Տեր-Պետրոսյան․ «Պատերազմից հետո Հայաստանը դուրս է մղվել արցախյան հարցի կարգավորման գործընթացից»
«Մենք ոչ միայն պարտվել ենք այս պատերազմում, այլ ավելի վատ բան է տեղի ունեցել։ Եթե Ռոբերտ Քոչարյանի մեղքով Ղարաբաղը դուրս դրվեց կարգավորման գործընթացից, այս պատերազմից հետո Հայաստանն է դուրս դրվել՝ որպես հակամարտող կողմ։ Հայաստանի կարծիքը ոչ ոք չի հարցնում, Հայաստանը ոչ մի որոշում չի կարող ինքնուրույն կայացնել Արցախի վերաբերյալ»,- այսօր՝ հունիսի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ առաջին նախագահ, «Հայ ազգային կոնգրեսի» վարչապետի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Անդրադառնալով 5 տարի անց Արցախից ռուսական զորքի դուրս գալուն՝ նախագահը նշեց, որ մարդկանց 95 տոկոսը սխալ պատկերացում ունի, թե նրանք 5 տարի անց հեռանալու են Ղարաբաղից։
Մեջբերելով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթի այդ մասին վերաբերող հոդվածը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ զորքերի մնալը կարող է մի քանի անգամ 5 տարով երկարաձգվել։ «Ինչի եք պանիկա անում, թե 5 տարի հետո ռուսները հեռանալու են։ Բա ինչի են եկել, էդպես թեթև թողնում, թևերը թափ տալիս, գնում են։ Պայմանագրում գրված է։ Վերջ, դա պարտադիր պայման է»,- ասաց նա։
Խոսելով սահմանազատման մասին՝ ՀԱԿ նախագահն ասաց, որ անգամ բարեկամական հարաբերությունների մեջ գտնվող երկրները հսկտակ սահմանագծում են իրենց սահմանները․
«Գուցե ուշացել էինք, շուտ պիտի անեինք։ Էստեղ ոչ մի վտանգ գոյություն չունի, դա պարտադիր պայման է։ Եթե անգամ թշնամի ենք, պիտի սահմանազատվի, եթե բարեկամ ենք՝ առավել ևս, որ որևէ թյուրիմացություն չծագի»։

Левон Тер-Петросян: “После войны Армения была выведена из процесса урегулирования арцахского вопроса”
“В этой войне мы не только проиграли, произошло нечто похуже. Если по вине Роберта Кочаряна из процесса урегулирования был выведен Карабах, то после этой войны Армения была выведена как сторона конфликта. Мнение Армении никто не спрашивает, Армения не может самостоятельно принимать какое-либо решение по Арцаху”,- сказал на пресс-конференции сегодня, 10 июня, первый президент Армении, кандидат на пост премьер-министра от Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян.
Касаясь вывода через пять лет российского войска из Арцаха, Тер-Петросян отметил, что 95 процентов людей имеют ошибочное представление о том, что через пять лет они уйдут.
Сославшись на соответствующий пункт документа, подписанного 9 ноября 2020 года, Левон Тер-Петросян сказал, что пребывание войск может несколько раз продлеваться на 5 лет.
“Не надо сеять панику, что русские через пять лет уйдут. А зачем они пришли? Чтобы вот так легко уйти? Если в договоре написано, то это уже обязательное условие”,- отметил первый президент РА.
Говоря о процессе демаркации, Левон Тер-Петросян сказал, что даже находящиеся в дружественных отношениях страны четко разделяют свои границы.
“Возможно, мы запоздали, раньше должны были это сделать. В этом вопросе не существует какой-либо угрозы, это обязательное условие. Если даже мы враги, то должны провести демаркацию, а если друзья – то тем более должны это сделать, чтобы никаких недоразумений не возникало”,- добавил Тер-Петросян.