Իշխանության միլիոնատեր թեկնածուն 37 անշարժ գույք ու 11 ընկերություն ունի
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակի 5-րդ հորիզոնականում գտնվող գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը ԿԸՀ-ին ներկայացրած հայտարարագրում նշել է 37 միավոր անշարժ գույք, որոնցից 35-ը գտնվում են Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանում, 2-ը՝ Կոտայքի մարզի Նուռնուս գյուղում:
Գործող իշխանության թեկնածուն Երեւանի Կենտրոնում ունի 21 միավոր շինություն (այդ թվում՝ գործարան, բազա, կաթսայատուն, 3 ինքնակամ շինություն) եւ 14 միավոր հողամաս, իսկ Նուռնուսում՝ 1-ական հողամաս ու շինություն:
Անշարժ գույքից միայն մեկն է վարձակալության իրավունքով, մյուսները Սուքիասյանին պատկանում են միանձնյա, ընդհանուր համատեղ կամ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով:
Սուքիասյանը որպես աշխատանքի վայր է նշել իր ընտանիքին պատկանող «ՍԻԼ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, որտեղ աշխատում է գործադիր տնօրենի խորհրդական:
Թեկնածուն շարժական գույք չի հայտարարագրել:
Նկարների հավաքածու՝ Սարյան, Կոջոյան, Խանջյան, Մինաս, Գառզու
Խաչատուր Սուքիասյանը հայտարարագրել է նաեւ 29 միավոր թանկարժեք գույք, որոնցից յուրաքանչյուրի արժեքը գերազանցում է 8 մլն դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթը: Հատկանշական է, սակայն, որ Սուքիասյանը չի նշել, թե դրանցից յուրաքանչյուրը որքան արժե. արժեքի բոլոր տողերը լրացրել է «անարժեք»: Իշխանության գործարար թեկնածուն 4 նկար ունի Գրիգոր Խանջյանից, 2 նկար՝ Մարտիրոս Սարյանից, 3 նկար՝ Մինաս Ավետիսյանից, 5 նկար՝ Ժան Գառզուից (Գառնիկ Զուլումյան), 1 նկար՝ Հակոբ Կոջոյանից, 7 նկար՝ այլ նկարիչներից: Սուքիասյանն ունի նաեւ ձեռագործ հնաոճ 5 գորգ, 1-ական հնաոճ տնային ժամացույց ու կահույք:
240 մլն դրամի եկամուտ՝ 1 տարում
2020 թ. մայիսի 1-ից մինչեւ այս տարվա մայիսի 1-ը Խաչատուր Սուքիասյանը եկամուտ է ստացել 6 աղբյուրից: «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ն ու «Նարեկ» ՍՊԸ-ն նրան վճարել են շահաբաժիններ՝ համապատասխանաբար 57 մլն եւ 24,5 մլն դրամի չափով: «ՍԻԼ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, որտեղ, ինչպես վերը նշեցինք, աշխատում է թեկնածուն, մեկ տարում Սուքիասյանին վճարել է շուրջ 12 մլն դրամ աշխատավարձ: «Երեւանի «Պոլիպլաստ» գործարան» ՀՁ ԲԲԸ-ն էլ, որի բաժնետերերից է Խ. Սուքիասյանը, 112 մլն դրամ փոխառություն է տվել նրան: Միաժամանակ թեկնածուն 33 մլն դրամ գումար է ստացել Տիգրան Մեծի եւ Նար-Դոսի փողոցներում ունեցած իր գույքը վարձակալության տալու արդյունքում:
Միլիոնատեր թեկնածուն
Զգալի են Խ. Սուքիասյանի դրամական միջոցները, որոնք նա ունեցել է հայտարարագիրը ներկայացնելիս: Ըստ այդմ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուն ունի 4,8 մլրդ դրամ (շուրջ 9 մլն դոլար), 185 հազ. եվրո եւ 2 մլն դոլար:
Սուքիասյանը սեփականատեր է 11 ընկերությունում
«Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ում Խաչատուր Սուքիասյանը ունի 12,02 % հասարակ բաժնետոմս եւ 5,75 % արտոնյալ բաժնետոմս: «ՍԻԼ Ինշուրանս» ապահովագրական ՓԲԸ-ում եւ «Նարեկ» ՍՊԸ-ում (վերջինս զբաղվում է առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպմամբ) թեկնածուն հայտարարագրել է 25-ական % սեփականություն:
«ՍԻԼ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ում եւ «Երեւանի ալրաղաց» ԲԲԸ-ում իշխանական թեկնածուն հայտարարագրել 24,9-ական % սեփականություն, «Երեւանի «Զովք» գործարան» ՀՁ ԲԲԸ-ում՝ 16 % բաժնետոմս, «Երեւանի «Պոլիպլաստ» գործարան» ՀՁ ԲԲԸ-ում՝ 45,17 % բաժնետոմս, իսկ «Բջնի Գրուպ» ՍՊԸ-ում՝ 20 % բաժնեմաս:
«Ինլոբբի» ՍՊԸ-ում (տվյալների մշակում, ցանցային տեղեկատվության տեղաբաշխում) Խ. Սուքիասյանի մասնակցությունը 90 % է, «Գլոբալ Մայնինգ» ՍՊԸ-ում՝ 100 %, իսկ «Առաջ» ՍՊԸ-ում՝ 25 %:

Khachatur Sukiasyan, in the number five position on Nikol Pashinyan’s Civil Contract party slate, is one of the more affluent of the candidates running in the June 20 parliamentary election.
A prominent businessman since the mid-1990s, Sukiasyan, in his financial disclosure to the Central Electoral Commission, declared owning 37 units of real estate, 35 of which are in Yerevan’s Kentron (Central) District.
In 1996, Sukiasyan and his brothers founded Sil Concern, a holding corporation that unites all the family business. The brothers also own a controlling share in Armeconombank OJSC.
Khachatur Sukiasyan declared owning 12.02% ordinary shares and 5.75% preferred shares in the bank and 24.9% of Sil Concern.
In his disclosure, Khachatur Sukiasyan notes that he works as an adviser to the Sil Concern executive director.
Income of 240 million drams in one year
Sukiasyan declared receiving income from sources from May 1, 2020 to May 1 of this year.
Armeconombank OJSC and Narek LLC paid him dividends of 57 million and 24.5 million drams, respectively. SIL Concern LLC paid Sukiasyan a salary of about 12 million drams for the period. Yerevan Polyplast Factory OJSC lent Sukiasyan, a shareholder, 112 million drams. He also received 33 million drams in rent from properties in Yerevan.
Narek LLC owns the large shopping center “Russia” on Tigran Mets Avenue in Yerevan and the “Russia Mall” next to it. Sukiasyan declared a 25% ownership of Narek LLC.
Expensive Paintings
Sukiasyan declared owning 29 units of property exceeding 8 million drams. These include paintings by Martiros Saryan, Minas Avetisyan and Jean Carzou.
Millions in Cash
Sukiasyan declared 4.8 billion drams (about $9 million), 185,00 Euros and $2 million in cash holdings.
Corporate Titan
In addition to the above companies, Sukiasyan owns 25% of SIL Insurance CJSC and 24.9% of Yerevan Flour Mill OJSC. He owns 16% of Yerevan Zovk Factory, Yerevan Polyplast Factory - 45.17%, and a 20% share of Bjni Group LLC.
He owns 90% of Inlobbi LLC (a data processing, network information distribution company) and 100% of Global Mining LLC.
Sukiasyan, elected to the Armenian parliament three times (1999, 2003, 2007) as an independent, cofounded the Union of Manufacturers and Businessmen in Armenia.
A supporter of Levon Ter-Petrosyan in the 2008 presidential election, Sukiasyan went into hiding after the March 2008 protests and was declared a “wanted person”. A criminal case was launched against him, which was later dropped.