Տեր-Պետրոսյան․ «Փաշինյանին ասել եմ՝ առաջին գործդ պետք է լինի փաստաթղթով ֆիքսել Սերժ Սարգսյանից ստացածդ ժառանգությունը»
ՀՀ առաջին նախագահ, «Հայ ազգային կոնգրես»-ի ցուցակը գլխավորող Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հունիսի 10-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ եթե խորհրդարանում մեծամասնություն չձևավորվի, և այլ ելք չլինի, իրենք կփորձեն կոալիցիա կազմել։
«Կոալիցիա կազմելու իմ առաջարկը մերժվել է, և այլևս դրան վերադառնալ հնարավոր չէ։ Ուրիշ բան, եթե խորհրդարանում այնպիսի վիճակ ստեղծվի, որ մենք էլ անցնենք, Նիկոլն էլ, Ռոբերտն էլ, ուրիշներն էլ, և որևէ մեկը խորհրդարանական մեծամասնություն չունենա, ստիպված պետք է գնանք կոալիցիաներ ձևավորելու։ Ես միշտ կողմ եմ համերաշխության կոալիցիաների։ Թեև կոալիցիա կոչեցյալը Հայաստանի համար նոր պրոբլեմ ստեղծելու երևույթ է, որը կարող է վեց ամիսը մեկ փոխվել։ Եվ կընկնենք այն երկրների շարքը, որոնք տարին մեկ, երկու, երեք կառավարություն են փոխում։ Վատ վարյանտ է, բայց եթե ուրիշ ելք չկա, իհարկե պիտի փորձենք»,- ասաց վարչապետի թեկնածուն։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքին, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը իրեն 2018 թվականին ասել է՝ հողերը պետք է տաս, նախագահն ասաց․
«Դուք ոչ թե ինձ պետք է հարցնեք, այլ Նիկոլ Փաշինյանին, ցույց տուր այդ ասածի ձայնագրությունը, իր տանն եմ ես եղել, հաստատ ձայնագրել է, թող ցույց տա։ Եթե դուք հետևել եք իմ հրապարակումներին, ինձ միշտ մտահոգել է Ղարաբաղի հարցը՝ անկախ նրանից Քոչարյանի օրոք, Սերժ Սարգսյանի օրոք, Նիկոլ Փաշինյանի օրոք, ես նրան ասել եմ հետևյալը՝ քո առաջին գործը պետք է լինի ֆիքսել այն ժառանգությունը, որ դու Ղարաբաղի հարցում ստացել ես Սերժ Սարգսյանից փաստաթղթով։ Հարց է տալիս՝ ինչ փաստաթուղթ, ասում եմ՝ ես հիմա թելադրում եմ, նամակ ես գրում ԱԳ նախարարին, պահանջում եմ երկու օրվա ընթացքում ինձ ներկայացնել Ղարաբաղի կարգավորման իրավիճակը ապրիլի 18-ի դրությամբ։ Ասեցի՝ ինչու է պետք քեզ, որպեսզի դու դա ունենաս, թե ինչպիսի ժառանգություն ես ստացել, դրանից հետո ավելի լավ լուծում կբերես, կլինի քո պատիվը, ավելի վատ լուծում կբերես, կլինի քո խայտառակությունը»,- ասաց նախագահը։

Л.Тер-Петросян: “Я сказал Пашиняну: первым делом ты должен зафиксировать в документе, какое наследство получил от Сержа Саргсяна”
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян, возглавляющий пропорциональный список Армянского национального конгресса, на пресс-конференции сегодня, 10 июня, сообщил, что если в парламенте не будет сформировано большинство и если другого выхода не будет, они попытаются создать коалицию.
“Мое предложение о создании коалиции было отклонено, и вернуться к этому уже невозможно. Другое дело, если в парламент пройдем и мы, и Никол, и Роберт, и другие, и никто не составит парламентское большинство, тогда мы будем вынуждены сформировать коалицию. Я являюсь сторонником консолидированных коалиций, хотя то, что называется коалицией, может создать для Армении новую проблему и меняться каждые шесть месяцев. Тогда мы окажемся в ряду стран, которые в течение года меняют по два, три правительства. Это плохой вариант, но если другого выхода нет, то, конечно, мы должны попробовать”,- сказал Тер-Петросян.
Касаясь заявления исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в 2018 году Левон Тер-Петросян сказал ему, что он должен будет сдать земли, первый президент отметил: “Вы не меня должны об этом спрашивать, вы Никола Пашиняна должны попросить обнародовать эту аудиозапись. Если вы следили за моими публикациями, то должны знать, что и при Кочаряне, и при Серже Саргсяне, и при Николе Пашиняне меня всегда беспокоил вопрос Карабаха. Я ему сказал, что первым делом он должен зафиксировать в документе, какое наследство получил от Сержа Саргсяна. Он спросил: в каком документе? Я ему говорю: сейчас я тебе продиктую. Пишешь письмо министру иностранных дел о том, что ты требуешь в течение двух дней предоставить тебе информацию о ситуации в деле урегулирования проблемы Карабаха на 18 апреля. Почему это тебе нужно? Чтобы ты знал, какое наследство получил. Если после этого ты добьешься лучшего решения, честь и хвала тебе, если добьешься худшего решения, это будет твоим позором”,- сказал Л.Тер-Петросян.