«Պարտված ուժն ուզում է ոստիկանության դուբինկաների տակ ընկել». ՔՊ-ն փոխել է համապետական հանրահավաքի օրը
Վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն այսօր թիմակիցների հետ Սյունիքում է: Փաշինյանի կոչով վաղ առավոտից Հանրապետության հրապարակից ավտոերթ է մեկնարկել Սյունիք: Նրա խոսքով` բոլոր մարզերից ներկայացուցիչներ են եկել Սյունիք։
«Մենք ասում ենք ո՛չ, Հայաստանը մեկ է ու միասնական է: Սյունիքը Հայաստան է այնքան, որքան Երևանը, Գյումրին, Լոռին, Տավուշը, և մենք կկտրենք Սյունիքը մնացած Հայաստանին հակադրելու փորձ անող ամեն մի ձեռք»,- ասաց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ դեռևս մայիսի 12-ից ՀՀ սուվերեն տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորամիավորումներին` նշելով, որ վերջիններս պետք է դուրս գան Հայաստանի տարածքից, և այդ տեսակետը պաշտպանում է ողջ միջազգային հանրությունը:
«Մենք այսօր էլ մեր ռուս գործընկերների հետ ամենօրյա կապի մեջ ենք, և մեր պատկերացումը հետևյալն է` սահմանային կետերի երկայնքով պետք է տեղակայվեն ռուս սահմանապահների ներկայացուցիչներ, նաև միջազգային դիտորդների հովանու ներքո պետք է տեղի ունենա Սոթքից Խոզնավար սահմանային կետերի ճշգրտում և սահմանների դեմարկացիա ու դելիմիտացիա: Մինչ այդ զորքերը պետք է հայելային տարբերակով վերադառնան մշտական տեղակայման վայրեր, և մենք հետևողականորեն գնալու ենք այս ճանապարհով: Այո, ես մտածում եմ և կասկածներ ունեմ, որ այս միջադեպերով փորձ է արվում ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա, բայց մենք մեր միասնականությամբ պետք է քայլենք մեր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու ճանապարհով»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի թեկնածուն խոսեց նաև հունիսի 18-ին սպասվող համապետական հանրահավաքի մասին: Հիշեցնենք, որ մեկ ժամվա տարբերությամբ «Քաղաքացիական պայմանագիրը», և Հայաստան դաշինքը մտադիր էին Հանրապետության հրապարակում հանրահավաք հրավիրել: Փաշինյանն ասաց, որ քննարկել են ու որոշել համապետական հանրահավաք ու երթ իրականացնել հունիսի 17-ին՝ 20:00-ին, Հանրապետության հրապարակում:
«Եվ ընդ որում սա անում ենք հատուկ, որովհետև պարտված ուժը, որը ջախջախիչ պարտություն է կրելու, ուզում է ոստիկանության դուբինկաների տակ ընկել, որպեսզի հետո ընտրությունների լեգիտիմության վրա ստվեր գցի: Այս հաշվարկը հաշվի առնելով` նրանց հետ այդ հնարավորությունը չենք տալու, իսկ հունիսի 18-ին ես խոսակցություն կունենամ ժողովրդի հետ»,-ասաց նա:
Փաշինյանը քննադատություն հնչեցրեց այն ՀՅԴ-ականների հասցեին, որոնք շեղվել են կուսակցության գաղափարախոսությունից և պնդեց` այն դաշնակցականները, որոնք կքվեարկեն «Պողոս Պողոսյանին սպանած ստահակների օգտին», նրանք իրավունք չունեն կրել հերոսական նախնի ուժի անունն ու դրոշը:
«Նրանք, որ սովոր են Թուրքիայի դրոշները վառել ապրիլի 24-ին, էս ընտրություններում դաշնակցական Պողոս Պողոսյանին ծեծելով սպանողին ձայն տալով՝ այրելու են համայն հայության առաջ ՀՅԴ դրոշը»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր քարոզարշավի ութերորդ օրն է, Փաշինյանը քարոզարշավը սկսել էր հունիսի 7-ին Արմավիրի մարզից, հունիսի 8-ին Արագածոտնի մարզում էր, հունիսի 9-ին` Շիրակի մարզում, հունիսի 10-ին` Լոռու մարզում, հունիսի 11-ին Տավուշում, հունիսի 12-ին` Գեղարքունիքում, 13-ին` Կոտայքի մարզում, երեկ` Արարատում, այսօր և վաղը` Սյունիքում:

“Проигравшая сила хочет попасть под дубинки полиции”: “ГД” поменял день общегосударственного митинга
Исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат на этот пост от партии “Гражданский договор” Никол Пашинян сегодня со своей командой находится в Сюнике. По призыву Пашиняна рано утром с площади Республики стартовало автошествие в Сюник. Сюда же прибыли представители всех регионов страны.
“Армения одна, и она едина. Сюник является Арменией в той же мере, в какой Арменией являются Ереван, Гюмри, Лори, Тавуш. И мы отрежем руку любому, кто попытается противопоставить Сюник остальной Армении”,- заявил Н.Пашинян.
Касаясь вторжения 12 мая азербайджанских военнослужащих на суверенную территорию Республики Армения, врио премьера заявил, что они должны покинуть территорию страны, и эту точку зрения поддерживает все международное сообщество.
“Мы находимся на каждодневной связи с нашими российскими партнерами, и наше представление состоит в том, что по всей линии границы размещаются российские пограничники, а демаркация и делимитация границы на участке Сотк-Хознавар проводятся под эгидой международных наблюдателей. Перед этим войска зеркально возвращаются на места своей постоянной дислокации. Мы должны последовательно идти этим путем. Я подозреваю, что данным инцидентом предпринимается попытка повлиять на результаты выборов. Но мы своим единством должны идти по пути защиты нашей территориальной целостности”,- заявил Пашинян.
Кандидат на пост премьер-министра коснулся также намеченного на 18 июня общегосударственного митинга. Напомним, что партия “Гражданский договор” и блок “Айастан” собирались с получасовой разницей провести митинги на площади Республики. Пашинян сказал, что они обсудили ситуацию и решили провести общегосударственный митинг и шествие 17 июня в 20:00 на площади Республики.
“И мы делаем это специально, так как проигравшая сила, которая потерпит сокрушительное поражение, хочет попасть под дубинки полиции, чтобы потом бросить тень на легитимность выборов. Но мы, рассчитав это, не представим им такую возможность. А 18 июня у меня будет прямой разговор с народом”,- сказал врио премьера.
Пашинян высказал критику в адрес членов АРФ Дашнакцутюн, которые отошли от идеологии партии. По его словам, те дашнакцаканы, которые проголосуют за “убивших Погоса Погосяна негодяев”, не имеют право выступать под флагом партии своих героических предшественников.
“Если те, кто привыкли сжигать 24 апреля флаг Турции, проголосуют за тех, кто до смерти забил дашнакцакана Погоса Погосяна, то они тем самым сожгут перед всем армянством флаг Дашнакцутюн”,- заявил Никол Пашинян.