Փաշինյանին առաջարկեցին Դավիթ Մաթևոսյանին հետմահու ազգային հերոսի կոչման արժանացնել
Վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը թիմակիցների և համակիրների հետ քայլերթ է իրականացնում Մեղրիում: Քայլերթի ժամանակ նրան մոտեցավ մի քաղաքացի, ով ներկայացավ որպես պահեստազորի գնդապետ Բագրատ Զաքարյան և առաջարկեց Դավիթ Մաթևոսյանին հետմահու ազգային հերոսի կոչման արժանացնել: Նա պնդեց, որ խնդրանքը ներկայացնում է մեղրեցիների մեծամասնության անունից և հավելեց, որ Մաթևոսյանն իր ամբողջ կյանքը նվիրել է պետականաշինությանը և երբեք ոչ մի կառավարության կողմից չի գնահատվել:
Փաշինյանն արձագանքեց` Դավիթ Մաթևոսյանն իր ընկերն է եղել, այն կարծիքին է, որ արժանի պարգևատրում է, սակայն չի ցանկացել նման որոշման հանգել ընկերական հարաբերության տրամաբանության շրջանակում:
«Ուզում եմ իմանաք, որ մահվանից ոչ շատ առաջ նրա հետ հանդիպում եմ ունեցել, մենք խոսակցություն ենք ունեցել` նրան պետական խնդիրների ներգրավման կատարման հարցով»,- ասաց Փաշինյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց այդ առաջարկի համար` ընդգծելով, որ այս պահին չի կարող ասել, թե ինչ որոշում կլինի, սակայն վստահեցրեց` հարցը կդիտարկվի:
Հիշեցնենք, որ հասարակական-քաղաքական գործիչ, նախկին պատգամավոր Դավիթ Մաթևոսյանը եղել է Արցախյան պատերազմի մասնակից, 2008 թվականի Մարտի 1 -ի գործով դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման, սակայն 2009 թվականի հունիսի 22-ին համաներմամբ ազատ է արձակվել: Զոհվել է Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում` 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին:

Пашиняну предложили посмертно присвоить Давиду Матевосяну звание Национального героя
Исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат на этот пост от партии “Гражданский договор” Никол Пашинян вместе со своими сторонниками участвует в шествии в городе Мегри. В ходе шествия к Пашиняну подошел офицер запаса Баграт Закарян, который предложил посмертно присвоить Давиду Матевосяну звание Национального героя. Закарян отметил, что обращается с такой просьбой от имени большинства мегринцев. Он также сказал, что Матевосян всю свою жизнь посвятил созданию армянской государственности, но так и не удостоился какой-либо оценки со стороны правительства.
Пашинян сообщил, что Давид Матевосян был его другом, и считает его достойным награды, но не хочет, чтобы такое решение было принято с учетом их дружеских отношений.
“Незадолго до смерти я встретился с ним, мы обсудили вопрос его привлечения к решению государственных задач”,- отметил Никол Пашинян. Он выразил благодарность за предложение, подчеркнув, что на данный момент не может сказать, какое решение будет принято, однако заверил, что вопрос будет рассмотрен.
Напомним, что общественно-политический деятель, бывший депутат парламента Давид Матевосян был участником первой Арцахской войны. В 2008 году его осудили к трем годам лишения свободы по делу о событиях 1 марта, однако 22 июня 2009 г. он был освобожден по амнистии. Д.Матевосян погиб во время второй Арцахской войны, 23 октября 2020 года.