«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը ձերբակալվել է
«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանը ձերբակալվել է։ Այսօր առավոտյան փաստերի ստուգման հարթակը հայտարարություն էր տարածել՝ բարձրաձայնելով այն մասին, որ Չարչյանը բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներին սպառնալիքներ է հնչեցրել՝ պարտադրելով մասնակցել ընտրություններին։
Հայտարարությանը կից նաև ձայնագրություն է հրապարակվել։ Դրանում Չարչյանը հորդորում, խնդրում, պահանջում է աշխատակիցներից մասնակցել ընտրություններին, նշում, թե ինքը, որպես «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու, տեխնիկապես հնարավորություն է ունենալու ստուգելու, թե ովքեր են մասնակցել ընտրություններին։ Չարչյանն ասում է, թե նրանց նկատմամբ, ովքեր չեն մասնակցի ընտրություններին, տնօրինիությունն ավելի կոշտ վերաբերմունք է ունենալու։
«Էդպիսի արտահայտություն կա չէ՞ համարժեք պատասխան։ Չէ, պատասխանը համարժեք չէ, պատասխանը խիստ անհամարժեք պետք է լինի, որովհետև էսօր դուք որոշում եք իմ երեխայի, իմ թոռան բախտը»,- ասում է Չարչյանը։
Մեզ հետ զրույցում Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը հայտնել է, որ վերը նշված ձայնագրության հրապարակումից հետո դրա վերաբերյալ նախապատրաստվող նյութերով Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետով։ Նշենք, որ այս հոդվածը վերաբերում է ընտրությունների ժամանակ երկու կամ ավելի անձի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն։

Задержан директор медцентра “Измирлян” Армен Чарчян
Сегодня утром площадка проверки фактов распространила сообщение о задержании директора медицинского центра “Измирлян”, кандидат в депутаты от блока “Айастан” Армена Чарчяна. Последний угрожал сотрудникам медцентра, принуждая их к участию в выборах.
К сообщению было приложена аудиозапись, свидетельствовавшая о том, что Чарчян призывал, просил, требовал от сотрудников медцентра “Измирлян” участвовать в выборах, отмечал, что он как кандидат в депутаты от блока “Айастан” будет иметь техническую возможность проверить, кто принял участие в выорах. Чарчян утверждал, что к тем, кто не пойдет на голосование, дирекция проявит жесткое отношение.
“Есть такое выражение – адекватный ответ. Нет, ответ будет не адекватным, а крайне неадекватным, потому что сегодня вы определяете судьбу моего ребенка, моего внука”,- говорил Чарчян.
В беседе с нами пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян сообщила, что на основе вышеуказанной аудиозаписи были подготовлены материалы и возбуждено уголовное дело о препятствовании оуществлению свободного волеизъявления двух и более лиц во время выборов (п.2 ч.4 ст. 154.2 УК РА).