Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Էջմիածնում թվարկեց իշխանությունների հանցանքները (վիդեո)
Այսօր Հայ ազգային կոնգրեսը առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ նախընտրական հանդիպումներ էր ունենում Արմավիրի մարզում: Էջմիածնի հրապարակում բավականին քիչ մարդ էր հավաքվել: Շատերը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը լսելու համար մոտակա այգիներում էին հավաքվել, իրենց բնակարանների պատշգամբներից էին նայում, իսկ քաղաքապետարանի որոշ աշխատակիցներ պարզապես ծառերի հետեւն էին թաքնվել:
Էջմիածնում ընդդիմության սակավաթիվ մարդկանցով նախընտրական հանդիպում անցկացնելն առաջին հերթին պայմանավորված է գեներալ Մանվել Գրիգորյանի գործոնով: Շատերը, իմանալով, որ նա այժմ Հանրապետական կուսակցության հետ է, չեն ցանկանում խնդիրների մեջ ընկնել եւ նախընտրում են չմասնակցել ընդդիմության կազմակերպած միջոցառումներին:
ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը ողջունեց հավաքվածներին եւ ասաց, որ թեեւ վախի մթնոլորտին, հրապարակում հավաքվել են այն մարդիկ, ովքեր մտահոգ են իրենց վաղվա օրվա եւ ապագայի համար:
Առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն էլ ժողովրդին ասաց, թե ոչ մի տարբերություն չկա նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի միջեւ, քանի որ նրանք միասին ստեղծել են հանցավոր ռեժիմ, ապա այն ժառանգել է գործող նախագահը:
«1998 թ.-ից մինչեւ այսօր 1 մլն հայ լքել է իր հայրենիքը: Լքել է ոչ կամավոր, ժողովրդին դրել են այնպիսի պայմանների մեջ, աղքատացրել, խեղճացրել, խեղդել են մանր ու միջին բիզնեսը, գյուղացուն հողազուրկ դարձրել, նրանց հողը, տունը գրավի տակ դրել, նրան անճար թողել եւ ստիպված այդ մարդիկ հեռանում են Հայաստանից»,- ասաց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Ըստ նրան՝ այս իշխանությունների ամենամեծ հանցանքը Հայաստանը դատարկելն է, «սա թուրքի գործ է»:
Որպես իշխանությունների երկրորդ հանցանք ընդդիմության առաջնորդը նշեց Լեռնային Ղարաբաղի դատարկումը: «Ղարաբաղի բնակչությունն այնքան է նվազել, որ ես կասկածում եմ, որ այդ բնակչությունն ի վիճակի կլինի պաշտպանել իր հողը»,- հավելեց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, իր ղեկավարած իշխանության ժամանակ ազգային բանակը բաղկացած էր 78.000 զինվորից, իսկ հիմա բանակն ունի 50.000 զինվոր: Այս իրավիճակում, ըստ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, ավելորդ է խոսել Ղարաբաղը եւ ոչ մի թիզ հող չզիջելու իշխանությունների հայտարարությունների մասին:
Հետո ՀԱԿ առաջնորդը նշեց, որ Հայաստանի պատմության մեջ սկսած 1921 թ.-ից՝ Մյասնիկյանի ղեկավարության տարիներից, ոչ մի իշխանություն իր ժողովրդին չի գնդակոծել, նրա վրա զենք չի բարձրացրել, մինչդեռ այս իշխանությունները 2008 թ. մարտի 1-ին 10 մարդ սպանեցին:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձավ նաեւ իշխանության ներկայացուցիչների ունեցած հարստությանը, պալատներին, շքեղ ավտոմեքենաներին: Նա հավաքվածներին ասաց, թե գիտի, որ նրանց գրպանում 1000 դրամից ավել գումար չկա, մինչդեռ իշխանության եկածները գործ ունեն միլիարդների հետ:
Վերջում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կոչ արեց քվեարկել ՀԱԿ-ի եւ նրա առաջադրած մեծամասնական թեկնածուների օգտին:

В Эчмиадзине Левон Тер-Петросян представил преступные шаги властей (видео)
Представители Армянского национального конгресса во главе со своим лидером – первым президентом РА Левоном Тер-Петросяном сегодня провели предвыборные встречи в Армавирской области. На площадь в городе Эчмиадзине пришло мало народу. Для того, чтобы послушать выступление Тер-Петросяна, многие собрались в садах вокруг площади, вышли на балконы своих квартир, некоторые сотрудники мэрии, желая остаться незамеченными, спрятались за деревьями.
Тот факт, что на встречу с представителями оппозиции пришло мало людей, обуславливают фактором генерала Манвела Григоряна. Многие, узнав о том, что на нынешних выборах он поддерживает Республиканскую партию, не хотят иметь с ним проблем, а потому предпочли не участвовать в организованных оппозицией мероприятиях.
Председатель правления Армянского общенационального движения Арам Манукян, приветствовав собравшихся, сказал, что, несмотря на атмосферу страха, на площадь пришли люди, озабоченные своим завтрашним днем, своим будущим.
Первый президент РА Левон Тер-Петросян отметил, что не видит разницы между бывшим главой государства Робертом Кочаряном и нынешним – Сержем Саргсяном, поскольку они вместе создавали преступный режим, который потом унаследовал действующий президент.
“С 1988 г. по сей день один миллион армян покинули свою родину. Но покинули не по своей воле: народ обрекли на бедность, задушили мелкий и средний бизнес, у крестьян отобрали земли, отдали их имущество под залог, людей лишили всех возможностей, поэтому они вынуждены были уехать из Армении”,- сказал Л.Тер-Петросян. По его словам, самым большим преступлением этих властей является опустошение Армении – “так поступают турки”.
В качестве второго преступного шага властей лидер оппозиции назвал опустошение Нагорного Карабаха. “Население Карабаха сократилось настолько, что я уже сомневаюсь, сможет ли оно защитить свою землю”,- добавил Тер-Петросян.
По словам лидера АНК, в период его президентства армия состояла из 78 тысяч солдат, сегодня – из 50 тысяч. В этой ситуации излишне говорить о Карабахе и о заявлениях власти не уступить ни пяди земли, подчеркнул Левон Тер-Петросян. Он также отметил, что начиная с 1921 года ни одна власть в Армении не стреляла в народ, между тем 1 марта 2008 г. власти убили 10 человек.
Тер-Петросян коснулся также накопленного власть имущими богатства, их дворцов, шикарных автомобилей. Он сказал, что в карманах стоящих на площади людей наверняка не найдется больше 1000 драмов, между тем пришедшие к власти ворочают миллиардами.
В заключение Левон Тер-Петросян призвал эчмиадзинцев голосовать за Армянский национальный конгресс и его кандидатов по мажоритарной системе.