Հանրությունը չի հասկանում` Սարգսյանն իր ձայնագրությամբ Փաշինյանին ուզում էր վնաս տալ, թե՞ օգուտ. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքում անդրադարձավ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրապարակած ձայնագրությանը, որից հետո, ըստ Սարգսյանի, հանրությունն իր գնահատականը պետք է տար Նիկոլ Փաշինյանին:
«Որքան հետևել եմ արձագանքներին, հանրությունը տարակուսած է, նրանք հարց են տալիս, ասում են` հիմա այդ ձայնագրությամբ չհասկացանք` Սարգսյանն ուզում էր վնաս տալ Փաշինյանին, թե՞ օգուտ տալ, և այդ հարցը շատ լեգիտիմ է, որովհետև այն, ինչ հրապարակել է Սերժ Սարգսյանը, լիովին և ամբողջությամբ հիմնավորում է մեր այն դիրքորոշումները, մեր այն պատմությունը, որը վերջին յոթ ամսվա ընթացքում ամենատարբեր հարթակներից ներկայացրել ենք ժողովրդին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով`պատմությունն այն մասին է, որ 2018 թվականի մայիսից իր ժառանգած ԼՂ բանակցային գործընթացը փակուղում է հայտնվել, և այդ պահի դրությամբ ամենամեծ խնդիրը եղել է այն, որ միջնորդները հետագա զարգացումների և խնդրի կարգավորման ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ արտահայտել են նույն դիրքորոշումը, ինչ Ադրբեջանը:
«Բայց շատ կարևոր է արձանագրել, որ դա 2018-ին չէ, որ տեղի է ունեցել, դա տեղի է ունեցել շատ ավելի վաղ: Ես խոսել եմ այդ մասին` խոսելով 2016-ի հունվարի իրադարձությունների մասին, երբ միջնորդները Հայաստանին, ըստ էության, պայման են ներկայացրել հրաժարվել Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի գաղափարից: Ինչը նշանակում է, որ, ըստ էության, հարցը դրված է եղել այսպես` նախկինում գոյություն ուներ տարածքներ կարգավիճակի դիմաց, հետո` տարածքներ խաղաղության դիմաց բանաձև, 2016-2018 թվականներին ձևակերպվեց և ապրիլյան պատերազմով ամենավերին աստիճանի լրջացավ տարածքներ ոչ մի բանի դիմաց բանաձևը»,-ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ըստ Փաշինյանի` 1998 թվականին Արցախին բանակցային գործընթացից հանելով` երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ոչնչացրել է արցախյան առաջին պատերազմի դիվանագիտական հաղթանակը, ապա, նրա համոզմամբ, Քոչարյանն առաջ է քաշել Մեղրին Ադրբեջանին հանձնելու տարբերակը, ինչը մերժել են Կարեն Դեմիրճյանն ու Վազգեն Սարգսյանը: Փաշինյանն ասաց` նույնիսկ գործընկերների հետ է քննարկել, թե ինչու է Սերժ Սարգսյանն այդ ձայնագրությունը հրապարակել, և այդպես էլ պատասխան չի գտել: Փաշինյանը նաև հիշեցրեց, որ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ շնորհակալություն է հայտնել Սերժ Սարգսյանին այդ ձայնագրությունը հրապարակելու համար:
Նա վստահեցրեց` կառավարությունը նախորդող երեք տարիներին ուժերի ներածին չափով արել է հնարավորն ու անհնարը` նման սցենարից խուսափելու համար:
Նա հարց հնչեցրեց, թե ինչու Սարգսյանը, հրապարակելով այդ ձայնագրությունը, չի անդրադարձել այն մեղադրանքներին, թե իբր Փաշինյանը Դուբայում 5 միլիարդ դոլարով հողերը ծախել է:
«Բա ի՞նչ եղավ էդ հողերը ծախելու թեման, հիմա էլ հողերը չտալու մեջ են մեղադրում, ժողովուրդ»,-ասաց նա` դիմելով հավաքվածներին:
Փաշինյանը նաև համոզմունք հայտնեց, որ ամեն ինչ կարող էր այդպես չլինել, եթե 2016-2018 թվականների դրությամբ Հայաստանն ունենար այլ սպառազինությամբ զինված բանակ:
Վարչապետի թեկնածուի կարծիքով` այս ընտրությունները բացառիկ հնարավորություն է հայ ժողովրդի համար` գնահատական տալ նախորդ 30 տարիների պատմությանը: Նա հիշեցրեց, որ նախկին բոլոր ղեկավարներն էլ մասնակցում են այս ընտրություններին:
«Քարոզարշավի չորրորդ օրն ինձ համոզում է, որ առաջիկա ընտրություններում ՀՀ հպարտ, արժանապատիվ քաղաքացու հաղթանակն այլընտրանք չունի»,-պնդեց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 10-ը քարոզարշավի չորրորդ օրն է, Փաշինյանը քարոզարշավը սկսել էր հունիսի 7-ին Արմավիրի մարզից, հունիսի 8-ին ՔՊ-ն Արագածոտնի մարզում էր, հունիսի 9-ին` Շիրակի մարզում, այսօր` Լոռու մարզում, երեկոյան Վանաձորում սպասվում է հանրահավաք:

Общественности непонятно, чего хотел добиться этой аудиозаписью Саргсян – причинить вред Пашиняну или принести ему пользу – Никол Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат на эту должность от партии “Гражданский договор” Никол Пашинян на сегодняшней встрече с избирателями города Спитак Лорийской области коснулся аудиозаписи, опубликованной третьим президентом РА Сержем Саргсяном, который полагал, что после этого общественность должна дать оценку Пашиняну.
“Я следил за откликами. Общественность в недоумении. Люди спрашивают: мы не поняли, чего хотел добиться этой аудиозаписью Саргсян – причинить Пашиняну вред или принести ему пользу. То, что опубликовал Серж Саргсян, полностью обосновывает нашу позицию, нашу историю, которую мы в течение семи месяцев представляли народу с различных площадок”,- сказал Никол Пашинян.
По его словам, начиная с мая 2018 года оставленный в наследство Саргсяном переговорный процесс по Нагорному Карабаху зашел в тупик, и на тот момент самой большой проблемой было то, что в отношении дорожной карты урегулирования проблемы посредники высказывали такую же позицию, что и Азербайджан.
“Однако очень важно констатировать, что это было не в 2018 году, а гораздо раньше. Я говорил о событиях в январе 2016 года, когда посредники, по сути, поставили перед Арменией условие оказаться от идеи промежуточного статуса Карабаха. Это означает, что вопрос был поставлен следующим образм. Ранее была выдвинута формулировка “территории в обмен на статус”, потом – “территории в обмен на мир”. В 2016-2018 гг. появилась формулировка “территории против ничего”, серьезность которой наиболее остро проявилась во время апрельской войны”,- отметил врио премьер-министра.
По словам Пашиняна, второй президент Роберт Кочарян, исключив в 1998 г. Арцах из переговорного процесса, уничтожил дипломатическую победу в первой Арцахской войне. После этого Кочарян выдвинул вариант передачи Мегри Азербайджану, который отвергли и Карен Демирчян, и Вазген Саргсян.
Н.Пашинян отметил, что он даже с коллегами обсудил вопрос о том, почему Серж Саргсян обнародовал эту аудиозапись, но так и не нашел ответа. Кандидат в премьеры также напомнил о том, что вице-спикер Национального Собрания Ален Симонян поблагодарил в Фейсбуке Сержа Саргсяна за публикацию этой аудиозаписи.
Пашинян заверил, что в предшествующие три года правительство в меру своих сил делало все возможное и невозможное для избежания такого сценария.
Он поинтересовался, почему С.Саргсян, опубликовав эту аудиозапись, не коснулся обвинений в том, что якобы в Дубае Пашинян продал земли за 5 млрд долларов.
“А что стало с темой продажи земель? Теперь меня обвиняют в том, что я не сдал земли”,- заявил Никол Пашинян.
Он также выразил убежденность, что если бы в 2016-2018 гг. армянскую армию вооружали другим оружием, все было бы иначе.
По словам врио премьер-министра, эти выборы – исключительная возможность для армянского народа дать оценку предшествующей 30-летней истории. Пашинян напомнил о том, что в этих выборах участвуют все бывшие руководители страны.
“Четвертый день избирательной кампании убедил меня в том, что на предстоящих выборах достойная победа Республики Армения не имеет альтернативы”,- подчеркнул Никол Пашинян.