կանխազգացմամբ, այս ընտրությունները լինելու են Հայաստանի պատմության ամենախայտառակ, ամենավտանգավոր ընտրությունները»,- այս մասին Հայ Ազգային Կոնգրեսի ծրագրի ներկայացման ժամանակ հայտնեց ՀՀ առաջին նախագահ, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վարչապետի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Ըստ Տեր-Պետրոսյանի՝ կա երկու բևեռ, որոնք հավակնում են ամեն գնով հասնել իշխանության եւ պատրաստ են ամեն ինչի․ «Երկու կողմն էլ տիրապետում է հսկայական ֆինանսական, վարչական, քրեական ռեսուրսների։ Երկու կողմն էլ դիմելու է ցանկացած քայլի իր նպատակին հասնելու համար»։
Առաջին նախագահը կոչ արեց որևէ մեկի խոսքին չհավատալ և նշեց, որ երկու կողմից էլ հազարավոր խախտումներ են լինելու։
«Մենք տեսել ենք արդեն՝ նրանց ազնիվ խոսքն ինչ է արժեցել մեր ժողովրդի համար։ Հիշեք՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կամ Նիկոլ Փաշինյանն ինչ խոստումներ է տվել, և որն է մինչև վերջ կատարել, էդպիսիբան գոյություն չունի։ Նրանք ասել են մի բան, արել են մի բան։ Ընդամենը վրեժխնդրության հարց են լուծում»։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հիշեցրեց, որ այս իրավիճակից դուրս գալու՝ ճգնաժամային կառավարության իր առաջարկը լավագույն միջոցն էր։ Եթե Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը համաձայնեին իր առաջարկին, «Փաշինյան երևույթը» կվերանար Հայաստանից, նախկին նախագահները հանգիստ ետ կքաշվեին, բայց նրանք մերժեցին այս առաջարկը։

Л.Тер-Петросян: “Эти выборы будут самыми опасными в истории Армении”
“Это не обычные выборы. В Армении очень взрывоопасная ситуация. Я предчувствую, что эти выборы будут самыми позорными, самыми опасными в истории Армении”,- заявил во время представления программы Армянского национального конгресса его лидер, первый президент РА, кандидат на пост премьера на предстоящих внеочередных парламентских выборах Левон Тер-Петросян.
По его словам, есть два полюса, которые хотят любой ценой прийти к власти, поэтому готовы на все. “Обе стороны владеют огромными финансовыми, административными, криминальными ресурсами. Обе стороны пойдут на любой шаг ради достижения своей цели”,- заявил экс-президент.
Тер-Петросян призвал не верить никому, отметив, что обе стороны будут давать многочисленные обещания.
“Мы уже видели, чем обернулось для нашего народа их честное слово. Вспомните, какие обещания давали Роберт Кочарян и Никол Пашинян и кто из них выполнил эти обещания. Они говорили одно, делали другое. Они решали только вопрос мести”,- заявил первый президент.
По словам Левона Тер-Петросяна, его предложение о создании кризисного правительства с целью выхода из создавшейся ситуации является наилучшим. Если бы Кочарян и Серж Саргсян дали согласие на это предложение, то в Армении исчезло бы такое явление, как Пашинян, а бывшие президенты отошли бы в сторону, сказал Тер-Петросян, добавив, что они отклонили его предложение.