Թեղուտի բախման ականատես. «Եթե էս գործը փակվեց, մենք ամբողջ գյուղով նորից հավաքվելու ենք»
Երեկ Երևանի հանրապետական հիվանդանոցում վիրահատվել է Թեղուտում «Էյ-Սի-Փի» ընկերության անվտանգության պահպանության աշխատողների կողմից ապրիլի 16-ին ծեծված, 24-ամյա Հրաչիկ Ղորխմազյանը: Նրա մայրը՝ տիկին Թագուհին, «Հետքին» հայտնեց, որ վիրահատությունը տևել է 3 ժամ, և որդու վիճակը բավարար է:
Տուժողը ստացել է ոտքի 2 կոտրվածք: «Ես էս տարիքի կին եմ, մեր գյուղում էսպիսի կռիվ տեսած չեմ»,- ասում է տիկին Թագուհին: «Ծեծողները ստեղ՝ մեր գեղի աղբյուրներումը հաց ուտելիս են եղել, որովհետև վայրկենապես հավաքվեցին»,- պատմեցին Հրաչիկ Ղորխմազյանի հարազատները:
Կռիվը տեղի է ունեցել Հրաչիկենց բակի հարևանությամբ: Հրաչիկը կռվի ձայներ լսելուց հետո տանից դուրս է եկել՝ կռիվը դադարեցնելու: «Իմ տղան բարալիկ երեխա է, բռնել են ջարդել»,- ասաց տիկին Թագուհին:
Հրաչիկի հարազատները փաստեցին, որ կռվին մասնակցել են 4 «Նիվա» ավտոմեքենայրով ժամանած անվտանգության աշխատակիցներ:
Երեկ «Հետքն» այցելեց Թեղուտի միջադեպի հետ կապված մեկ այլ տուժողի՝ Ֆելիքս Նորեկյանին: Ապրիլի 17-ի երեկոյան Ֆելիքսը ցուցմունք է տվել Թումանյանի ոստիկանությունում: «Դրանից հետո ենթարկվել եմ դատաբժշկական փորձաքննության: Դեռևս ես տեղյակ չեմ ինձ հասցված մարմնական վնասվածքների դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունից»,- ասաց տուժողը:
Ֆելիքսի խոսքերով՝ «Էյ-Սի-Փի» ընկերության անվտանգության աշխատակիցների ծեծի հետևանքով դատաբժշկական փորձաքննության նպատակով դատական բժշկին է ներկայացել 6 տուժող: Ֆելիքսն իրեն մեղավոր չի ճանաչում և ասաց, որ մինչև վերջ բողոքելու է, որ թեղուտեցիներին ծեծողները պատժվեն:
«Տղայիս մեղքը որն է, երբ նա իր ընտանիքով հանգիստ տուն գալիս է եղել: Էն թոզ անելու համար ծեծված թեղուտեցի Արթուր Սիրադեղյանի մեղքը որն էր, երբ ընկերությունը ամբողջ Թեղուտը թոզի մեջ խեղդում է, սաղ անտառն էլ անխնա կտրում է»,- ասում է Ֆելիքսի մայրը՝ Շուշանիկ Նորեկյանը:
«Սկզբում կռիվն սկսվել է թեղուտեցի Արթուր Սիրադեղյանի և «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վարչական շենքի պահակի միջև: Հետո անվտանգության աշխատակիցները Արթուրի հետևից գյուղ են եկել»,- պատմում է Ֆելիքսը: Գյուղում կռիվը տեղի է ունեցել երեկոյան 21:00-ից հետո:
Ֆելիքս Նորեկյանը նաև ասաց, որ 5 ամիս առաջ դիմում է ներկայացրել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ում աշխատանքի ընդունվելու համար, իրեն մերժել են, բայց իրենից հետո շատ մարդկանց են ընդունել աշխատանքի:
«Թեղուտի երիտասարդների բորբոքվելը հիմնականում նրանում է, որ իրենց մերժում են ընդունել աշխատանքի, բայց ուրիշ տեղից գալիս են այստեղ աշխատում: Էդ նույն գործում կարող է թեղուտեցին էլ աշխատել: Դե, առաջ թող թեղուտեցիներին ընդունեն աշխատանքի»,- ասում է տիկին Շուշանիկը:
«Իրենց արդեն տեղավորել են, ժողովուրդն էլ իրենց արած ամեն ինչին հարմարվեց, արդեն մեր տանը մեզ ծեծում են: Մենք բոլորս կյանքին հյուր ենք, իրենք էլ մեր գյուղում են հյուր, թող իրենց հյուրի նման պահեն»,- ասում է Ֆելիքսը:
«Ցանկապատի տախտակները պոկում էին, տախտակներով ծեծում: Եթե էս գործը փակվեց, մենք ամբողջ գյուղով նորից հավաքվելու ենք»,- ասում է բախման ականատես Թինան՝ Ֆելիքսի կինը:
Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Շահբազյանի կարծիքով՝ կռիվը առաջացել է Թեղուտի բնակչության և ընկերության աշխատողների նախկին այլ տարաձայնությունների պատճառով:
«Ապրիլի 17-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ մի խումբ անձանց կողմից 3 անձի ծեծի ենթարկելու մեղադրանքով: Տուժողներից մեկը կռվի արդյունքում ստացել է միջին ծանրության վնասվածք»,- ասաց Կարեն Շահբազյանը:
Քր.գործով անցնող «Էյ-Սի-Փի» ընկերության անվտանգության աշխատակիցների թվի մասին Կարեն Շահբազյանն ասաց. «Ես անուններով դժվարանում եմ նշել, անվտանգության պահպանության մի շարք աշխատակիցներ են: Բնակիչները հայտարարում են, որ 4 ավտոմեքենա անվտանգության պահպանության աշխատակիցներ են եկել դեպքի վայր: Բոլոր հայտարարությունները դառնալու են քննության առարկա»:

Очевидцы инцидента в Техуте: “Если это дело закроют, мы всем селом опять соберемся”
Вчера в ереванской Республиканской больнице был прооперирован избитый 16 апреля сотрудниками службы безопасности техутской компании “Эй-Си-Пи” 24-летний Грачик Корхмазян.
Его мать Тагуи сообщила “Hetq”-у, что операция длилась три часа, сейчас состояние сына удовлетворительное. Потерпевший получил двойной перелом ноги. “Такой драки в нашем селе я никогда не видела”,- отметила женщина.
Инцидент произошел по соседству с домом Грачика. Услышав голоса, парень вышел, чтобы утихомирить конфликтующих. “Мой мальчик худенький, а они его избили так, что он получил переломы”,- говорит Тагуи.
Родные Грачика подтвердили, что в драке участвовали прибывшие на четырех “Нивах” сотрудники службы безопасности.
Вчера “Hetq” встретился и с другим потерпевшим в результате инцидента в Техуте – Феликсом Норекяном. Вечером 17 апреля он дал показания в отделении полиции. “После этого я прошел судмедэкспертизу. Пока не знаю, какое заключение будет представлено относительно полученных мной телесных повреждений”,- сказал Феликс.
По его словам, вследствие драки, учиненной охранниками компании “Эй-Си-Пи”, на судмедэкспертизу было направлено шесть человек. Феликс не считает себя виноватым и уверяет, что будет добиваться того, чтобы все, кто участвовали в избиении техутцев, понесли наказание.
“В чем вина моего сына, если он со своей семьей спокойно возвращался домой? В чем вина поднявшего на дороге пыль техутца Артура Сирадегяна, если из-за них весь Техут в пыли, да и лес они нещадно вырубают?”,- говорит мать Феликса Шушаник Норекян.
“Драка началась между жителем Техута Артуром Сирадегяном и сторожем административного здания ЗАО “Техут”. Потом за Артуром в село приехали сотрудники службы безопасности”,- рассказал Феликс. В селе драка началась вечером после 21.00.
Феликс Норекян также рассказал, что 5 месяцев назад он подал заявление о приеме на работу в ЗАО “Техут”. Ему отказали, но потом на работу приняли многих других людей.
“Техутские ребята возмущены главным образом тем, что их отказываются брать на работу, но жителей других районов принимают. Пусть сперва местных возьмут”,- пояснила Шушаник.
“Они срывали с ограды доски и избивали ими. Если это дело закроют, мы всем селом опять соберемся”,- говорит жена Феликса Тина.
По мнению прокурора Лорийской области Карена Шахбазяна, драка возникла из-за имевшихся ранее разногласий между жителями Техута и сотрудников компании.
“17 апреля было возбуждено уголовное дело по факту избиения группой лиц трех человек. В результате драки один из потерпевших получил повреждение средней тяжести”,- сообщил К.Шахбазян.
Говоря о проходящих по уголовному делу сотрудниках компании “Эй-Си-Пи”, прокурор сказал: “Я затрудняюсь назвать имена, это ряд сотрудников службы безопасности. Жители заявляют, что сотрудники безопасности прибыли на место происшествия на 4 автомобилях. Все заявления будут рассмотрены”.