Սերժ Սարգսյան. «Ինչու՞ 15 հոգի, էդ քարտեզները շատ-շատ ավելի մեծ հնարավորություն էին տալիս»
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր անդրադարձել է 15 գերիների վերադարձին։ Սարգսյանը նշել է, որ տեղեկություն չկա, թե քանի հոգի են դեռեւս գտնվում գերության մեջ եւ քանիսն են սպանվել. «Էս իշխանության թերություններից մեկը կայանում է նրանում, որ այդ ամբողջ տեղեկատվությունը նրանք փակ են պահում։ Էն թվերը, որ ես ասում եմ, իրավապաշտպան կառույցների աշխատանքի արդյունք է։ Պարզվում է, որ ունենք Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես ճանաչված գերիներ՝ 60 հոգի, ունենք տեսագրություններ՝ 30 հոգի, իդենտիֆիկացված եւս 47 հոգի։ Մենք չգիտեն՝ քանի գերի ունենք, էս իշխանությունների առաջին խնդիրը դա պիտի լիներ, ութ ամիս է՝ ի՞նչ են արել», - նշեց Սարգսյանը։
Նա կոչ արեց քաղաքական ուժերին՝ չշահարկել գերիների եւ վերադարձածների անունները քարոզարշավի ընթացքում։
Անդրադարձավ նաեւ ականապատված տարածքների քարտեզներին, նշեց, որ 30 տարի այդ տարածքները ականապատվել են. «Պատկերացնու՞մ եք՝ էդ քարտեզներն իրենցից ինչ արժեք են ներկայացնում։ Մի քանի հարց է առաջանում՝ ինչու՞ 15 հոգի, էդ քարտեզները շատ-շատ ավելի մեծ հնարավորություն էին տալիս, քան 15 գերեվարված սպա ու զինվոր վերադառնային, բայց էդպես է, Ադրբեջանն ինչ պայման դնում է, ժողովրդական լեզվով ասած՝ ինչ դնում են վզին, անցնում է։ Անցնում է, որովհետեւ ունակություն չունեն բանակցելու, որովհետեւ չգիտեն՝ ինչը ինչի դիմաց է փաստարկներ բերելու։ Բա եթե հնարավոր էր քարտեզների դիմաց գերիներ վերադարձնել, ինչի՞ ութ ամսում չեն արել, պահել են, որ նախընտրական շոու անե՞ն, այսինքն Ալիեւի հետ պաս տալով իրար հետ խաղու՞մ են»,- նշեց Սարգսյանը։
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց, որ Քարվաճառն առանց կրակոցի հանձնվել է Մոնթեի ծննդյան օրը, իսկ մահվան օրը քարտեզները նվիրել են, որի մեջ մտնում են այն հատվածը, որտեղ զոհվել է Մոնթեն. «Եթե էդքան խելք ունենային, էդքան ինֆորմացիա ունենային, սենց կանեի՞ն։ Նրանց համար ուրիշների կյանքը ոչինչ է, մենակ կառչած մնամ աթոռներից, պատասխանատվության չկանչվեն»,- նշեց Սարգսյանը։

Серж Саргсян: “Почему 15 человек? Эти карты давали гораздо больше возможностей”
Третий президент РА, кандидат на пост премьер-министра от блока “Честь имею” Серж Саргсян сегодня коснулся возвращения 15 пленных. Саргсян отметил, что данные о том, сколько человек находятся в плену и сколько было убито, отсутствуют. “Один из недостатков этой власти состоит в том, что всю эту информацию они держат в секрете. Те цифры, которые привожу, - результат работы правозащитных структур. Оказывается, у нас есть официально признанные Азербайджаном пленные – 60 человек, есть видеозаписи по 30 лицам, еще 47 человек идентифицированы. Мы не знаем, сколько у нас пленных. Именно эта задача должна была стать для этой власти первоочередной. Но что они сделали за восемь месяцев?”,- отметил Серж Саргсян.
Он призвал политические силы отказаться от спекулирования в ходе предвыборной кампании именами пленных и вернувшихся на родину лиц.
Касаясь карт заминированных территорий, лидер блока “Честь имею” заявил, что эти территории оставались заминированными 30 лет. “Представляете, какую ценность они имеют. Напрашивается несколько вопросов. Почему 15 человек? Эти карты давали гораздо больше возможностей, чем возвращение 15 взятых в плен и вернувшихся офицеров и солдат. Какое бы требование ни выдвигал Азербайджан, все выполняется, потому что они неспособны вести переговоры, потому что они не знают, какие аргументы приводить. Если можно было вернуть пленных в обмен на карты, почему они восемь месяцев ничего не делали? Держали, чтобы устроить шоу во время предвыборной кампании? То есть они с Алиевым дают друг другу пасы?” – заметил Серж Саргсян.
Он напомнил о том, что Карвачар был сдан без единого выстрела в день рождения Монте (Монте Мелконян - национальный герой первой Арцахской войны), а карты территорий, включающих участок, где погиб Монте, были переданы в день его смерти. “Разве они бы так поступили, имей чуть больше ума и информации? Для них чужая жизнь ничего не значит. Они только цепляются за свои кресла, чтобы избежать ответственности”,- заявил С.Саргсян.