«Ով հասնում ա պաշտոնի, մոռանում ա, թե ինչի համար ա գնացել». Կամո Սարգսյան
Արմավիրի մարզի Շահումյան համայնքի բնակչության մեծ մասը զբաղվում է թռչնաբուծությամբ: Գյուղի գլխավոր ճանապարհին կողք կողքի գյուղացիներն ընտանի թռչուն են վաճառում: Փողոցում առևտուր անող շահումյանցիներից փորձեցինք տեղեկանալ, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն ընտրություններից հետո ձևավորվող նոր կառավարությունից: 7 հարցվածից 6-ը հրաժարվեց կարծիք հայտնել «զզվել ենք բոլորից» պատճառաբանությամբ:
Կամո Սարգսյանը միակն էր, որ համաձայնեց խոսել. «Մարդիկ անորոշության մեջ են, չգիտենք` ով կարող է խելքի բերել մեր երկիրը: Մի՛ նեղացեք մարդկանցից, հուսահատված են, ով եկել ա՝ ժողովրդին խաբել ա»,-ասում է Կամոն:
Նա մեծ սպասումներ չունի նոր կառավարությունից: Ասում է՝ չի ուզում հերթական անգամ հիասթափվել:
«Մասնագետներին բանատեղ չեն դնում, ընկել են փողի հետևից: Չեն հասկանում, որ փողից բացի` կա երկիր, կա հայրենիք: Ոչ մեկը չի մտածում ժողովրդի մասին, մինչդեռ ժողովրդից թանկ բան չունենք: Էս երկրի կապիտալը ժողովուրդն ա: Ով հասնում ա պաշտոնի, մոռանում ա, թե ինչի համար ա գնացել: Արդեն զզվել ենք բոլորից, ում խոսացնում ես, իմիջիայլոց են խոսում: Երկիրը պահում է ժողովուրդը, բայց ժողովրդին էլ բանատեղ դնող չկա»,-ասում է Կամո Սարգսյանը:
Կամոն առաջին հերթին երկրի սահմանների անվտանգության համար է անհանգիստ, երկրորդ հերթին՝ գյուղացու ներկայիս վատ վիճակի: Ասում է` դարեր շարունակ ապավինել ենք օտարներին և սպասել, որ նրանք կգան, մեզ կփրկեն: Սակայն, «ում դուռն էլ խփենք», մեզ տիրություն չեն անելու: Խելացի կառավարություն ունեցողները «դուռ թակողների» թուլությունն օգտագործում են իրենց երկրների շահերի համար:
«Ուրիշ պետությունները մեր գլխի տակ փափուկ բարձ են դնում, դրանից ոգևորվում ենք ու մեր հողերը դարձնում առուծախի առարկա: Միշտ այդպես ա եղել, հիմա էլ շարունակվում ա, բայց մենք էլի նույն սխալներն անում ենք»,-նշում է Կ. Սարգսյանը:
Ոչ պակաս «անվտանգային հարց» է համարում գյուղացու սոցիալական վիճակի բարելավումը: Կամոյի խոսքով՝ առօրյա հոգսերը գյուղացուն խեղդում են: Չկա մի գյուղացի, որ վարկային շրջապտույտի մեջ ընկած չլինի:
«Եթե գյուղացին լավ ապրեց, ուրեմն իմացեք՝ երկիրը հարուստ ա: Մրջյունը ոնց ա՞ հավաքում, պահեստավորում, երկրի մրջյունն էլ գյուղացին ա: Եթե աշխատող ձեռքը սոված եղավ՝ ի՞նչ հայրենասիրության մասին մտածի, ի՞նչ մեծ-մեծ բաների մասին խոսի: Պիտի մի ճար գտնի, որ ապրի»,-ասում է Կամո Սարգսյանը:
Նա հետևում է օրվա լրահոսին, փորձում այլընտրանքային տեղեկատվական աղբյուրների միջոցով հասկանալ, թե ով է խաբում, ով` մոլորեցնում: Կամոյին բարկացնում են հատկապես քաղաքական գովազդներն ու պաշտոնյաների հասցեին հնչող գովեստի խոսքերը:
«Մեկը սրան ա գովում, մեկը՝ նրան: Լավ, դե ասեք, 30 տարվա մեջ ո՞վ ա երկրի համար մի լավ բան արել, որ գովում եք: 5000 դրամ թոշակ բարձրացնելը երկրի համար գործ անել չի: Ընկել ենք փողերի հետևից, երկրի մասին մոռացել ենք»,-հավելում է Կ. Սարգսյանը:

“Любой, кто получает должность, забывает, для чего он оказался на этом месте” – Камо Саргсян
Большинство жителей общины Шаумян Армавирской области занимаются птицеводством. На главной улице села можно увидеть плотный ряд продавцов домашней птицы. Мы решили спросить у людей, какие у них ожидания от правительства, которое будет сформировано после предстоящих парламентских выборов. Однако шесть из семи шаумянцев, к которым мы обратились с этим вопросом, отказались отвечать, заявив, что им “все противны”.
Единственный, кто согласился побеседовать с нами, был Камо Саргсян. “Не обижайтесь на людей, они в отчаянии, не знают, кто может привести страну в чувство. Все, кто приходили к власти, обманывали народ”,- сказал он.
У Камо нет больших ожиданий от будущего правительства, он не хочет в очередной раз разочаровываться. “Специалистов ни во что не ставят, гонятся за деньгами, не понимая, что кроме денег есть страна, родина. Никто о народе не думает, между тем ничего дороже народа у нас нет. Именно люди – капитал этой страны. Любой, кто получает должность, забывает, для чего он оказался на этом месте. Нам уже все противны. Страна держится на народе, но народ ни во что не ставят”,- утверждает мой собеседник.
Его в первую очередь волнует вопрос безопасности границ, а также нынешнее состояние жителей села. По словам Камо, на протяжении многих веков наш народ надеялся на другие государства, ожидая, что они спасут нас, но никто не вставал на нашу защиту.
“Другие государства лишь давали обещания, мы воодушевлялись, а наши земли превращались в предмет торга. Так было всегда, так продолжается и сегодня, но мы не перестаем делать одни и те же ошибки”,- сказал Камо.
Еще одним важным вопросом для него является улучшение социального положения сельчан. Бытовые проблемы душат фермеров, все они находятся под постоянным бременем кредитов, говорит Камо Саргсян, отмечая, что если крестьяне будут хорошо жить, то и страна будет богата.
Он следит за новостями, пытается с помощью альтернативных источников информации понять, кто обманывает, кто вводит в заблуждение людей. Камо особенно возмущает политическая реклама и похвала в адрес должностных лиц.