Լևոն Տեր-Պետրոսյան․ «Այժմ եկել է արդեն սթափվելու պահը»
«Մենք դառնագույն պարտություն ենք կրել, առաջին դժբախտությունն է, երկրորդ դժբախտությունը կարող են դառնալ այս ընտրությունները, որովհետև տեսնում ենք ՝ ինչպիսի ուժեր են ներգրավված այս ընտրություններում, ինչ միջոցների են դիմում, պարզապես պատերազմ են հայտարարել միմյանց նկատմամբ։ Ինձ համար սպասելի է նրանց կողմից ցանկացած արկածախնդրություն»,- այս մասին ասաց «Հայ ազգային կոնգրես» նախագահ Լևոն Տեր Պետրոսյանը քարոզարշավի ամփոփման ընթացքում, հետո հավելեց, որ լրջանալու պահն արդեն հնացած է․ «Այժմ եկել է արդեն սթափվելու պահը, որովհետև նախորդ պարտությունից հետո, եթե քաղաքացիական լուրջ բախումներով ընթացող ընտրություններ լինեն, կարելի է ասել՝ հետևյալը՝ վերջին պատերազմում կորցրինք Ղարաբաղը, այս ընտրություններից հետո կարող ենք կորցնել Հայաստանը»,- նշեց առաջին նախագահը։
Նրա խոսքով՝ կար դուրս գալու հեշտ, քաղաքակիրթ լուծում, դա երկու նախագահներին արված իր առաջարկն էր, թեև Տեր-Պետրոսյաի խոսքով՝ իրենց շարքերում ևս եղել են մարդիկ, որոնք չեն հասկացել իրենց առաջարկը, դաշինք ստեղծել․ «Այս քայլով կարող էին երկիրը ոտքի կանգնեցնել։ Եթե Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը համաձայնեին իմ առաջարկին, պայմանները գիտեիք, ոչ ես ոչ իրենցից մեկը չէինք հավակնում պետական որևէ պաշտոնի, ստեղծում էինք տեխնոկրատների մի կառավարություն, լուրջ մի կառավարություն, և հնարավորություն էր ստեղծվում 1-2 տարում ոտքի կանգնեցնել պետությունը»,- նշեց առաջին նախագահը՝ հավելելով, որ դրանից հետո «Նիկոլի ֆենոմեն» չէր լինի։
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով՝ իրենց հայտնվելը խորհրդարանում կլիներ զսպող, կկատարեն արբիտրի դեր։ Տեր-Պետրոսյանը կոչ արեց պայքարել մինչև վերջ։

Левон Тер-Петросян: “Наступил момент отрезвления”
“Мы потерпели горькое поражение. Это первое несчастье. Вторым несчастьем могут стать эти выборы, потому что мы видим, какие силы в них вовлечены, к каким средствам они прибегают, просто войну объявили друг другу”,- заявил председатель Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян, подводя итоги предвыборной кампании. По его словам, момент истины уже устарел, “наступил момент отрезвления, так как если выборы, которые пройдут после последнего поражения, будут сопровождаться серьезными гражданскими столкновениями, то можно будет сказать так: в последней войне мы потеряли Карабах, а после этих выборов можем потерять Армению”.
Лидер АНК отметил, что имелось простое, цивилизованное решение проблемы, выход из создавшейся ситуации. Речь идет о предложении, которое Тер-Петросян сделал двум бывшим президентам. И хотя, по словам председателя АНК, в их рядах тоже были люди, которые не поняли его предложения о создании блока, этим шагом можно было поставить страну на ноги. “Если бы Кочарян и Серж Саргсян согласились с моим предложением (а условия вы знали – ни я, ни вы не должны были претендовать на какую-либо государственную должность), то создавалось правительство технократов, серьезное правительство, и появлялась возможность в течение 1-2 лет поставить государство на ноги”,- отметил первый президент, добавив, что после этого “феномена Никола” уже бы не было.
По словам Тер-Петросяна, их появление в парламенте сыграло бы сдерживающую роль, роль арбитра. Вместе с тем лидер АНК призвал бороться до конца.