«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանի ձերբակալման դեմ բողոքը բավարարվեց
«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու Արմեն Չարչյանի ձերբակալման իրավաչափության դեմ բողոքը բավարարվեց։ Այս մասին հայտնում է Չարչյանի պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանը։ Նշենք, որ բողոքի գործով դատական նիստը տեղի է ունեցել երեկ՝ հունիսի 19-ին, որից հետո դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանը ձերբակալվել է երեկ՝ հունիսի 18-ին՝ Փաստերի ստուգման հարթակի կողմից հրապարակված ձայնագրության առթիվ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում։ Ձայնագրության մեջ, ըստ Փաստերի ստուգման հարթակի, Չարչյանը հորդորում, խնդրում, պահանջում է աշխատակիցներից մասնակցել ընտրություններին, նշում, թե ինքը՝ որպես «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու, տեխնիկապես հնարավորություն է ունենալու ստուգելու, թե ովքեր են մասնակցել ընտրություններին։ Չարչյանն ասում է, թե նրանց նկատմամբ, ովքեր չեն մասնակցի ընտրություններին, տնօրինիությունն ավելի կոշտ վերաբերմունք է ունենալու։
Չարչյանի պաշտաններ Արամ Վարդևանյանն ու Էրիկ Ալեքսանյանը պնդում են, որ նրա նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։

Суд удовлетворил жалобу на задержание директора медцентра “Измирлян” Армена Чарчяна
Жалоба на правомерность задержания директора медцентра “Измирлян”, кандидата в депутаты парламента от блока “Айастан” Армена Чарчяна удовлетворена. Об этом сообщил адвокат Чарчяна Арам Вардеванян. Отметим, что судебное заседание по данной жалобе состоялось вчера, 19 июня, после чего суд удалился в совещательную комнату для принятия решения.
Напомним, что А.Чарчян бы задержан 18 июня в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела по аудиозаписи, опубликованной Площадкой проверки фактов. Согласно аудиозаписи, Чарчян призывает, просит, требует от своих сотрудников участвовать в выборах, отмечая, что как кандидат в депутаты от блока “Айпстан” он имеет техническую возможность проверить, кто принял участие в голосовании. По утверждению Чарчяна, к тем, кто не пойдет на выборы, дирекция проявит жесткое отношение.
Адвокаты Арам Вардеванян и Эрик Алексанян утверждают, что в отношении их подзащитного осуществляется политическое преследование.